«Իրավապահ մարմինները պետք է իրականացնեն մեր ժողովրդի արդար ակնկալիքը». վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր խորհրդակցություն է հրավիրել կոռուպցիայի դեմ պայքարի վերաբերյալ, որի շրջանակում քննարկվել են հակակոռուպցիոն պայքարի ընթացքը և հետագա քայլերը: Խորհրդակցությանը մասնակցել են իրավապահ մարմինների ղեկավարները:
«Բարև ձեզ, հարգելի գործընկերներ,
ուրախ եմ ձեզ տեսնելու համար:
Այսօր ձեզ հրավիրել եմ՝ հերթական անգամ քննարկելու կոռուպցիայի դեմ պայքարում մեր գործերի ընթացիկ վիճակը: 2018 թվականի մայիսից Հայաստանում հայտարարվել է կոռուպցիայի դեմ անհաշտ պայքար, ինչն արժանացել է ոչ միայն հայաստանյան հանրության հավանությանը, այլև միջազգային հանրության ուշադրությանը: Այս ընթացքում, սակայն, մի քանի առիթներով հայտարարել եմ, որ չնայած կոռուպցիայի դեմ պայքարի ծավալներն աննախադեպ են, ես բավարարված չեմ դրա արդյունքներով: Համոզված եմ՝ դրա արդյունքներով բավարարված չէ նաև հանրությունը: Ընդ որում՝ հարկ եմ համարում ընդգծել, որ տվյալ դեպքում նկատի ունեմ ոչ միայն և ոչ այնքան կոռուպցիոն գործերով դատավճիռների կայացումը, որքան պետությունից ու ժողովրդից գողացված միջոցների վերադարձը Հայաստանի պետական գանձարան: Բայց նախ թույլ տվեք այս առումով նույնպես հիմնավորել կոռուպցիայի դեմ տարվող պայքարի ծավալների աննախադեպ լինելը:
Հատկանշական է այն վիճակագրությունը, որ հրապարակել է Հատուկ քննչական ծառայությունը: Ըստ այդմ, 2019 թվականի գործունեության ընթացքում քրեական գործերով վերականգնված գումարը կազմել է 4 մլրդ 331 մլն դրամ, որը 7 անգամ ավելի է, քան Հատուկ քննչական ծառայության ողջ նախորդ ընթացքում ծառայությունում քննված գործերով վերականգնված գումարը՝ միասին վերցրած: Նույն կամ մոտավորապես նույն իրավիճակն է նաև այլ իրավապահ մարմիններում: Ազգային անվտանգության ծառայության 2019 թվականի վերականգնված գումարը 2017 թվականի համեմատ ավելի է, ուշադրություն դարձրեք, 1371 տոկոսով: Քննչական կոմիտեում 2019 թվականի վերականգնումները 2017 թվականի համեմատ ավելի են 462 տոկոսով: Ոստիկանությունում 2019 թվականի վերականգնումները 2017 թվականի համեմատ ավելի են, թվին ուշադրություն դարձրեք, 10767 տոկոսով: Այս վիճակագրությունը և տոկոսային աճն, իհարկե, տպավորիչ են, եթե չասենք՝ սենսացիոն: Բայց եթե այս տոկոսները վեր ենք ածում բացարձակ թվերի, պիտի արձանագրենք, որ 2018 թվականի ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությունից հետո մենք, ամենալավատեսական հաշվարկով, կոռուպցիոն գործերով վերականգնել ենք 150 մլն դոլարի վնաս, ներառյալ նաև Պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչությունում քննվող վարույթների շրջանակում տեղի ունեցած վերականգնումները: Իմիջիայլոց, մենք այստեղ էլ վիճակագրական հաշվարկների խնդիր ունենք, և ստիպված եմ հենվել մոտավոր թվերի վրա:
