Նազարբաևի թոռը քաղաքական ապաստան է խնդրել Մեծ Բրիտանիայից
Ղազախստանի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի թոռը՝ Այսուլթան Նազարբաևը, քաղաքական ապաստան է խնդրել Մեծ Բրիտանիայից: Այդ մասին նա հայտնել է Facebook-ում:
Ազգի առաջնորդի թոռն այդ քայլը բացատրել է նրանով, որ, իր կարծիքով, իր վրա ճնշում է գործադրում ընտանիքը:
Նրա խոսքով՝ ինքը տեղեկատվություն ունի «Ռուսաստանի և Ղազախստանի կառավարությունների միջև մեծ մասշտաբի կոռուպցիայի վերաբերյալ»: Նա նաև նշել է, որ բոլոր մանրամասնությունները կարելի է ընթերցել Times-ին տված իր հարցազրույցում:
Այսուլթան Նազարբաևը Ղազախստանի նախկին նախագահի ավագ դստեր՝ Դարիգա Նազարբաևայի և նրա շնորհազրկված փեսայի՝ հանգուցյալ Ռախաթ Ալիևի որդին է:

Aisultan Nazarbayev, grandson of former Kazakh president Nursultan Nazarbayev, is seeking asylum in the UK, according to his Facebook status, AkiPress reports.
Aisultan is son of Dariga Nazarbayeva, the elder daughter of ex-president and his deceased son-in-law Rakhat Aliyev.
"I ask Great Britain to give me a political asylum, my last 5 years were terrible and people should know what really happened," he wrote.
Aisultan claims that he was "injected with psychotropic drugs and sent to rot in prison in Orel near Moscow for 14 months" by his mother Dariga Nazarbayeva. He also claims that he got out of the prison thanks to Alnur Musayev, former head of Kazakhstan's National Security Committee, and Russian special service, which "brought dispute to the entire family."