Վարչապետը ծանոթացել է Ներդրումների աջակցման կենտրոնի գործունեությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Էկոնոմիկայի նախարարության համակարգում գործող Ներդրումների աջակցման կենտրոն: Կառավարության ղեկավարը Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանի և կենտրոնի ղեկավար Լևոն Օհանեսյանի ուղեկցությամբ նախ շրջայց է կատարել՝ ծանոթանալով կենտրոնի գործունեությանը, այնուհետև տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի շրջանակում մանրամասն անդրադարձ է կատարվել ներդրումների աջակցությանը միտված քայլերին և այդ ուղղությամբ առաջիկայում նախատեսվող միջոցառումներին:
Խորհրդակցության սկզբում վարչապետը նշել է. «Մենք արդեն բավականին երկար ժամանակ քննարկում ենք Հայաստանում ներդրումների աջակցության մեխանիզմների և բանաձևերի կիրառման հարցը, թե ինչ մեխանիզմներով մենք պետք է աջակցենք ներդրումներին: Իհարկե, մինչ այժմ էլ Հայաստանում գործել են այդպիսի ինստիտուտներ, համակարգեր և մենք խնդիր ունենք այդ համակարգերը դարձնել ավելի արդյունավետ ու այդ առումով վերջին մեկ տարվա ընթացքում կայացրել ենք որոշումներ: Իհարկե, որոշումներն իրենց կենսունակությունը պետք է ցույց տան պրակտիկայում, իրական կյանքում: Ինչպես հայտնի է, մենք Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման կենտրոնի հիման վրա ստեղծել ենք Ներդրումների աջակցման կենտրոն և այսօր պետք է ծանոթանանք, թե ինչ հայեցակարգ են պատրաստել կենտրոնի մեր գործընկերները դրա հետագա զարգացման համար և մտքեր փոխանակենք, թե ինչ քայլերով ենք գնալու առաջ»:
Լևոն Օհանեսյանը զեկուցել է, որ Ներդրումների աջակցման կենտրոնը Հաայաստանում ներդրումներ իրականացնելու մտադրություն ունեցող տեղական և օտարերկրյա գործարարներին տրամադրում է համալիր աջակցություն մի շարք ուղղություններով: Մասնավորապես, տեղեկատվություն է տրամադրվում Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունների և պայմանների, այդ թվում՝ պետական խթանների և այլ ընթացակարգերի վերաբերյալ, ներդրողներին կենտրոնի ներկայացուցիչներն ուղեկցում են ներդրումներ իրականացնելու համար անհրաժեշտ բոլոր գործընթացներում, աջակցություն ցուցաբերում պետական մարմինների հետ աշխատանքներում: Խորհրդատվություն է տրամադրվում նաև ներդրումների իրականացման համար անհրաժեշտ ռեսուրսների, այդ թվում՝ առկա հողատարածքների և այլ անշարժ գույքի, օտարման ենթակա պետական սեփականություն հանդիսացող գույքի, համաֆինանսավորման աղբյուրների և հնարավոր ռեզիդենտ գործընկերների վերաբերյալ: Հավանական ներդրողներին տրամադրվում են ներդրումային ծրագրեր՝ ըստ վերջիններիս հետաքրքրությունների շրջանակի, ներդրումների իրականացման ընթացքում առաջացող խնդիրներին ապահովվում է օպերատիվ արձագանք:
Այնուհետև տեղի է ունեցել մտքերի շահագրգիռ փոխանակություն, որի ընթացքում ներկայացվել են օտարերկրյա ներդրողների սպասարկման փուլերը, հաճախ հանդիպող խնդիրները, ցուցաբերվող աջակցման տեղեկատվական գործիքակազմերը: Նշվել է նաև, որ աջակցություն է ցուցաբերվում հայաստանյան գործարարներին, մասնավորապես, արտահանման շուկաներ դուրս գալու ուղղությամբ: Հայ գործարարների համար արտերկրում կազմակերպվում են բիզնես ֆորումներ, ցուցահանդեսներ:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է պոտենցիալ ներդրողներին անհրաժեշտ և լիարժեք տեղեկատվության տրամադրումը և այդ համատեքստում ընդգծել կենտրոնի հետագա գործունեության համար անհրաժեշտ պայմանների ապահովման խնդիրը: Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է այդ ուղղությամբ ներկայացնել առաջարկություններ և ճանապարհային քարտեզ՝ հետագա ծրագրերն առավել նպատակային իրականացնելու նպատակով:

Пашинян ознакомился с деятельностью Центра поддержки инвестиций
Премьер-министр Никол Пашинян посетил Центр поддержки инвестиций министерства экономики. Премьер-министр в сопровождении министра экономики Тиграна Хачатряна и руководителя центра Левона Оганесяна прошелся по центру, ознакомился с его деятельностью, после чего состоялось совещание, в ходе которого были подробно затронуты шаги по поддержке инвестиций и предстоящие мероприятия в этом направлении.
В начале совещания премьер-министр отметил: “Мы уже довольно долгое время обсуждаем вопрос использования механизмов и формул поддержки инвестиций в Армении. Конечно, такие институты, системы и до этого действовали в Армении, и наша задача - сделать эти системы более эффективными, и за последний год мы приняли решения в этом отношении. Конечно, решения должны показывать свою жизнеспособность на практике, в реальной жизни. Как известно, мы создали Центр поддержки инвестиций на базе Центра развития малого и среднего предпринимательства, и сегодня мы должны ознакомиться с тем, какую концепцию создали наши коллеги для дальнейшего развития центра, а также обменяться идеями о том, какие шаги должны предпринять для продвижения”.
Левон Оганесян доложил, что Центр поддержки инвестиций оказывает комплексную поддержку местным и иностранным бизнесменам в Армении по ряду направлений. В частности, предоставляется информация об инвестиционных возможностях и условиях Армении, в том числе о государственных стимулах и других процедурах, представители центра помогают инвесторам во всех необходимых инвестиционных процессах, помогают в работе с государственными органами. Предоставляются также консультации относительно необходимых для инвестирования ресурсов, в том числе о существующей земельной и другой недвижимости, подлежащем отчуждению госимуществе, источниках софинансирования и потенциальных партнерах-резидентах. Потенциальным инвесторам предоставляются инвестиционные планы по их интересам, а в случае возникновения проблем в процессе инвестирования обеспечивается оперативное реагирование.
Затем состоялся заинтересованный обмен идеями, в ходе которого были представлены этапы обслуживания иностранных инвесторов, часто возникающие проблемы, инструменты информационной поддержки. Также было отмечено, что армянским бизнесменам оказывается помощь, в частности, в доступе на экспортные рынки. Для армянских бизнесменов организуются за рубежом бизнес-форумы и выставки.
Премьер-министр Пашинян отметил важность предоставления необходимой и полной информации потенциальным инвесторам и подчеркнул в этом контексте важность обеспечения необходимых условий для дальнейшей деятельности центра. Глава правительства поручил представить предложения и дорожную карту в этом направлении, чтобы сделать дальнейшие проекты более целенаправленными.