Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը տեղեկացնում է, որ փետրվարի 21-ի ժամը 08:24-ի դրությամբ ՀՀ տարածքում կան փակ և դժվարանցանելի ավտոճանապարհներ:
Վարդենյաց լեռնանցքը բեռնատարների համար փակ է, մյուս տրանսպորտային միջոցների համար՝ դժվարանցանելի:
Սոթք-Քարվաճառ ավտոճանապարհը դժվարանցանելի է բեռնատարների համար:
Շիրակի, Կոտայքի մարզերում, Արագածոտնի մարզի Աշտարակ, Թալին  քաղաքներում մառախուղ է:
Սյունիքի մարզում տեղ-տեղ առկա է մերկասառույց:
Վրաստանի ՆԳՆ ԱԻ դեպարտամենտից և ՌԴ ԱԻՆ Հյուսիսային Օսիայի ճգնաժամային կառավարման կենտրոնից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը մարդատար ավտոմեքենանաերի համար բաց է, իսկ բեռնատարների համար՝ փակ:
ՌԴ ԱԻՆ Հյուսիսային Օսիայի ճգնաժամային կառավարման կենտրոնից ստացված տեղեկության համաձայն՝ ռուսական կողմում կա կուտակված 335 բեռնատար:

According to the Ministry of ES of RA on February 21 by 08:24 some roads in Armenia are closed and difficult to pass.
Vardenyats pass is closed for trucks and is difficult to pass for other vehicles.
Sotk-Kharvachar roadway is difficult to pass for trucks.
In Shirak and Kotayk provinces, in Ashtarak and Talin towns of Aragatsotn province there is fog.
According to the information provided by the Department of Emergency Situations of the Ministry of Internal Affairs of Georgia and from the Department of Crisis Management Center of the Republic of North Ossetia of the Ministry of Emergency Situations of the Russian Federation Stepantsminda-Larsi highway is open for passenger cars and closed for trucks.
According to the information received from the Ministry of Emergency Situations of the Russian Federation, Republic of North Ossetia, there are 335 trucks accumulated on Russian side.