ԱՄԷ-ն առաջին արաբական ատոմակայանի գործարկման համար լիցենզիա է ստացել
Արաբական Միացյալ էմիրությունների ատոմային գործունեության կարգավորման համերկրային գործակալությունը (FANR) էմիրություններում Barakah ատոմակայանի առաջին բլոկի գործարկման լիցենզիա է տվել: Այս մասին փետրվարի 17-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտնել է ՄԱԳԱՏէ-ում ԱՄէ-ի մշտական ներկայացուցիչ և գործակալության տնօրենների խորհրդի փոխղեկավար Համադ ալ-Քաաբին, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն
«Պաշտոնապես հայտարարում ենք ատոմային էլեկտրակայանի առաջին բլոկի գործարկման լիցենզիա ստալու մասին: Դա պատմական պահ է ԱՄէ-ի համար, որը դարձել է տարածաշրջանում ատոմակայան ունեցող առաջին երկիրը»,-ասել է ալ-Քաաբին:
Նա պարզաբանել է, որ լիցենզիան ստանալուց հետո Nawah Energy Company ընկերությունը, որը պատասխանատու է կայանի շահագործման համար, կսկսի կայանի նախապատրաստումն առևտրային աշխատանքին:

ОАЭ получили лицензию на запуск первой арабской АЭС
Федеральное агентство ОАЭ по регулированию атомной деятельности выдало лицензию на запуск первого блока атомной станции Barakah в Эмиратах, сообщил в понедельник на пресс-конференции постоянный представитель ОАЭ в МАГАТЭ и заместитель главы совета директоров агентства Хамад аль-Кааби, передает РИА Новости
Пресс-конференция транслировалась управлением в социальной сети.
"Объявляем официально о выдаче лицензии для запуска первого блока атомной электростанции. Это исторический момент для ОАЭ, которые стали первой арабской страной в регионе, обладающей атомной станцией", - сказал аль-Кааби.
Он пояснил, что после получения лицензии компания Nawah Energy Company, отвечающая за эксплуатацию станции, начнет подготовку к коммерческой работе станции.