Զինված ուժերի գլխավոր շտաբը հորդորում է զերծ մնալ բանակում մահվան դեպքերը շահարկելու փորձերից
ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբը հայտարարություն է տարածել Զինված ուժերում այս տարվա ընթացքում գրանցված մահվան դեպքերի վերաբերյալ: Ներկայացնում ենք հայտարարությունը։
«2020 թվականի հունվարի 1-ից մինչև փետրվարի 17-ը Զինված ուժերում գրանցված 13 (ժամկետային և պայմանագրային զինծառայողներ, սպաներ) մահվան դեպքերից 4-ը դժբախտ պատահարի հետևանքով են, 4-ը պայմանավորված են ծառայության հետ առնչություն չունեցող հանգամանքներով (հիվանդություն, անձնական խնդիրներ), մնացած 5 դեպքերի առթիվ հարուցված են քրեական գործեր, հանգամանքները պարզվում են:
ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբը hորդորում է լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին, քաղաքական և հասարակական գործիչներին, փորձագետներին և «վերլուծաբաններին» զերծ մնալ բանակում մահվան դեպքերը շահարկելու, դրանցից անձնական և քաղաքական դիվիդենտներ քաղելու ապակայունացնող փորձերից, հասարակությանն էլ կոչ է անում ապատեղեկատվությունից խուսափելու և մանիպուլյացիաների չենթարկվելու համար հետևել պաշտոնական լրահոսին:
Բանակը մեր երկրի կայունությունն ապահովող հիմնական կառույցն է և այս կամ այն կերպ առնչություն ունի ոչ միայն պետության՝ որպես մեկ ամբողջության, այլև անհատապես մեզանից յուրաքանչյուրի հետ: Հասկանալի է հանրության բուռն արձագանքը ԶՈւ հետ կապված ցանկացած միջադեպի առնչությամբ, առանձնապես երբ մահվան ելքով դեպքեր են գրանցվում: Հավաստիացնում ենք, որ յուրաքանչյուր դեպք համակողմանիորեն և խորությամբ ուսումնասիրվում է, քննվում է պատկան մարմինների կողմից, արվում են անհրաժեշտ հետևություններ և հնարավոր ամեն ինչ բացթողումները շտկելու և հետագայում բացառելու համար: Հորդորում ենք բոլորին լինել համբերատար, զերծ մնալ զգացմունքային բնորոշումներից, որակավորումներից և անհիմն մեղադրանքներից, լինել զգոն և առավելագույնս զգուշավոր լրատվամիջոցներում, սոցցանցերում և այլ հարթակներում պետության անվտանգությունն ապահովող կառույցի հետ կապված ցանկացած հրապարակային միտք արտահայտելիս:
Յուրաքանչյուր զինծառայողի մահը մեծ կորուստ և ցավ է Զինված ուժերի հրամանատարական կազմի համար: Կրկին ցավակցում ենք բոլոր մահացած զինծառայողների հարազատներին, համբերություն ենք մաղթում նրանց: Վստահեցնում ենք, որ զինծառայողների մարտունակությունը բարձր է, և մենք շարունակում ենք անշեղորեն կատարել մեր առջև դրված մարտական խնդիրները»:

Генштаб ВС Армении призывает воздерживаться от попыток манипулирования в связи с гибелью солдат
Генеральный штаб Вооруженных сил Республики Армения выступил с заявлением о смертях, зарегистрированных в Вооруженных силах в этом году, передает "Арменпресс".
"Из 13 случаев гибели (срочные и контрактные военнослужащие, офицеры), зарегистрированных в Вооруженных силах с 1 января по 17 февраля 2020 года, 4 произошли в результате несчастных случаев, 4 - в связи с не связанными со службой обстоятельствами (болезнь, личные проблемы). По остальным 5 случаям возбуждены уголовные дела, выясняются обстоятельства.
Генеральный штаб Вооруженных сил Армении призывает представителей СМИ, политических и общественных деятелей, экспертов и "аналитиков" воздерживаться от дестабилизирующих попыток получения от гибели военнослужащих личных и политических дивидендов, и призывает общественность во избежание дезинформации и манипуляций следить только за официальной информацией.
Армия является основной структурой, которая обеспечивает стабильность нашей страны, и в той или иной степени связана не только с государством в целом, но и с каждым из нас в отдельности. Реакция общественности на любой инцидент, связанный с Вооруженными силами, понятна, особенно когда речь идет о гибели людей. Мы заверяем вас, что каждый случай всесторонне и тщательно расследуется, рассматривается соответствующими органами, делаются необходимые выводы и предпринимается все возможное для устранения и дальнейшего исключения возможных упущений. Мы призываем всех быть терпеливыми, избегать эмоциональных характеристик и необоснованных обвинений, быть бдительными и максимально осторожными в выражении любого общественного мнения относительно института государственной безопасности в средствах массовой информации, социальных сетях и других платформах.
Смерть каждого солдата - большая потеря и боль для командования Вооруженных сил. Мы еще раз выражаем соболезнования родственникам всех погибших военнослужащих и желаем им терпения. Мы заверяем, что боеготовность военнослужащих находится на высоком уровне, и мы продолжаем неуклонно выполнять свои боевые задачи".