Իրանում գրանցվել է կորոնավիրուսից մահվան 5-րդ դեպքը
Իրանում կորոնավիրուսով պայմանավորված մահվան 5-րդ դեպքն է գրանցվել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է «ԻՌՆԱ» գործակալությունը:
Իրանի առողջապահության նախարարության տվյալներով, բժշկական հաստատություններ է դիմել 800 քաղաքացի: Նրանք այժմ գտնվում են մասնագետների ուշադրության կենտրոնում: Կորոնավիրսուսով վարակվածների թիվը 28 է:
ՀՀ առողջապահության նախարարությունն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, որ հետևում է կորոնավիրուսի բռնկումների դեպքերին և տարածվածությանն ամբողջ աշխարհում, այդ թվում հարևան Իրանում: «Տեղյակ ենք նաև Իրանից դեպի մեր երկիր ուղևորահոսքի առանձնահատկություններին` ներառյալ մոտ ժամանակներս սպասվող Նովրուզը: Որպես հավելյալ հակահամաճարակային միջոցառումներ` ուժեղացվել են Մեղրիի սահմանային անցակետով անցնող, ինչպես նաև Իրանից Հայաստան օդանավով ժամանող ուղևորների հսկողությունը: Կասկածելի բոլոր դեպքերում կատարվում է նաև հսկողություն Հայաստանի ամբողջ տարածքում»,-նշել էր Արսեն Թորոսյանը: Առողջապահական եւ աշխատանքի տեսչական մարմնի Մեղրիի սահմանային բժշկասանիտարական հսկիչ կետում վերահսկողական աշխատանքներ իրականացնող աշխատակիցների թիվը համալրվել է։ Վերջին օրերին եւս 2 աշխատող է գործուղվել՝ այս անցակետով երկիր մուտք գործողների հանդեպ զննումներն ու հարցումներն առավել մեծ թիմով իրականացնելու նպատակով։

Коронавирус: в Иране зарегистрирован еще один случай смерти
Пятый случай смерти коронавируса зарегистрирован в Иране. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство IRNA.
По данным Министерства здравоохранения Ирана, в медицинские учреждения обратились 800 граждан. В данное время они в центре внимания специалистов. Число людей, зараженных коронавирусом, составляет 28 человек.
Министерство здравоохранения Армении ранее сообщало, что оно отслеживает случаи и вспышки коронавируса во всем мире, в том числе в соседнем Иране. "Нам также известны особенности пассажиропотока из Ирана в нашу страну, в том числе и предстоящий в ближайшее время Новруз. В дополнение к противоэпидемическим мерам усилен контроль за пассажирами, пересекающими пограничный пункт Мегри, а также за пассажирами, прибывающими на самолете из Ирана в Армению. Во всех подозрительных случаях наблюдение также ведется по всей Армении", - сказал Арсен Торосян. Количество сотрудников, проводящих контрольные мероприятия на пограничном медицинском пункте Мегри, увеличилось. В последние дни еще двое рабочих были направлены для усиления команды и проведения опроса лиц, въезжающих в страну через этот пограничный пункт, передает Armenpress.