Արտակ Բեգլարյանը և Արման Թաթոյանը համատեղ այցեր են ունեցել զորամասեր ու ազատազրկման վայրեր
Արցախի և Հայաստանի Հանրապետությունների մարդու իրավունքների պաշտպաններ Արտակ Բեգլարյանը և Արման Թաթոյանը փետրվարի 21-22-ը համատեղ այցեր են ունեցել Արցախում տեղակայված որոշ զորամասեր, ինչպես նաև ռազմական ոստիկանություն ու Շուշիի քրեակատարողական վարչություն:
Պաշտպաններն իրենց շրջայցերի ու առանձնազրույցների ժամանակ հատուկ ուշադրություն են դարձրել զինծառայողների բարոյահոգեբանական վիճակին և առնչվող հիմնախնդիրներին: Նրանք ծանոթացել են զինծառայողների սոցիալ-կենցաղային ու բուժսպասարկման պայմաններին, ինչպես նաև ծառայության կազմակերպման որոշ այլ առանձնահատկությունների:
Ռազմական ոստիկանության ընդունիչ-բաշխիչ բաժնում ու կարգապահական վաշտում և Շուշիի քրեակատարողական վարչությունում Պաշտպանները ուսումնասիրել են զինծառայողների կարգապահական տույժերի և քրեական գործերով ձերբակալումների ու կալանքների հիմքերը, նրանց պահման պայմանները, արտաքին աշխարհի հետ կապի ապահովման և հարակից այլ հարցեր:
Ուսումնասիրությունների և առանձնազրույցների ընթացքում մարդու իրավունքների պաշտպանների գլխավորած թիմերը արձանագրել են որոշ համակարգային հիմնախնդիրներ ու անհատական բողոքներ, որոնց լուծման ուղղությամբ Պաշտպաններն իրենց իրավասությունների շրջանակներում համապատասխան առաջարկներ են ներկայացնելու պետական լիազոր մարմիններին:

Артак Бегларян и Арман Татоян совершили совместное посещение воинских частей и УИУ
21-22 февраля  Защитники прав человека Арцаха и  Армении Артак Бегларян и Арман Татоян совершили совместное  посещение некоторых воинских частей, дислоцированных в Арцахе, а также в военную полицию и Шушинское  управление пенитенциарной системы.
Как  сообщили Арменпресс в аппарате ЗПЧ Арцаха, во время своих посещений  и личных бесед Омбудсмены  уделяли особое внимание на морально-психологическое состояние военнослужащих и связанные с этим вопросы. Они   ознакомились также  с социальными, бытовыми и медицинскими условиями военнослужащих, а также с некоторыми другими особенностями организации службы.
В отделе приема-распределения,  дисциплинарной роте  и в пенитенциарном управлении Шуши ЗПЧ  изучили основания для дисциплинарных взысканий и задержаний и арестов военнослужащих, условия их содержания, доступ к внешнему миру и другие связанные с этим вопросы.
В ходе расследований и личных бесед команды, возглавляемые правозащитниками, выявили некоторые системные проблемы и индивидуальные жалобы, которые Защитники передадут государственным органам - в пределах своих  полномочий.