Պարզաբանում՝ զինծառայող Վահրամ Ավագյանի մահվան դեպքի առթիվ քննվող քրեական գործի վերաբերյալ. ՔԿ
Նախօրեին զանգվածային լրատվության միջոցներում, թյուրըմբռնման արդյունքում, հրապարակվել է սխալ տեղեկատվություն, հայտնում են ՔԿ լրատվական ծառայությունից:
Այդ կապակցությամբ հարկ ենք համարում նշել, որ, ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Վահրամ Մկրտիչի Ավագյանի մահվան դեպքի առթիվ առաջին կայազորային քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 359-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված  հանցավոր արարք կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել են Ավագյանի համածառայակիցներ Դ.Մովսիսյանը, Խ.Գասպարյանը, Ս.Ավետիսյանը:
Նախաքննության ընթացքում, ինչպես հայտնել էինք, պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ, շարքայիններ Դ. Մովսիսյանին,  Խ.Գասպարյանին և Ա.Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրվել` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 359-րդ հոդվածի 3-րդ մասով,  և նրանց նկատմամբ  որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Կրտսեր սերժանտ Ս.Ավետիսյանին մեղադրանք է առաջադրվել` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 359-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել հրամանատարության հսկողությանը հանձնելը:

СК Армении представил разъяснения о деле по факту смерти военнослужащего Ваграма Авакяна
В результате неправильного восприятия накануне в СМИ была опубликована ошибочная информация. Об этом говорится в заявлении, распространенном Следственным комитетом Армении, касательно уголовного дела, возбужденного по факту смерти военнослужащего Ваграма Авакяна, передает NEWS.am
В заявлении, в частности, говорится:  "В связи с этим считаем необходимым отметить, что, как сообщалось ранее, по подозрению в совершении преступного деяния в рамках уголовного дела по факту смерти военнослужащего срочной службы, рядового Ваграма Авакяна задержаны его сослуживцы Д. Мовсисян, Х. Гаспарян и С. Аветисян.
Как уже сообщалось, военнослужащим срочной службы, рядовым Д. Мовсисяну, Х. Гаспаряну и А. Саркисяну предъявлено обвинение по части 3 статьи 359 УК Армении, а в качестве меры пресечения в их отношении избран арест.
Младшему сержанту С. Аветисяну предъявлено обвинение по части 3 статьи 359 УК Армении, в его отношении избрана мера пресечения  в виде передачи последнего под контроль командования".