Թուրքիան չի կատարել Սոչիում ձեռքբերված Սիրիայի հարցով պայմանավորվածության դրույթները. Պեսկով
Անկարան դեռևս չի կատարել Սիրիայի հարցով պայմանավորվածության դրույթները, որոնք ձեռք էին բերվել Սոչիում ավելի քան մեկ տարի առաջ: Այս մասին կիրակի «Ռոսսիա-1» հեռուստաալիքի «Մոսկվա. Կրեմլ. Պուտին» հաղորդման եթերում տված հարցազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Տվյալ դեպքում կարելի է միանշանակ խոսել այն մասին, որ դեռևս չեն կատարվել Սոչիի պայմանավորվածությունները, որոնք ավելի քան մեկ տարի առաջ ստորագրվել են երկու նախագահների կողմից, և որոնցում ասվում է, որ հենց Թուրքիան պետք է ապահովի ծանր զինամթերքի դուրսբերումը, սահմանազատումը և այլն»,-ասել է նա:
«Ռազմական տեխնիկայի շատ վտանգավոր նմուշներ են հայտնվում նրանց (Իդլիբում գտնվող ահաբեկիչների) ձեռքում: Եվ այդ ամենը, ցավոք, չի նպաստում իրավիճակի կարգավորմանը»,-նշել է Պեսկովը:

Песков: Турция пока не выполнила сочинские договоренности по Сирии
Анкара пока что не выполнила условия договоренностей по Сирии, которые были достигнуты более года назад в Сочи. Об этом заявил в воскресенье пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков в интервью программе "Москва. Кремль. Путин" на телеканале "Россия-1", передает ТАСС.
"В данном случае можно однозначно говорить о том, что пока не выполнены условия сочинских договоренностей, которые больше года тому назад были подписаны двумя президентами, и где говорилось о том, что именно Турция должна будет обеспечить разведение, размежевание, вывод тяжелых вооружений и так далее", - сказал он.
"Очень опасные образцы военной техники попадают им [террористам в Идлибе] в руки. И все это, к сожалению, не способствует нормализации обстановки", - отметил Песков.