Կասպրշիկը ձեռնարկում է իր մանդատից բխող գործողություններ. ԵԱՀԿ-ն՝ Կասպրշիկի ու Արցախի «ադրբեջանական համայնքի» ղեկավարի հանդիպման մասին. Tert.am
Դեսպան Անջեյ Կասպրշիկը ձեռնարկում է իր մանդատից բխող գործողություններ, ներառյալ՝ հանդիպումներ տարածաշրջանի տարբեր զրուցակիցների հետ: Այս մասին Tert.am-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել են ԵԱՀԿ հասարակայնության հետ կապի և լրատվության բաժնից:
Tert.am-ը գրավոր կարգով պարզաբանում էր խնդրել հրապարակման մասին, թե արդյոք հանդիպում եղե՞լ է  ադրբեջանական համայնքի ղեկավարի հետ,  կողմերի հավասարության պահպանության սկզբունքից ելնելով ինչ հանդիպում է նախատեսված Արցախում՝ և ում հետ, կամ նախատեսվա՞ծ է, թե ոչ համարժեք հանդիպում և ի՞նչ նշանակություն ունեն այդ հանդիպումները հակամարտության կարգավորման համար:
Այդ հարցերին ի պատասխան, ԵԱՀԿ-ից հայտնել են հետևյալը.«Դեսպան Անջեյ Կասպրշիկը ձեռնարկում է իր մանդատից բխող գործողություններ, ներառյալ՝ հանդիպումներ տարածաշրջանի տարբեր զրուցակիցների հետ: Նա իր դիտարկումների վերաբերյալ տեղեկություն է տրամադրում ԵԱՀԿ նախագահությանը և Մինսկի խմբին: Սա և նրա կողմից իրականացվող մնացած գործողություններն ընդունվում և աջակցություն են ստանում:  Դեսպան Կասպրշիկը կշարունակի ճանապարհորդել ամբողջ տարածաշրջանում՝ իր մանդատին համապատասխան՝ նպատակ ունենալով աջակցել ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը»:

Ambassador Andrzej Kasprzyk takes actions stemming from his mandate, including meetings with different interlocutors across the region, the OSCE Media Relations Section confirmed Tuesday.
The statement comes in response to Tert.am's request for clarifications over a recently arranged meeting between the OSCE Chairperson-in-Office and the ″Azerbaijani community of Artsakh″.
Tert.am was interested, in particular, whether the said meeting really took place and if so, what other meeting is now being planned (if any at all) in Nagorno-Karabakh (Artsakh) and with whom (to maintain the principle of parity). We also sought comments on the significance of the kind of meetings on future peace efforts.
''Ambassador Andrzej Kasprzyk takes actions stemming from his mandate, including meetings with different interlocutors across the region. He provides information on his observations to the OSCE Chairmanship and to the Minsk Group. This, and other activities he undertakes, are accepted and supported. Ambassador Kasprzyk will continue to travel throughout the whole region, in line with his mandate and with the aim to support a peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict,'' the organization says in the written response submitted to our editorial office.