Հայաստանն ու Գերմանիան շահագրգիռ են խորացնելու տնտեսական համագործակցությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փետրվարի 14-ի առավոտյան այցելել է Գերմանիայի առևտրաարդյունաբերական պալատ, որտեղ աշխատանքային նախաճաշի շրջանակում հանդիպում է ունեցել Գերմանիայի տնտեսության և էներգետիկայի դաշնային պետքարտուղար Թոմաս Բարայսի, Գերմանիայի առևտրաարդյունաբերական պալատի գործադիր տնօրեն, արտաքին տնտեսական հարցերով խորհրդի նախագահ Ֆոլքեր Թրայերի և պալատի ներկայացուցիչների հետ:
Թոմաս Բարայսը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին հանդիպման համար և նշել, որ գերմանական կողմը շահագրգռված է Հայաստանի հետ առևտրատնտեսական կապերի հետագա զարգացմամբ ու ընդլայնմամբ: Նա վստահություն է հայտնել, որ վարչապետի այցը նոր խթան կհանդիսանա երկկողմ բիզնես կապերի ընդլայնման, տնտեսության տարբեր ճյուղերում համատեղ նոր ծրագրերի իրականացման համար:
Վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է Հայաստանի տնտեսությունում տեղի ունեցող զարգացումներին և բիզնես միջավայրի բարելավման ուղղությամբ կառավարության կողմից իրականացվող քայլերին: Վարչապետը մանրամասն խոսել է արդյունաբերության, զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում իրականացվող ծրագրերի և ՀՀ կառավարության առաջնահերթությունների մասին: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է Գերմանիայի հետ տնտեսական փոխգործակցության զարգացմամբ ու գերմանական բիզնեսի ու կապիտալի` հայկական շուկայում ներգրավվածության ընդլայնմամբ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են առաջիկայում համատեղ ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ հնարավոր քայլերն ու ծրագրերը, որոնք նոր ազդակ կհաղորդեն հայ-գերմանական առևտրատնտեսական հարաբերություններին: Կողմերը կարևորել են նաև բիզնես ֆորումների անցկացումն ու գործարարների միջև կապերի ու համագործակցության խորացումը։

On the morning of February 14, Prime Minister Nikol Pashinyan visited the Association of German Chambers of Commerce and Industry, where he had working luncheon with Parliamentary State Secretary at the Federal Ministry of Economic Affairs and Energy Thomas Bareiß, Chief Executive Officer for Foreign Trade and Member of the Executive Board of the Association of German Chambers of Commerce and Industry Volker Treier and other members of the organization.
Thankful for the meeting, Mr. Bareiß said the German side is eager to develop and expand trade-economic ties with Armenia. He voiced confidence that the Prime Minister’s visit may help enhance business relations and implement new joint projects in different branches of the economy.
The Prime Minister of Armenia talked about the recent developments in Armenia’s economy and the government’s efforts to improve the business environment in the country. Nikol Pashinyan dwelt on the ongoing programs and the government’s priorities in industry, tourism, agriculture and IT. He underscored that his government is keen to develop economic partnerships with Germany and attract German capital into Armenia’s economy.
The interlocutors discussed ways of implementing such joint projects as might boost bilateral commercial ties. They highlighted the importance of business forums in terms of strengthening ties and cooperation between the business communities.