Բայց, այնուամենայնիվ, եկեք որպես հաշվարկի հիմք ընդունենք հենց 150 մլն դոլարը: Եթե Պետեկամուտների կոմիտեի կողմից իրականացված վերականգնումները հանենք հաշվարկից, մեր այս թվաբանությունը կիսով չափ կկրճատվի: Ինչո՞ւ եմ առանձնացնում Պետեկամուտների կոմիտեի հատվածը, որովհետև այստեղ շատ դժվար է տարանջատել չկատարված, ապա վերականգնված զուտ հարկային պարտավորությունների հատվածը մաքուր կոռուպցիոն եկամուտների հաշվարկից: Ահա, ուրեմն, եթե հիմնվենք միայն Հատուկ քննչական ծառայության, Քննչական կոմիտեի, Ազգային անվտանգության ծառայության և Ոստիկանության կողմից վերականգնումների վիճակագրության վրա, կարո՞ղ ենք արդյոք պնդել, թե 1.5 տարվա ընթացքում 70, 80 մլն դոլարի վերականգնումները համամասնորեն արտահայտում են այն վնասը, որը Հայաստանի Հանրապետությունը վերջին 30 տարիների ընթացքում կրել է կոռուպցիոն հանցագործությունների հետևանքով: Իմ պատասխանը միանշանակ է՝ ո՛չ, կրկին ու կրկին՝ ո՛չ: Այս ողջ ընթացքում ես ընդունել եմ գործերի քննության համար առկա օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ դժվարությունների, փորձագիտական կարողությունների սակավության ու պրոցեսի տևական լինելու, քննիչների ծանրաբեռնվածության մասին բացատրությունները: Չեմ կարող չխոստովանել, որ այդ բացատրությունների մի մասն իրոք օբյեկտիվ են ու արդարացված:
Բայց, մյուս կողմից, ժամանակն անցնում է, և մեր իրավապահ համակարգի դանդաղկոտությունը կոռուպցիոներների մի մասին հնարավորություն է տալիս փախչել Հայաստանից, մյուս մասի համար հանցանշանները և ապացույցները թաքցնելու, քողարկելու պատուհան է բացում: Կան ավելի աղաղակող իրավիճակներ, երբ կոռուպցիոն գործարքների մեջ ներքաշված ընկերություններ կամ կոռուպցիոն ճանապարհով ձեռք բերված գույքեր ակնհայտորեն պատկանում են այս կամ այն նախկին կամ ներկա բարձրաստիճան պաշտոնյաների, բայց մեր իրավապահ մարմիններն այդ կապերն ապացուցող փաստեր չեն գտնում: Սա կատարելապես վարկաբեկում է մեր իրավապահ մարմինների համակարգը և կոռուպցիայի դեմ պայքարն ընդհանրապես: Սրան գումարվում է այն փաստը, որ մի շարք գործերով առանցքային վկաներ, նույնիսկ կասկածյալներ ու մեղադրյալներ, լքել են հանրապետության տարածքը, ինչի արդյունքում այդ գործերով քննությունը մտել է փակուղի, կամ այդ ճանապարհին է, կամ նման սպառնալիքի առաջ է կանգնած: Ես չեմ թաքցնի իմ գնահատականը և հստակ կասեմ, որ նման իրավիճակի առանցքային պատճառներից մեկն այն է, որ իրավապահ համակարգի ամենավերին օղակներում եղել են բառիս բուն իմաստով դավաճաններ, որոնք կոռուպցիայի դեմ հայտարարված պայքարի ծխածածկույթի տակ առաջնորդվել են այլ հաշվարկներով և այլ հանձնարարություներով: Բայց հարցս հետևյալն է. արդյոք կարո՞ղ ենք երաշխավորել, որ հենց այսօր իրավապահ համակարգը լիարժեք և լիաթոք՝ սկսած քննչական գործողություններից, շարունակած օպերատիվ-հետախուզական գործողություններով, իրականացնում է իր գործառույթները կոռուպցիայի դեմ պայքարում: Ցավոք, չեմ կարող վստահաբար դրան դրական պատասխան տալ:
եկել է ժամանակը, որ մենք խորը վերլուծենք և գնահատենք այն արդյունքները, որ վերջին 1.5 տարվա ընթացքում արձանագրել ենք կոռուպցիայի դեմ պայքարում և հատկապես պետությունից գողացված միջոցների վերադարձի և պատճառված վնասների վերականգնման առումով: Այո՛, զուտ տոկոսային վիճակագրությամբ մենք այստեղ ունենք աննախադեպ ծավալներ և ձեռքբերումներ: Բայց աննախադեպ նշանակում է մինչև այժմ ոչ մի անգամ չգրանցված, ոչ մի անգամ տեղի չունեցած: Եվ այստեղ պետք չէ սեթևեթել և պետք է հստակ ասել, որ Հայաստանում երբեք, կրկնում եմ՝ երբեք, կոռուպցիայի դեմ իրական պայքար չի տարվել, և ուրեմն համեմատությունը ոչնչի հետ որևէ կերպ չի կարող շահեկան և օբյեկտիվ համեմատություն համարվել: Հայաստանի Հանրապետությունը բարձրաստիճան պաշտոնյաների կոռուպցիոն գործունեության արդյունքում կրել է միլիարդավոր դոլարների վնասներ, և ես՝ որպես Հայաստանի ղեկավար, ժողովրդից մանդատ եմ ստացել նաև այդ միլիարդները ետ բերելու խոստումների համար: Եվ ուրեմն, իմ ակնկալիքն է, որ իրավապահ մարմինները՝ քննչական և օպերատիվ-հետախուզական ողջ պոտենցիալի ներգրավմամբ, իրականացնեն մեր ժողովրդի արդար ակնկալիքը:
