Այդ օրն ամրապնդվեց մեր միասնությունը. ՀՀ նախագահի ուղերձն Արցախի Վերածննդի օրվա առթիվ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձը Արցախի Վերածննդի օրվա առթիվ: Նախագահի ուղերձում մասնավորապես ասվում է.
Այսօր Արցախի Վերածննդի օրն է, ինչի առթիվ շնորհավորում եմ բոլորիս:
Օրվա անվանումը լիովին փոխանցում է այն, ինչ տեղի էր ունենում Ստեփանակերտի կենտրոնական հրապարակում 1988թ. փետրվարի 20-ին: Այդ օրը վերածնվում էր ոչ միայն Արցախը, այլև՝ հայկական երազանքը, անկախ պետականության գաղափարը: Այդ օրն ամրապնդվեց մեր միասնությունը, և հնչեց հզոր մի ազդակ, որ եկել է արդարության վերականգնման, ազատության հաղթանակի ժամանակը:
Արցախյան շարժումը, որը կայծակնային արագությամբ տարածվեց Հայաստանում և արձագանքեց ողջ հայության մեջ՝ ուր էլ նրանք լինեին, Արցախի անկախության և բուն իսկ Հայաստանի անկախության նախերգանքն էր: Շուտով այն դարձավ փարոս, դեպի ուր ուղղվեցին Խորհրդային Միության ազատություն ու ժողովրդավարություն տենչող ժողովրդական լայն զանգվածների հայացքները:
Ավելի քան մեկ ամիս հետո տեղի ունենալիք Արցախի Հանրապետության նախագահի և Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունների հիմքում հենց արցախյան շարժումն է, 32 տարի առաջ Ստեփանակերտի կենտրոնական հրապարակում ազդարարված որոշումը՝ ազատ և անկախ ապրելու որոշումը: Այն երեկ շրջադարձային էր, այսօր՝ այլևս անշրջելի, իսկ վաղը՝ մշտական, հավերժ:
Աշխարհը մշտական ու շարունակական փոփոխության մեջ է, և Արցախն այդ աշխարհի մասն է կազմում: 32 տարի առաջ արցախյան շարժումը յուրովի կարողացավ շարժել անշարժելի թվացյալ անիվը, կարողացավ մտածողություն փոխել, կարողացավ ընդլայնել ազատության ու արդարության սահմանները և այդ ամենի շնորհիվ ձևավորել պետություն՝ հերոսական ժողովրդով:
Արցախը վաստակել է և ունի ազատ և անկախ ապրելու, աշխարհի քարտեզի՝ պատմականորեն իրեն պատկանող հայրենիքը հզորացնելու իրավունքը:

‘That Day Solidified Our Unity’: Congratulatory Message of President Armen Sarkissian on the Occasion of Artsakh’s Revival Day
President of Armenia Armen Sarkissian issued a congratulatory message on Artsakh’s Revival Day. The Message reads as follow:
Today is Artsakh’s Revival Day, and I congratulate us all on this occasion.
The very name of the day conveys completely what was happening on February 20, 1988 on the central plaza of Stepanakert. On that day not only Artsakh was revived but the Armenian dream itself, the idea of independent statehood. That day solidified our unity and a strong message was sent that the time for restored justice and victory of freedom had come.
The Artsakh movement, which spread with the lightning speed in Armenia and resonated with every Armenian no matter where they lived, was the premonition of Artsakh’s and Armenia proper’s independence. Very soon it became a beacon which multitudes of the people of the Soviet Union, who were striving for freedom and democracy, turned their glances to.
Elections of the President of the Republic of Artsakh and National Assembly, which will take place a little more than one month from now, are anchored in the Artsakh movement, in the decision proclaimed 32 years ago at the central plaza of Stepanakert, the decision to be free and independent. Yesterday it was momentous, today it is irreversible, tomorrow it will be permanent, eternal.
The world is changing constantly and continuously, and Artsakh is part of that world. Thirty-two years ago the Artsakh movement was able to turn the wheel, which seemed to be immovable, was able to change mentality, was able to expand the boundaries of freedom and justice and because of all that to create a state with heroic people.
Artsakh earned and now has the right to live a free and independent life, the right to empower its historical fatherland on the world map.