Ռուսաստանը որոշիչ դեր է խաղացել 2016-ին լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների դադարեցման հարցում. ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսաստանը միշտ ակտիվ միջնորդական դիրքորոշում է ունեցել: Լեռնային Ղարաբաղի ձգձգված հակամարտության կարգավորման հարցում կողմերին աջակցելը մեր արտաքին քաղաքականության անվերապահ առաջնահերթություններից է: Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ին տված հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի փոխնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն, փոխանցում է News.am-ը
«Ղարաբաղյան հարցը շարունակում է մնալ Ռուսաստանի նախագահի, արտաքին գործերի նախարարի ուշադրության կենտրոնում: Այս հանգամանքը հատուկ կարևորություն է տալիս իրականացվող միջնորդական գործունեությանը, պայմանավորում է դրա արդյունքների նկատմամբ մեծ ուշադրությունը: Ռուսաստանի անմիջական աջակցությամբ ստորագրված փաստաթղթերի թվում է 1994 թվականի Հրադադարի մասին համաձայնագիրը, որը մինչև այժմ հիմք է հանդիսանում հրադադարի համար: Մեր երկրի միջնորդական ջանքերի ճանապարհին կարևոր փուլ էր Մոսկվայի հռչակագրի ընդունումը 2008 թվականին, որում խոսվում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության քաղաքական կարգավորման մասին: Սա առաջին և առայժմ միակ փաստաթուղթն է ԼՂՀ կարգավորման վերաբերյալ, որի տակ Ադրբեջանի և Հայաստանի առաջնորդների ստորագրությունն է: Ինչպես գիտեք, Ռուսաստանը որոշիչ դեր է խաղացել 2016-ին լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների դադարեցման հարցում` Ադրբեջանի և Հայաստանի գլխավոր շտաբերի պետերին հրավիրելով Մոսկվա:
Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարները կքննարկեն ղարաբաղյան հակամարտությունը
Մենք իրականացնում ենք մեր միջնորդական առաքելությունը ֆրանսիացի և ամերիկացի գործընկերների հետ սերտ կապի մեջ: Անցյալ տարվա ապրիլին Մոսկվայում Սերգեյ Լավրովը կազմակերպել էր Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումը, որին ներկա էին նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները:
Հանդիպմանը` որպես անցյալ տարի Վիեննայում Իլհամ Ալիևի և Նիկոլ Փաշինյանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների զարգացում, կոնկրետ առաջարկություններ են մշակվել, որոնք ուղղված են կարգավորման էության վերաբերյալ բանակցային գործընթացի վերսկսմանը նպաստող մթնոլորտի ստեղծմանը: Դրանց թվում են հակամարտության գոտում իրավիճակի հետագա կայունացման, կողմերի տարածքում պահվող անձանց ճակատագիրը հեշտացնելուն ուղղված քայլերը:
Համաձայնություն է ձեռք բերվել ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների փոխայցելությունների վերաբերյալ, քննարկվել են կարգավորման որոշ կարևորագույն խնդիրներ: Այս առաջարկներից շատերը կյանքի են կոչվել: Իրավիճակը սահմանին և շփման գծում շարունակում է մնալ համեմատաբար հանգիստ: Երևանի և Բաքվի միջև գործում է կապի գիծը: Իրականացվել են լրագրողների փոխայցելություններ: Ձերբակալված Զավեն Կարապետյանը և Իլվին Իբրահիմովը վերադարձվել են:
Աշխատանքը շարունակվում է նաև մյուս բանտարկյալների վերադարձի ուղղությամբ: Դրան միացել է ԿԽՄԿ-ն: Մենք կարծում ենք, որ այս ամենը վկայում է այն մասին, որ կողմերը մտադրություն ունեն կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել բնակչությանը խաղաղությանը նախապատրաստելու ուղղությամբ: Սա է, մասնավորապես, քննարկվել Ժնևում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների վերջերս կայացած հանդիպման ժամանակ: Կողմերը հայտարարում են փոխզիջումային լուծումների որոնումը շարունակելու իրենց պատրաստակամության մասին: Մենք աջակցում ենք այս տրամադրվածությանը: Աշխատանքը շարունակելու համար հիմք կա: Կարևորը քաղաքական կամք ցուցադրելն է»,- հայտարարել է փոխնախարարը:

Россия сыграла решающую роль в прекращении широкомасштабных боевых действий в 2016 году: Руденко о карабахском урегулировании
Россия всегда занимала активную посредническую позицию в процессе урегулирования карабахского конфликта. Об этом в интервью агентству "Россия сегодня" заявил замглавы МИД РФ Андрей Руденко, сообщает пресс-служба МИД РФ.
"Содействие сторонам в урегулировании этого затяжного конфликта относится к числу наших безусловных внешнеполитических приоритетов. Карабахская тема остается в центре внимания Президента России, Министра иностранных дел. Это обстоятельство придает особое значение осуществляемой посреднической деятельности, определяет повышенное внимание к ее результатам. Среди документов, подписанных при непосредственном содействии России, – Соглашение 1994 года о прекращении огня, до сих пор являющееся основой для перемирия. Важным этапом на пути посреднических усилий нашей страны стало принятие в 2008 году Московской декларации, в которой говорится о политическом урегулировании нагорно-карабахского конфликта. Это первый и пока единственный документ по НКУ, под которым стоят подписи лидеров Азербайджана и Армении. Как Вы знаете, Россия сыграла решающую роль в прекращении широкомасштабных боевых действий в 2016 году, пригласив в Москву начальников генеральных штабов Азербайджана и Армении.
Осуществляем свою посредническую миссию в тесном контакте с французскими и американскими партнерами. В апреле прошлого года в Москве С.В.Лавровым была организована встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана, на которой присутствовали также сопредседатели Минской группы ОБСЕ. На ней в развитие договоренностей, достигнутых между И.Г.Алиевым и Н.В.Пашиняном в Вене в прошлом году, были выработаны конкретные предложения, направленные на создание атмосферы, благоприятствующей возобновлению переговорного процесса по существу урегулирования. Среди них – меры по дальнейшей стабилизации ситуации в зоне конфликта, по облегчению участи лиц, находящихся в заключении на территории сторон. Условлено о взаимных поездках представителей СМИ, рассмотрены некоторые узловые проблемы урегулирования. Ряд этих предложений воплощен в жизнь. Ситуация на границе и линии соприкосновения остается относительно спокойной. Действует линия связи между Ереваном и Баку. Осуществлены взаимные поездки журналистов. Возвращены находившиеся в плену Завен Карапетян и Ильвин Ибрагимов. Продолжается работа по другим заключенным. К ней подключен МККК. Считаем, что все это свидетельствует о намерении сторон предпринять конкретные шаги, направленные на подготовку населения к миру. Об этом, в частности, шла речь на недавней встрече министров иностранных дел Армении и Азербайджана в Женеве. Стороны заявляют о готовности продолжить поиск компромиссных развязок. Поддерживаем этот настрой. Основа для продолжения работы есть. Главное – это проявить политическую волю", - отметил Руденко.