Ֆրանսահայերն ահազանգում են Փարիզի քաղաքապետի թեկնածուի և Ադրբեջանի իշխանության կապերի մասին
Փարիզի քաղաքապետի ընտրություններում որպես թեկնածու առաջադրված Ռաշիդա Դաթին սերտ կապեր ունի Ադրբեջանի իշխանությունների հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Marianne օնլայն հարթակում հրապարակված հոդվածում ահազանգում են Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահներ Մուրադ Փափազյանը, Արա Թորանյանը («Nouvelles d'Arménie» ամսագրի գլխավոր խմբագիր) և Իլ դե Ֆրանսի քաղաքային խորհրդի անդամ Պատրիկ Կարամը:
Հոդվածում նշվում է, որ Դաթին հայտնի է ավտորիտար և ոչ ժողովրդավար Ադրբեջանի իշխանության հետ իր սերտ կապերով: Նա եղել է Ադրբեջանի բարեկամների ասոցիացիայի անդամ, որը համարվել է Ֆրանսիայում «խավիարային դիվանագիտության» գլխավոր գործիքը:
«Արժե՞ հիշեցնել, որ մադամ Դաթին, որը հայտարարում է Բաքվին իր սատարման մասին, դեմ է արտահայտվել 2017թ. Եվրախորհրդարանում հետաքննությանը` եվրոպացի քաղաքական գործիչների վրա Ադրբեջանի կողմից անօրինական միջոցներով ճնշում գործադրելու հարցով»,- նշված է հոդվածում:
Ռաշիդայի մտերմությունն Ալիևի ռեժիմի հետ վառ արտահայտվել է նրա կողմից 2011թ. Ադրբեջանի առաջին տիկին Մեհրիբան Ալիևայի պատվին կազմակերպված մեծ խնջույքի ընթացքում: Փարիզի քաղաքապետի թեկնածուն հատկապես 2016թ. Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ապրիլյան պատերազմից հետո հանդես է եկել Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող հայերի դեմ հայտարարություններով:
Հոդվածի հեղինակները հույս են հայտնել, որ Ռաշիդա Դաթին կդադարեցնի Ադրբեջանի իշխանությունների հետ իր արտոնյալ հարաբերությունները:
Ֆրանսիայում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները տեղի կունենան մարտի 15-22-ը: Փարիզի քաղաքապետի պաշտոնի համար Ռաշիդա Դաթիի հետ պայքարող թեկնածուներից ֆավորիտներ են գործող քաղաքապետ Անն Իդալգոն, որն իր պաշտոնավարման ընթացքում այցելել է Հայաստան, աչքի ընկել հայանպաստ դիրքորոշումներով, և Ֆրանսիայի առողջապահության նախկին նախարար Անյես Բյուզենը. նրա թեկնածությունն առաջադրել է նախագահ Էմանուել Մակրոնի կուսակցությունը:
Ի դեպ, Իդալգոն մշտապես եղել է հայ համայնքի կողքին, մասնակցել տարբեր միջոցառումների, այդ թվում՝  Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի ամենամյա ընթրիքներին, Հայաստան այցի ընթացքում եղել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում՝ հարգելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, ինչպես նաև նախաձեռնել է Փարիզում ԹՈՒՄՈ կենտրոնի բացումը:

Армяне Франции озабочены азербайджанскими связями кандидата в мэры Париже
Кандидат в мэры Парижа Рашида Дати имеет тесные связи с властями Азербайджана. Как сообщает "Арменпресс", озабоченность в этой связи в статье, опубликованной на онлайн-платформе Marianne, выразили председатель Координационного совета армянских организаций Франции Мурада Папазян, главный редактор журнала Nouvelles d'Arménie Ара Торанян и член городского совета Иль-де-Франса Патрик Карам.
В статье отмечается, что Дати известна своими тесными связями с авторитарными и недемократическими властями Азербайджана. Она была членом Ассоциации друзей Азербайджана, которая считалась основным инструментом "икорной дипломатии" во Франции.
"Стоит ли напоминать, что мадам Дати, которая заявляет о своей поддержке Баку, в 2017 году выступила против расследования в Европарламента о незаконном политическом давлении Азербайджана на европейских политиков", - говорится в статье.
Близость Рашиды с режимом Алиева было ярко выражено в 2011 году, когда она приняла участие в большой вечеринке в честь первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой. Кандидат в мэры Парижа в 2016 году после развязанной Азербайджаном апрельской войны выступила с заявлениями против армян, проживающих в Нагорном Карабахе.
Авторы статьи выразили надежду, что Рашида Дати прекратит свои отношения с властями Азербайджана.
Выборы в органы местного самоуправления во Франции пройдут 15-22 марта. Кроме Рашиды Дати, на пост мэра Парижа баллотируются еще два кандидата. Одним из кандидатов является действующий мэр Анн Идальго, которая за время своего пребывания на посту посетила Армению, выступала с проармянскими инициативами, а второй кандидат - бывший министр здравоохранения Франции Аньез Бузин. Ее кандидатура выдвинута партией президента Ээммануэля Макрона.