Արքայազն Հարրին և Մեգան Մարքլը թագավորական ընտանիքից պաշտոնապես դուրս կգան մարտի 31-ին
Մեծ Բրիտանիայի արքայազն Հարրին և նրա կինը՝ Մեգան Մարքլը, Բուքինգհեմյան պալատում իրենց պարտականությունները կդադարեն կատարել ապրիլի 1-ից: Այդ մասին հայտնում է բրիտանական The Daily Mail պարբերականը:
Վերջինիս տվյալներով՝ թագավորական ընտանիքից զույգի պաշտոնական դուրս գալը կկայանա մարտի 31-ին: Բուքինգհեմյան պալատում նրանց սպասարկողները կդադարեն լիազորությունները կատարել ապրիլի 1-ին:
Նշվում է, որ արքայազն Հարրին կպահպանի մի շարք զինվորական կոչումներ, սակայն իր զինվորական կարգավիճակը չի կարող օգտագործել 12 ամիս տևողությամբ փորձաշրջանի ընթացքում:
Հարրին և Մեգանը կվերադարձնեն 2,4 մլն ֆունտ ստեռլինգը (3,1 մլն դոլար), որը բրիտանացի հարկատուների միջոցներից ծախսվել էր նրանց առանձնատան վերանորոգման համար, և կհրաժարվեն հետագայում պետությունների ֆինանսական աջակցությունից:
Այս երևույթը ԶԼՄ-ներում, Brexit-ի օրինակով, անվանել են Megxit, ինչը բառացիորեն նշանակում է Մեգանի դուրս գալը թագավորական ընտանիքից:

Принц Гарри и Меган Маркл официально выйдут из королевской семьи 31 марта
Британский принц Гарри и его супруга Меган Маркл перестанут исполнять свои обязанности в Букингемском дворце, начиная с 1 апреля, сообщает Интерфакс со ссылкой на британское издание The Daily Mail.
По его данным, официальный выход пары из королевской семьи состоится 31 марта. Обслуживающие их лица в Букингемском дворце прекратят исполнение полномочий 1 апреля.
Отмечается, что принц Гарри сохранит ряд воинских званий. Однако он не сможет использовать свое военное положение в течение 12-месячного испытательного периода.
Супруги вернут 2,4 млн фунтов стерлингов ($3,1 млн), потраченных из средств британских налогоплательщиков на ремонт их особняка, и откажутся в дальнейшем от финансовой поддержки государств.
Это явление в СМИ, по аналогии с Brexit, назвали Megxit, что дословно означает выход Меган Маркл из королевской семьи.