Վարչապետը հանդիպում է ունեցել Բունդեսթագի նախագահի հետ
Աշխատանքային այցով Գերմանիայում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Բունդեսթագի նախագահ Վոլֆգանգ Շոյբլեի հետ:
Բունդեսթագի նախագահը ողջունել է ՀՀ վարչապետի այցը և ուրախությամբ նշել, որ նախորդ տարի նույն ժամանակահատվածում տված խոստումը կատարվել է. Բունդեսթագը վավերացրել է Հայաստան-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը: Վոլֆգանգ Շոյբլեն վստահություն է հայտնել, որ վարչապետի այցը Բեռլին նոր ազդակ կհաղորդի հայ-գերմանական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել վերը նշված համաձայնագիրը վավերացնելու համար և նշել, որ այն կնպաստի Հայաստանում տարբեր ոլորտներում բարեփոխումների իրականացմանը: «Վերջին մեկ տարվա ընթացքում Հայաստանը ժողովրդավարության վերաբերյալ բոլոր վարկանիշային աղյուսակներում մեծ առաջընթաց է գրանցել: Մեր կառավարությունը Գերմանիայի հետ հարաբերությունների զարգացման ևս մի կարևոր նպատակադրում ունի: Ձեր երկիրը մեզ համար հետաքրքիր է որպես կայացած խորհրդարանական պետություն, քանի որ 2018 թվականից Հայաստանը կիսանախագահական կառավարման համակարգից ևս անցում է կատարել խորհրդարանական համակարգի»,- ասել է վարչապետը` կարևորելով այս ուղղությամբ գերմանական փորձի փոխանակումը` համակարգը մեր երկրում ավելի ֆունկցիոնալ դարձնելու նպատակով: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է` իր գլխավորած կառավարության նպատակն է, որպեսզի Հայաստանում ևս ժողովրդավարությունը, անկախ, վստահելի դատական համակարգը նույնքան անշրջելի լինի, որքան Գերմանիայում է:
Վարչապետն անդրադարձել է Հայաստանում ապրիլի 5-ին կայանալիք Սահմանադրության փոփոխությունների առաջիկա հանրաքվեին և դրա հանգամանքներին: Նիկոլ Փաշինյանը Գերմանիայի Բունդեսթագի ներկայացուցիչներին որպես դիտորդ հրավիրել է հետևելու ինչպես հանրաքվեի ընթացքին, այնպես էլ հետագայում Սահմանադրական դատարանի համալրման գործընթացին:
Վոլֆգանգ Շոյբլեն գերմանական կողմի աջակցությունն է հայտնել մեր երկրում իրականացվող դատաիրավական բարեփոխումներին և ժողովրդավարական գործընթացին` ընդգծելով, որ ուշադրությամբ հետևում են Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններին:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Եվրասիական տնտեսական միության և Եվրոպական միության միջև համագործակցության զարգացմանը: Վոլֆգանգ Շոյբլեն հույս է հայտնել, որ Հայաստանը, անձամբ վարչապետ Փաշինյանը կշարունակի ջանքերը նպաստելու երկու միությունների միջև հարաբերությունների խթանմանը:
ՀՀ կառավարության ղեկավարը ևս կարևորել է ԵԱՏՄ-ԵՄ համագործակցության նոր բանաձևերի որոնումը և նշել, որ ԵԱՏՄ շրջանակում ևս հարցը քննարկվում է:

PM Pashinyan Meets with Bundestag President
Prime Minister Nikol Pashinyan met with German Bundestag President Wolfgang Schäuble in Berlin on the sidelines of his working visit to Germany.
Welcoming the Armenian Premier to his country, the Bundestag President was pleased to state that the pledge made exactly a year ago was fulfilled: The Bundestag has ratified the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA). Wolfgang Schäuble expressed confidence that Nikol Pashinyan’s visit to Berlin will impart fresh impetus to the furtherance of Armenian-German relations.
Thankful for CEPA ratification, Prime Minister Pashinyan said it will facilitate the reform process in Armenia. “Armenia has recorded tangible progress in its international ratings as regards democracy. Our government sets another important goal in developing relationships with Germany. We are interested in your country’s experience as a long-established and well-organized parliamentary state, given the fact Armenia embraced the semi-presidential system of governance in 2018,” the Prime Minister said, highlighting the importance of German know-how from the perspective of building a more functional system of governance in our country.
Nikol Pashinyan underscored that his government’s ultimate goal is to ensure that democracy is irreversible in Armenia, supported by an independent and reliable judicial system. The Prime Minister gave details of the decision to hold a referendum on constitutional reforms this April 5. Nikol Pashinyan invited German Bundestag to send observers to monitor the upcoming referendum.
The Bundestag President voiced support for the judicial reform and the democratic process underway in our country. He advised that they are closely following Armenia’s domestic developments.
Taking the opportunity, the interlocutors touched upon the development of cooperation between the Eurasian Economic Union (EAEU) and the European Union. Wolfgang Schäuble expressed hope that Armenia and Prime Minister Pashinyan personally will continue to promote interactions between the two Unions.
The Head of the Armenian Government stressed the need to look for new partnership formulas between the EAEU and the European Union, noting that the issue is being discussed within the EAEU.