Ասեմ նաև, որ Հայաստանի Հանրապետության տուժած լինելը կոռուպցիայից միջազգայնորեն ճանաչված փաստ է: Վերջերս բավական սկանդալային պայմաններում հրապարակվեց Համաշխարհային բանկի՝ «Էլիտաների կողմից օտարերկրյա օգնությունների յուրացումը» զեկույցը, որտեղ նշված են այն երկրները, որտեղ օտարերկրյա օգնությունների մի զգալի բաժինը յուրացվել է էլիտաների կողմից և տեղափոխվել օֆշորային գոտիներ: Ինչպես և կարելի էր կռահել, Հայաստանը հայտնվել է այդ երկրների առաջատար քսանյակում: Այդ ցանկում են հայտնվել, օրինակ, Բուրկինա Ֆասոն, Բուրունդին, Գանան, Գայանան, Գվինեա-Բիսաուն, Զամբիան, Մավրիտանիան, Նիգերը, Ուգանդան և այլ երկրներ, որոնց ժողովուրդների՝ կոռուպցիայի պատճառով կրած տառապանքները հանրահայտ են աշխարհում: Բայց մենք միջազգային փորձագետների զեկույցից չէ, որ պետք է այս ամենի մասին պատկերացում կազմենք, որովհետև այդ ամենի մի շատ մեծ մասի թալանը տեղի է ունեցել բոլորիս աչքի առաջ, և մեր իրավապահ համակարգը պետք է ի վիճակի լինի բոլորիս հայտնի ճշմարտություններին գրագետ իրավական ձևակերպումներ տալ: Այսօր հենց այս թեմաները քննարկելու համար եմ ձեզ հրավիրել, հարգելի գործընկերներ, և հույս ունեմ, որ մենք ի վիճակի կլինենք գտնել կոնկրետ պատասխաններ:
Բայց մի կարևոր պարզաբանում ևս. այս ամենը որևէ կերպ չի կարող մեկնաբանվել և չպետք է մեկնաբանվի որպես Հայաստանում օրինական ձեռնարկատիրական գործունեության նկատմամբ որևէ նեգատիվ երանգ ունեցող ասելիք: Հայաստանում բիզնեսը, տնտեսական գործունեությունը պետք է լինի լիարժեք պաշտպանված որևէ ապօրինի միջամտությունից: Մենք օրինական բիզնեսի առաջ միայն խնդիր ենք դնում՝ վճարել օրինական հարկերը: Այս կետից հետո մեր ասելիքը ձեռնարկատերերին շարունակում է մնալ նույնը՝ հարստացե՛ք և հարստացրե՛ք, և մենք սրա համար կստեղծենք բոլոր անհրաժեշտ պայմանները»:

"Law enforcement must meet our people’s legitimate expectations" - PM holds consultation on corruption
Prime Minister Nikol Pashinyan held a consultative meeting to discuss the ongoing fight against corruption and the steps to take ahead. The heads of law enforcement agencies attended the meeting.
The Premier made a speech, in which he stated:
“Dear Colleagues, I am glad to see you. I have invited you to once again discuss the current state of our affairs in the fight against corruption. In May, 2018, Armenia declared an uncompromising campaign against corruption, which was approved both at home and abroad. However, I have stated on several occasions that despite the unprecedented scale of the anticorruption campaign, I am not satisfied with its results. I am convinced that the public is not satisfied with its results either. At the same time, I deem it important to emphasize that I mean not only the court rulings issued on corruption cases, but also the return of money stolen from the state and our people.
