Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Արաբական պետությունների լիգայի գլխավոր քարտուղարին
Մյունխենի անվտանգության համաժողովին մասնակցելու նպատակով վարչապետի պատվիրակության կազմում Գերմանիա ժամանած ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը փետրվարի 14-ին հանդիպում ունեցավ Արաբական պետությունների լիգայի գլխավոր քարտուղար Ահմեդ Աբուլ Ղեյտի հետ, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Զրուցակիցները դրական գնահատեցին Հայաստանի և Արաբական պետությունների լիգայի միջև հաստատված արդյունավետ համագործակցությունը և մտքեր փոխանակեցին վերջինիս առավել ամրապնդման հեռանկարների շուրջ: ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ընդգծեց, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է պատմամշակութային ավանդական ջերմ կապերով միահյուսված հայ-արաբական հարաբերությունների ընդլայնումն ու խորացումը և վերահաստատեց հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ ակտիվ քայլեր ձեռնարկել Արաբական պետությունների լիգայի երկրների հետ փոխշահավետ համագործակցության խթանման ուղղությամբ։ Այդ համատեքստում երկուստեք ընդգծվեց հայ համայնքի կարևոր կամրջող դերակատարությունը Հայաստանի և արաբական աշխարհի երկրների միջև։
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը և ԱՊԼ գլխավոր քարտուղարն անդրադարձ կատարեցին միջազգային և տարածաշրջանային մի շարք հրատապ խնդիրների, այդ թվում՝ Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող զարգացումներին և Սիրիայի հումանիտար իրավիճակին: Այդ համատեքստում Զոհրաբ Մնացականյանը նշեց, որ Հայաստանը մշտապես իր ուշադրության առանցքում է պահում Սիրիայում տիրող հումանիտար իրավիճակը և հայ համայնքի առջև ծառացած մարտահրավերները, և ընդգծեց հայկական կողմի պատրաստակամությունը շարունակելու իր ներդրումը տեղում մարդասիրական առաքելությանը:

Zohrab Mnatsakanyan Met With The Secretary-General of The Arab League
On February 14, Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan, who is in Germany in the delegation of Prime Minister Nikol Pashinyan to participate in Munich Security Conference, met with Ahmed Aboul Gheit, the Secretary-General of Arab League.
The interlocutors positively assessed the effective cooperation between Armenia and the Arab League and exchanged views on the prospects of further strengthening it. Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan emphasized that Armenia greatly values the expansion and deepening of Armenian-Arab relations interlinked with traditional historical and cultural ties and reiterated the commitment of the Armenian side to take active steps aimed at promoting mutually beneficial cooperation with the Arab League member States.
The Foreign Minister of Armenia and the Secretary General of Arab League touched upon a wide range of international and regional urgent issues, including the current developments in the Middle East and the humanitarian situation in Syria. In this context, Zohrab Mnatsakanyan stressed that Armenia also pays particular attention to the humanitarian situation in Syria and the challenges faced by the Armenian community as well as underlined the readiness of the Armenian side to continue its contribution in the humanitarian field mission.