Լյուքսեմբուրգում նախատեսվում է անցկացնել ԵՄ-Հայաստան ներդրումային համաժողով
Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է ԵՄ բյուջեի և կառավարման հանձնակատար Յոհաննես Հանի հետ։
Վարչապետը, կարևորելով այսօրվա հանդիպումը, նշել է, որ Եվրոպական միությունը դարձել է Հայաստանի բարեփոխումների օրակարգի կյանքի կոչման գլխավոր գործընկերը: «Շատ ուրախ եմ, որ կարողացել ենք ստեղծել հարուստ օրակարգ՝ դատաիրավական բարեփոխումների, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ռազմավարության ուղղությամբ: Մենք հակակոռուպցիոն ռազմավարության իրագործման փուլում ենք: Այս բարեփոխումների փաթեթը համարում եմ մեր ռեֆորմների առաջին փուլի վերջին մասը, և դրանից հետո մենք պետք է շարունակենք ամեն ինչ դարձնել ավելի ու ավելի լավ: Այս ճանապարհին համագործակցությունը ԵՄ-ի հետ շատ կարևոր է: Ցանկանում եմ շեշտել, որ և՛ խորհրդատվական, և՛ ֆինանսական, և՛ քաղաքական աջակցությունը շատ կարևոր են մեզ համար: Շնորհակալ եմ այսօրվա հնարավորության համար՝ քննարկելու մեր ապագա համագործակցության պլանները»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Իր հերթին Յոհաննես Հանը նշել է, որ իր՝ Հայաստան այցի ժամանակ քննարկել են ԵՄ-Հայաստան ներդրումային համաժողովի անցկացման հարցը, որը տեղի կունենա Լյուքսեմբուրգում: «Այդ ֆորումը լավ հնարավորություն է, որպեսզի ներկայացնեք Ձեր երկիրը: Մենք մեծ փորձ ունենք նմանատիպ ներդրումային ֆորումներ կազմակերպելու հարցում և, կարծում եմ, որ այս անգամ էլ լավ արձագանք կունենանք: Ինչպես Դուք նշեցիք, Հայաստանում բարեփոխումներ եք իրականացնում, և սա ինչ-որ առումով երաշխիք կարող է հանդիսանալ Ձեր պոտենցիալ գործընկերների համար, որ Ձեր երկիրը հիանալի գործընկեր կարող է դառնալ»,- ասել է Յոհաննես Հանը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են ներդրումային համաժողովի անցկացման նախապատրաստական աշխատանքներին, ՀՀ-ԵՄ համագործակցությանը, օրակարգային հարցերին, ինչպես նաև առաջիկայում նախատեսվող համատեղ միջոցառումներին վերաբերող հարցեր:
Վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է Հայաստանի տնտեսության զարգացման միտումներին, զբոսաշրջության, ենթակառուցվածքների, էներգետիկայի և այլ ոլորտների զարգացումներին:

EU-Armenia Investment Forum to Be Held in Luxembourg
On the sidelines of the Munich Security Conference, Prime Minister Nikol Pashinyan met with EU Commissioner for Budget and Management Johannes Hahn.
Stressing the importance of today’s meeting, the Prime Minister noted that the European Union has become a key partner in implementing Armenia’s reform agenda. “I am pleased that we were able to develop a hectic agenda of cooperation in the areas of judicial reform and anticorruption strategy. We are in the process of implementing an anticorruption strategy. I consider this reform package to be the final part of the first stage of our reforms. Cooperation with the EU is very important on this path. Here, I would like to emphasize that we would appreciate being provided advisory, financial and political support. I am grateful for today’s opportunity to discuss plans for our future cooperation,” Nikol Pashinyan said.
Johannes Hahn noted that the possibility of holding an EU-Armenia Investment Forum in Luxembourg was discussed during his visit to Armenia. “The forum is a good opportunity to introduce your country. We have extensive experience in organizing such investment forums, and I think that this time, too, we will get a good response. As you noted, reforms are being implemented in Armenia, which can in some sense provide a guarantee that your country can become an excellent partner for potential investors,” Johannes Hahn said.
The interlocutors discussed the ongoing preparations for the investment forum, EU-Armenia cooperation agenda, and other issues of topical interest. Prime Minister Pashinyan referred to Armenia’s economic development trends in tourism, infrastructure, energy and in other sectors.