To begin with, I would like to substantiate the unprecedented drive in the fight against corruption. Noteworthy is the statistics made public by the Special Investigation Service. Accordingly, a total of AMD 4,331 million was recovered in the criminal proceedings instituted in 2019, which is the sevenfold of the amount recovered by the Special Investigation Service throughout its previous activities. We have the same or approximately the same situation in other law enforcement agencies.
The National Security Service restored to the Treasury 1371 percent more money in 2019 than in 2017. The Investigative Committee boasted a 462 percent rise in 2019 as compared to 2017. Police recovery was as much as 10767 percent higher in 2019 than in 2017.
The statistics is truly impressive, if not sensational. But when we translate them into absolute figures, we can see that since the non-violent, velvet, popular revolution of 2018 we have restored USD 150 million in corruption cases at the most optimistic estimate, including the amounts recovered in the proceedings launched by the State Revenue Committee’s investigations department.
By the way, here too, we have a problem with the statistics, and I have to rely on approximate figures. Anyway, let us just take the aforementioned 150 million as a base. If we subtract the recoveries made by the State Revenue Committee, our arithmetic will be halved.
Why did I cite the State Revenue Committee’s statistics under a separate chapter? I did so as it is hardly possible to make a distinction between recovered net tax liabilities and purely corruption-associated receipts.
Now let us see whether based on the above statistics we can claim that the recoveries effectuated over the past 1.5 years adequately reflect the damage caused to the Republic of Armenia for the last 30 years as a result of corruption crimes.
My answer is unequivocal: no, again and again, no. In the meantime, I have taken note of all objective and subjective factors faced in the process of investigation: lack of expert capacity, heavy workload, length of the process, etc. I cannot help but admit that some of these explanations are actually objective and justified.
But on the other hand, time is running out, and the slowness of our law enforcement system allowed some corrupt figures to flee from Armenia, while others found so badly needed loopholes to hide and conceal criminal evidence.
There are more egregious situations when companies involved in corruption transactions or owning corrupt assets obviously belong to one or more former or current senior officials, but our law enforcement agencies did not find any incriminating evidence to prosecute them.
This completely discredits our law enforcement system and the fight against corruption in general. The situation is aggravated by the fact that a number of key witnesses, even suspects and defendants, have fled the country, due to which the ongoing probes into these cases have come to a standstill, or are facing such a threat.
I will not conceal my assessment and make it clear that one of the key reasons for such a situation is that we have traitors and saboteurs in the highest ranks of law enforcement agencies who were guided by other consideration under the guise of fighting corruption.
My question is whether we can guarantee today that the law enforcement system is fully operational in its investigative and operative-intelligence activities, in the fight against corruption. Unfortunately, I cannot give a positive answer.
The time has come for us to deeply analyze and evaluate the results that we have for the last 1.5 years in our fight against corruption, especially as regards the return of embezzled public funds.
Yes, in purely percentage terms we boast unprecedented volumes and achievements here. But unprecedented implies something never stated or recorded. We should acknowledge and put on record that there had never been a real fight against corruption in Armenia before, and therefore comparison with something inexistent can in no way be considered a reasonably profitable business.
The Republic of Armenia has lost several billions of dollars due to high-level corruption, and as the leader of Armenia, I have the people’s mandate to bring back those billions. Therefore, I expect that the law enforcement agencies will live up to our people’s legitimate expectations by tapping the full potential of investigative and operative intelligence capacity.
That the Republic of Armenia has suffered from corruption is an internationally acknowledged fact. Under rather scandalous conditions, the World Bank recently published a report entitled “Elite Capture of Foreign Aid,” which listed those countries where a significant proportion of foreign aid has been misappropriated and moved to offshore zones by local elites.
As you might guess, Armenia is in the top twenty of these countries. The blacklist features Burkina Faso, Burundi, Ghana, Guyana, Guinea-Bissau, Zambia, Mauritania, Niger, Uganda, and other countries where peoples suffer from endemic corruption.
But we need not read the reports of international experts to have an idea of homemade corruption, because much of those funds were embezzled before people’s eyes, and our law enforcement system should give an appropriate legal wording to all known truths.
Dear colleagues, I invite you to discuss these issues, and hope that we will be able to find positive answers. Let me give another important clarification: All of this cannot be interpreted and should not be interpreted as having negative implications on legal entrepreneurship in Armenia.
Business and economic activity must be fully protected from any unlawful interference in Armenia. Lawful business is only asked to pay legitimate taxes. Our motto remains the same: “Get rich and enrich others,” and we will provide all necessary conditions for this.”