Բակո Սահակյանի մոտ քննարկել են Արցախում կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման հարցը
Նախագահ Բակո Սահակյանը փետրվարի 27-ին հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝ նվիրված հանրապետությունում կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելմանն ուղղված աշխատանքներին:
Զեկույցներով հանդես են եկել խորհրդակցությանը մասնակցող առողջապահության և մյուս համապատասխան ոլորտների ղեկավարները՝ անդրադարձ կատարելով հանրապետությունում վարակի տարածման կանխարգելման նպատակով իրականացվող ևնախատեսվող աշխատանքներին:
Նախագահ Սահակյանը կարևորել է այս ուղղությամբ բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումների իրականացումը և հանձնարարականներ տվել շահագրգիռ մարմինների պատասխանատուներին:
Խորհրդակցության ընթացքում երկրի ղեկավարն անդրադարձել է նաև Արցախի Հանրապետության նախագահի և Ազգային ժողովի ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավի մեկնարկին:
Նախագահն ընդգծել է, որ այս ընտրություններն ունեն չափազանց կարևոր համապետական նշանակություն և, ինչպես բոլոր անցած ընտրությունները, պետք է լինեն ժողովրդավարական, բաց ու թափանցիկ, օրենքի տառին ու ոգուն համապատասխան, անցնեն փոխադարձ հարգանքի և հանդուրժողականության մթնոլորտում: Բոլոր պետական մարմինները իրենց պատասխանատվության շրջանակներում պետք է ապահովեն ընտրությունների պատշաճ մակարդակով անցկացումը:
Խորհրդակցությանը մասնակցում էին Արցախի Հանրապետության պետնախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը, Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արշավիր Ղարամյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Бако Саакян провел рабочее совещание, посвященное работам по предотвращению распространения коронавируса в республике
27 февраля президент Бако Саакян провел рабочее совещание, посвященное работам по предотвращению распространения коронавируса в республике.
С докладами выступили участвующие в совещании руководители сферы здравоохранения и других соответствующих отраслей, уделив особое внимание работам, проводимым и планируемым с целью предотвращения распространения инфекции в республике.
Президент Саакян отметил важность проведения всех необходимых мероприятий в этом направлении и дал поручения представителям компетентных органов.
В ходе совещания глава государства коснулся также начала предвыборной кампании по выборам президента и Национального собрания Республики Арцах. Президент подчеркнул, что эти выборы имеют крайне важное общегосударственное значение и, как и все предыдущие выборы, должны быть демократическими, открытыми и транспарентными, соответствовать букве и духу закона, пройти в атмосфере взаимного уважения и толерантности. Все государственные органы в рамках своих полномочий должны обеспечить проведение выборов на надлежащем уровне.