Այդ օրն ամրապնդվեց մեր միասնությունը. ՀՀ նախագահի ուղերձն Արցախի Վերածննդի օրվա առթիվ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձը Արցախի Վերածննդի օրվա առթիվ: Նախագահի ուղերձում մասնավորապես ասվում է.
Այսօր Արցախի Վերածննդի օրն է, ինչի առթիվ շնորհավորում եմ բոլորիս:
Օրվա անվանումը լիովին փոխանցում է այն, ինչ տեղի էր ունենում Ստեփանակերտի կենտրոնական հրապարակում 1988թ. փետրվարի 20-ին: Այդ օրը վերածնվում էր ոչ միայն Արցախը, այլև՝ հայկական երազանքը, անկախ պետականության գաղափարը: Այդ օրն ամրապնդվեց մեր միասնությունը, և հնչեց հզոր մի ազդակ, որ եկել է արդարության վերականգնման, ազատության հաղթանակի ժամանակը:
Արցախյան շարժումը, որը կայծակնային արագությամբ տարածվեց Հայաստանում և արձագանքեց ողջ հայության մեջ՝ ուր էլ նրանք լինեին, Արցախի անկախության և բուն իսկ Հայաստանի անկախության նախերգանքն էր: Շուտով այն դարձավ փարոս, դեպի ուր ուղղվեցին Խորհրդային Միության ազատություն ու ժողովրդավարություն տենչող ժողովրդական լայն զանգվածների հայացքները:
Ավելի քան մեկ ամիս հետո տեղի ունենալիք Արցախի Հանրապետության նախագահի և Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունների հիմքում հենց արցախյան շարժումն է, 32 տարի առաջ Ստեփանակերտի կենտրոնական հրապարակում ազդարարված որոշումը՝ ազատ և անկախ ապրելու որոշումը: Այն երեկ շրջադարձային էր, այսօր՝ այլևս անշրջելի, իսկ վաղը՝ մշտական, հավերժ:
Աշխարհը մշտական ու շարունակական փոփոխության մեջ է, և Արցախն այդ աշխարհի մասն է կազմում: 32 տարի առաջ արցախյան շարժումը յուրովի կարողացավ շարժել անշարժելի թվացյալ անիվը, կարողացավ մտածողություն փոխել, կարողացավ ընդլայնել ազատության ու արդարության սահմանները և այդ ամենի շնորհիվ ձևավորել պետություն՝ հերոսական ժողովրդով:
Արցախը վաստակել է և ունի ազատ և անկախ ապրելու, աշխարհի քարտեզի՝ պատմականորեն իրեն պատկանող հայրենիքը հզորացնելու իրավունքը:

В этот день возрождался не только Арцах, а армянская мечта: президент Армении
Президент Республики Армения Армен Саркисян сегодня направил послание по случаю Дня возрождения Арцаха.
Сегодня День Возрождения Арцаха, с чем поздравляю нас всех.
Название дня полностью передаёт то, что происходило на центральной площади Степанакерта 20-го февраля 1988г. В этот день возрождался не только Арцах, а армянская мечта, идея независимой государственности. В этот день укрепилось наше единство и прозвучал мощный сигнал, что пришло время восстановления справедливости, победы свободы.
Арцахское движение, которое с молниеносной скоростью распространилось в Армении и отозвалось во всем армянстве, где бы они ни были, явилось предтечей независимости Арцаха и независимости самой Армении. Вскоре оно стало маяком, к которому обратились взгляды жаждущих свободы и демократии широких народных масс Советского Союза.
В основе предстоящих более чем через месяц очередных выборов президента и Национального Собрания Республики Арцах именно арцахское движение, решение, провозглашённое 32 года назад на центральной площади Степанакерта, – решение жить свободно и независимо. Оно вчера было поворотным, сегодня - отныне необратимо, а завтра – постоянно, вечно.
Мир находится в постоянном и непрерывном изменении, и Арцах составляет часть этого мира. 32 года назад арцахское движение по своему смогло повернуть казавшееся неподвижным колесо, смогло изменить мышление, смогло расширить границы свободы и справедливости, и, благодаря всему этому сформировать государство с героическим народом.
Арцах заслужил и имеет право жить свободно и независимо, укреплять исторически принадлежащую ему на карте мира родину.