Դա պայքար էր՝ ուղղված պատմական արդարության վերականգնմանը, մարդու իրավունքների ու ազատությունների․ Բակո Սահակյան
1988-ի փետրվարի 20-ին, Ստեփանակերտում տեղի ունեցավ ԼՂԻՄ մարզային խորհրդի արտահերթ նստաշրջանը, որն իրավական ուժ հաղորդեց մեր ժողովրդի բազմամյա նկրտումներին և ազդարարեց նրա նվիրական իղձերի ու նպատակների իրականացման մեկնարկը:
Նստաշրջանը տեղի ունեցավ՝ չնայած բռնատիրական Ադրբեջանի բիրտ ճնշումներին, տեղի ունեցավ՝ ժողովրդավարության սկզբունքներին ու նորմերին, օրենքի տառին ու ոգուն խիստ համահունչ: Եվ ընդունվեց որոշում, որի համար մեր ժողովուրդը պայքարում էր տասնամյակներ շարունակ:
Դա պայքար էր՝ ուղղված պատմական արդարության վերականգնմանը, մարդու իրավունքների ու ազատությունների, համամարդկային ու ազգային արժեքների պաշտպանությանը: Դա պայքար էր, որի համար ոտքի էր ելել համայն հայությունը՝ Ղարաբաղում, մայր Հայաստանում և սփյուռքում:
Այդ օրը դարձավ մեր ժողովրդի սխրանքի, վճռականության ու ազատասիրության, մեր համազգային միասնականության խորհրդանիշը:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ մեր ողջ ժողովրդին այս հիշարժան տոնի կապակցությամբ և մաղթում խաղաղություն ու մեծագույն հաջողություններ հայոց պետականաշինության ճանապարհին»:

Этот день стал символом подвига, решительности и свободолюбия: президент Арцаха
20 февраля президент Бако Саакян направил поздравительное послание по случаю Дня возрождения Арцаха.
От имени властей Республики Арцах и от себя лично сердечно поздравляю вас с Днем возрождения Арцаха!
20 февраля 1988 года состоялась внеочередная сессия Областного совета НКАО, которая дала толчок многовековым чаяниям нашего народа и возвестила о начале реализации его сокровенных желаний и целей.
Сессия состоялась, несмотря на грубое давление со стороны тоталитарного Азербайджана, состоялась в соответствии с принципами и нормами демократии, созвучно букве закона. И было принято решение, за которое наш народ десятилетиями боролся.
Это была борьба, направленная на восстановление исторической справедливости, защиту прав и свобод человека, общечеловеческих и национальных ценностей. Это была борьба, ради которой восстало все армянство - в Карабахе, Матери-Армении и Диаспоре.
Этот день стал символом подвига, решительности и свободолюбия, а также общенационального единства нашего народа.
Вновь поздравляю весь наш народ в связи с этим знаменательным праздником и желаю мира и больших успехов на пути государственного строительства!»