2020-ին ՀՀ-ն և Սիրիան համաձայնագիր կստորագրեն ավիահաղորդակցության մասին. Տաթևիկ Ռևազյան
2020 թվականին Հայաստանը և Սիրիան համաձայնագիր կստորագեն ավիահաղորդակցության մասին: Այս մասին փետրվարի 13-ին Ազգային ժողովի նիստում ասաց Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի ղեկավար Տաթևիկ Ռևազյանը՝ պատասխանելով «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության խմբակցության քարտուղար Գևորգ Գորգիսյանի հարցին, հաղորդում է news.am-ը:
Պատգամավորի խոսքով՝ անհասկանալի է, թե ինչու Սիրիայի հետ նման համաձայնագիր չկա, որտեղ խոշոր հայկական համայնք է բնակվում: «Մենք պատրաստ ենք համաձայնագիր ստորագրել: Մենք դա քննարկել են Արտաքին գործերի նախարարության հետ:  Նախատեսվում է համաձայնագիրը ստորագրել 2020 թվականի ընթացքում»,-  հայտնեց Ռևազյանը: Նա նաև նշեց, որ Հայաստանի իշխանությունները ավիացիայի ոլորտում սիրիական կողմի հետ պայմանավորվածություններից հրաժարվելու ոչ մի պատճառ չունեն:
Նշենք, որ մի քանի տարի առաջ, մինչև հակամարտության սրվելը, սիրիական պետական ավիաընկերությունը Հայաստան չվերթներ էր կատարում:

Татевик Ревазян: Армения и Сирия подпишут в 2020 году соглашение об авиасообщении
Армения и Сирия подпишут в 2020 году соглашение об авиасообщении. Об этом на заседании Национального Собрания заявила 13 февраля глава Комитета гражданской авиации Татевик Ревазян, отвечая на вопрос секретаря парламентской фракции партии "Светлая Армения" Геворка Горгисяна, передает news.am.
По словам депутата, непонятно, почему нет такого соглашения с Сирией, где проживает крупная армянская община. "Мы готовы подписать соглашение. Мы обсудили это с Министерством иностранных дел. Соглашение планируется подписать в течение 2020 года", - сообщила Ревазян. Она отметила также, что у властей Армении нет никаких причин отказываться от договорных отношений с сирийской стороной в сфере авиации.
Отметим, что несколько лет назад, до обострения конфликта,  сирийская государственная авиакомпания выполняла рейсы в Армению.