Բակո Սահակյանը բանակի հրամկազմին է ներկայացրել գեներալ-մայոր Ջալալ Հարությունյանին
Նախագահը Պաշտպանության բանակի բարձրագույն հրամկազմին է ներկայացրել իր ստորագրած հրամանագրի համաձայն պաշտպանության նախարար - պաշտպանության բանակի հրամանատար նշանակված գեներալ-մայոր Ջալալ Հարությունյանին:
Նախագահը բարձր է գնահատել գեներալ-մայոր Ջալալ Հարությունյանի մասնագիտական պատրաստվածությունը, նշել, որ նա ունի զորքերի կառավարման մեծ փորձ և մաղթել հաջողություններ ծառայության մեջ:
Բակո Սահակյանը երախտագիտություն է հայտնել նախկին պաշտպանության նախարար - պաշտպանության բանակի հրամանատար Կարեն Աբրահամյանին ծառայության համար, արժևորել նրա ավանդը բանակաշինության գործում և մաղթել

On 26 February President Bako Sahakyan visited the Artsakh Republic Defense Ministry.
The President introduced to the supreme command staff of the Defense Army defense minister, commander of the Defense Army, major- general Jalal Haroutyunyan appointed upon his decree.
Bako Sahakyan rated high the professionalism of major-general Jalal Haroutyunyan, noting his extensive experience in troop management and wishing him success in a performing his duties.
President Sahakyan thanked former defense minister, commander of the Defense Army Karen Abrahamyan for his service, highlighted his great contribution to the army-building process, wishing him success.
Chief of the General Staff of the Republic of Armenia Armed Forces Artak Davtyan and other officials were present at the event.