Այս բանաձևը վառ վկայությունն է հայ և սիրիացի ժողովուրդների դարավոր բարեկամության և փոխադարձ համակրանքի. ԱԳՆ
Բարձր ենք գնահատում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Ժողովրդական Ժողովի՝ Օսմանյան Պետության կողմից իրականացված հայ ժողովրդի ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման վերաբերյալ բանաձևի ընդունումը: Այս մասին ասված է  ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:
«Երիտթուրքական կառավարության կողմից սանձազերծված ցեղասպանությունը, որի մի զգալի հատվածն իրականցվել է այն ժամանակ Օսմանյան կայսրության տիրապետության ներքո գտնվող Սիրիայի տարածքում, հայ և սիրիացի ժողովուրդների ընդհանուր պատմական հիշողության մասն է կազմում։
Սիրիացի ժողովուրդն ականատեսը լինելով հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացված եղեռնագործությանը՝ առաջիններից էր, որ օգնության ձեռք մեկնեց ցեղասպանության զոհերին: Հազարավոր վերապրածներ Սիրիայում վերգտան իրենց նոր հայրենիքը՝ կազմավորելով հայ ամենածաղկուն համայքներից մեկը և իրենց ներդրումն ունեցան Սիրիայի զարգացման գործում:
Այս բանաձևը վառ վկայությունն է հայ և սիրիացի ժողովուրդների դարավոր բարեկամության և փոխադարձ համակրանքի։ Այն ծանրակշիռ ավանդ է պատմական արդարության վերականգնման և ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում:
Այսօր, երբ դժվարին փորձությունների միջով է անցնում Սիրիայի ժողովուրդը, մենք մեր   համերաշխությունը և զորակցությունն ենք հայտնում առկա մարտահրավերների հաղթահարման  գործում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

This Resolution is a Vivid Illustration of Century-Old Friendship and Mutual Affinity Between the Armenian and Syrian Peoples: Armenia MFA
The Ministry of Foreign Affairs of Armenia has issued a statement on the Resolution of the People’s Council of the Syrian Arab Republic on recognition and condemnation of the Armenian Genocide.
"We highly appreciate the adoption of the Resolution by the People's Council of the Syrian Arab Republic on recognition and condemnation of the Armenian Genocide perpetrated by the Ottoman Empire.
The genocide, unleashed by the Young Turk Government, a significant part of which was perpetrated in the territory of Syria under the rule of the Ottoman Empire at that time, is a part of common historical memory of Armenian and Syrian peoples.
Syrian people, having witnessed the genocide, perpetrated against the Armenian people, were among the first to lend a helping hand to the victims of the genocide. Thousands of survivors refound a new homeland in Syria, establishing one of the most flourishing Armenian communities and contributing to Syria’s progress.
This Resolution is a vivid illustration of century-old friendship and mutual affinity between the Armenian and Syrian peoples. This is a solid contribution to restoration of historical justice and prevention of genocides.
Today, as Syrian people go through ordeal, we convey our solidarity and support to them to overcome the existing challenges".