ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և Թուրքիայի արտգործնախարարի հանդիպման մասին
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն իրենց աշխատանքային պլանն ունեն, որը հանդիպումներ է ներառում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ երկրների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ` ՄԱԿ-ից մինչև Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի: Այս մասին մարտի 4-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նիստին հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը` պատասխանելով «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանի` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հանդիպման մասին հարցին, փոխանցում է News.am-ը
Ըստ նրա, այդ հանդիպումները նորություն չեն: «Դրանցում գերբնական ոչինչ չկա: Դրանք պլանային հանդիպումներ են, և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն իրականացնում են իրենց լիազորությունները»,- ասել է Մնացականյանը:
Ընդ որում, արտաքին գործերի նախարարության ղեկավարը նշել է, որ հայկական կողմը վստահում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին և քաջատեղյակ է նրանց մոտեցումներին և ծրագրերին:
Մնացականյանը համանախագահների հետ աշխատանքը «նորմալ և բնական» որակեց` հիշեցնելով, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն առաջին անգամը չէ, որ նման այցեր են իրականացնում՝ հավելելով, որ հայկական կողմը ոչ մի մտավախություն չունի: Նա նաև նշեց, որ Թուրքիայի արտգործնախարարության հայտարարություններում հայկական կողմի համար ոչ մի նոր բան չկար:
«Հայաստանի և հայ ժողովրդի հանդեպ անբարեխիղճ քաղաքականության պայմաններում, որն արտահայտվում է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համատեքստում Ադրբեջանի միակողմանի ռազմաքաղաքական աջակցությամբ, Թուրքիան չի կարող որևէ դեր խաղալ խաղաղ գործընթացում»,- շեշտել է Մնացականյանը` հավելելով, որ հայկական կողմը կշարունակի աշխատել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի իր գործընկերների հետ:

Глава МИД Армении о заявлении Чавушоглу: Армянская сторона доверяет сопредседателям МГ ОБСЕ
У сопредседателей Минской группы ОБСЕ свой план работы, в который включены встречи с представителями государств-членов Минской группы ОБСЕ, международных организаций,  начиная с ООН и заканчивая Международным комитетом Красного Креста. Об этом на заседании Национального Собрания Армении заявил 4 марта министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян, отвечая на вопрос депутата от партии ''Светлая Армения''Тарона Симоняна относительно встречи сопредседателей МГ ОБСЕ с главой МИД Турции Мевлютом Чавушоглу.
Эти встречи, по его словам, не новшество. ''В этом нет ничего сверхъестественного. Это плановые  встречи, и сопредседатели Минской группы ОБСЕ осуществляют свои полномочия», - сказал Мнацаканян.
При этом, глава внешнеполитического ведомства заметил, что армянская сторона доверяет сопредседателям МГ ОБСЕ и прекрасно знает об их подходах и планах.
Мнацаканян охарактеризовал работу с сопредседателями как ''нормальную и естественную», напомнив, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ уже не в первый раз осуществляют подобные визиты, добавив, что в связи с этим у армянской стороны нет никакой обеспокоенности.
Он также заметил, что в заявлениях МИД Турции для армянской стороны не было ничего нового.
''При недружественной политике в отношении Армении и армянского народа, которая также выражается в контексте нагорно-карабахского конфликта односторонней военно-политической поддержкой Азербайджана, Турция не может играть какую-либо роль в процессе мирного урегулирования», - подчеркнул Мнацаканян, добавив, что армянская сторона продолжит работать со своими партнерами из МГ ОБСЕ.