Հայաստանում մեկնարկում է սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի քարոզարշավը
Փետրվարի 17-ից մեկնարկում է սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի քարոզարշավը: Քարոզարշավը շարունակվելու է մինչև ապրիլի 3-ը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունն արդեն ձևավորել է «Այո»-ի շտաբը. այն ղեկավարում  է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը:
Պատգամավորների կողմից «Ոչ»-ի շտաբ ձևավորելու ժամկետը լրանում է փետրվարի 17-ին. մինչ այս պահը խորհրդարանական ուժերից որևէ մեկը «Ոչ»-ի շտաբ ձևավորելու մասին չի հայտարարել:
Խորհրդարանական «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության քաղաքական խորհուրդը որոշել է, որ կուսակցությունը չի մասնակցելու Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի անցկացման գործընթացին: Բարգավաճ Հայաստան կուսակցության քաղաքական խորհրդի՝ փետրվարի 15-ին կայացած նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտնել է կուսակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը:
Խորհրդարանի ընդդիմադիր մյուս ուժը՝ «Լուսավոր Հայաստան»-ը ևս հայտարարել է, որ «Ոչ»-ի քարոզչություն չի սկսի, թեև խմբակցությունն ԱԺ-ում դեմ է քվեարկել հանրաքվե անցկացնելու ԱԺ որոշմանը: «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը մյուս ուժերին ևս կոչ է արել «Ոչ»-ի ճակատ չձևավորել:
Սահմանված ժամկետում քարոզչության կողմ չգրանցվելու դեպքում «ՈՉ» քարոզչության կողմ կարող է ձեւավորել առնվազն 50 քաղաքացիներից բաղկացած խումբը: Քաղաքացիների կողմից «Ոչ» քարոզչության կողմ գրանցելու գրություն (դիմում) Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով կարող է ներկայացվել 2020 թվականի փետրվարի 18-ից:
Արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերը ևս «Ոչ»-ի քարոզչություն իրականացնելու մասին չեն հայտարարել: Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը հայտարարել է, որ որևէ կերպ չի մասնակցելու գործընթացին, ՀՅԴ-ն հանրաքվեն բոյկոտելու կոչ է արել:
Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն կկայանա ապրիլի 5-ին: Հանրաքվեով առաջարկվում է դադարեցնել Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի և դատարանի 6 անդամների պաշտոնավարումը:

В Армении стартует агитационная кампания референдума по конституционным реформам
Как передает "Арменпресс", правящая партия "Гражданский договор" уже сформировала штаб "Да", руководит им министр территориального управления и инфраструктур Сурен Папикян.
Срок формирования депутатами штаба "нет" истекает 17 февраля. До сих пор ни одна из парламентских сил не заявляла о формировании штаба "Нет".
Политсовет партии "Процветающая Армения" вынес решение, что партия не будет участвовать в референдуме по конституционным изменениям. Об этом в беседе с журналистами после заседания политсовета партии "Процветающая Армения" 15 февраля заявила член партии Наира Зограбян.
Другая оппозиционная сила парламента, "Просвещенная Армения", также заявила, что не будет агитировать за "Нет", хотя и фракция в НС голосовала против решения НС о проведении референдума. Председатель партии "Просвещенная Армения" Эдмон Марукян также призвал и другие силы не формировать фронт "Нет".
В случае не регистрации в установленный срок штаба "Нет", сторону агитации "Нет" может сформировать группа, состоящая из не менее 50 граждан. Заявление о регистрации гражданами стороны агитации "Нет" может быть подано в Центральную избирательную комиссию с 18 февраля 2020 года.
Внепарламентские политические силы пока также не заявляли о проведении агитации "Нет". Республиканская партия Армении заявила, что никоим образом не будет участвовать в этом процессе, АРФД призывает к бойкоту референдума. Референдум по конституционным реформам состоится 5 апреля. Проведение референдума по конституционным реформам предполагает разрешение вопроса прекращения полномочий председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна и 6 членов суда.