Սերժ Սարգսյանը Բրյուսելում հանդիպումներ է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամների հետ
ՀՀ երրորդ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Բելգիայի Թագավորություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում ս.թ. մարտի 5-ին աշխատանքային ճաշ է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներ` Հայաստանի հարցով Եվրախորհրդարանի հիմնական զեկուցող, Ռումինիայի նախկին նախագահ Տրայան Բեսեսկուի և Ադրբեջանի հարցով հիմնական զեկուցող Ժելյանա Զովկոյի հետ: Հիշյալ պատգամավորները նաև Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամներ են:
Հանդիպման ընթացքում բազմակողմանի վերլուծվել է տարածաշրջանային անվտանգային միջավայրը: Նախագահ Սարգսյանը ներկայացրել է իր տեսակետները Արցախյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի ներկա փուլի շուրջ, ինչպես նաև անդրադարձել հակամարտության ծագման և զարգացման փուլերին:
Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորների խնդրանքով Սերժ Սարգսյանը ներկայացրել է նաև Հայաստանի ներքին քաղաքական զարգացումների վերաբերյալ ՀՀԿ տեսակետները:
Նախագահ Սարգսյանը նույն օրը երեկոյան մեկ այլ աշխատանքային հանդիպում է ունեցել ԵԺԿ և Կենտրոնամետ դեմոկրատների միջազգային միության (CDI) գլխավոր քարտուղար, Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Անտոնիո Լոպես Իստուրիցի հետ: Քննարկվել է հարցերի լայն շրջանակ, այդ թվում` Հայաստանի ներքաղաքական իրադարձություններին առնչվող:
Հիշեցնենք, որ ընթացիկ տարվա հունվարին Կենտրոնամետ դեմոկրատների միջազգային միության Գործադիր կոմիտեն հատուկ բանաձև էր ընդունել Հայաստանում քաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ` ընդգծելով դատական իշխանության նկատմամբ կառավարության ոտնձգությունները և ՍԴ-ի նկատմամբ իրականացվող ապօրինի գործողությունները:
Միությունը նախազգուշացրել էր Հայաստանի կառավարությանը դեպի ավտորիտարիզմի ճանապարհ անցնելու մասին և ահազանգել, որ հանրային ճնշումը չարաշահելով, իշխող կուսակցության օգտին զսպումների և հակակշիռների համակարգը բացասականորեն փոխելը մեծ հետընթաց քայլ կլինի:
Կենտրոնամետ դեմոկրատների միջազգային միությունը հանդիսանում է համաշխարհային ամենախոշոր և ազդեցիկ քաղաքական ընտանիքներից մեկը, որի անդամ են ավելի քան 70 իշխող և խոշոր ընդդիմադիր կուսակցություններ մոտ 50 երկրներից` ինչպես Եվրոպայից, այնպես էլ Լատինական Ամերիկայից, Ասիայից և այլ տարածաշրջաններից:

Серж Саргсян обсудил с депутатами Европарламента карабахский вопрос и политическую ситуацию в Армении
В рамках визита третьего президента Армении, главы Республиканской партии Армении Сержа Саргсяна в Бельгию 5 марта состоялся рабочий обед с депутатами Европейского парламента – основным докладчиком Европарламента по вопросам Армении, экс-президентом Румынии Траяном Бэсеску и основным докладчиком по вопросам Азербайджана Желяной Зовко. Об этом написал на своей странице в Facebook вице-председатель РПА Армен Ашотян.
Он,  частности, отметил:
"В ходе встречи была многосторонне проанализирована среда региональной безопасности. Саргсян представил свои точки зрения вокруг нынешнего этапа переговорного процесса по урегулированию арцахского конфликта, а также затронул этапы происхождения и развития конфликта. По просьбе депутатов Европарламента Саргсян представил также точки зрения РПА относительно внутриполитических событий в Армении.
В тот же день вечером он встретился с генсеком Европейской народной партии и Международного  союза центристских демократов (CDI), депутатом Европарламента  Антонио Лопес-Истурицем.
Собеседники обсудили широкий круг вопросов, в том числе касательно внутриполитических событий в Армении.
Напомним, что в январе текущего года Исполнительный комитет Международного  союза центристских демократов принял специальную резолюцию относительно политической ситуации в Армении, в которой было упомянуто о посягательствах правительства на судебную систему и незаконных действиях, осуществляемых в отношении Конституционного суда.
Союз предупредил кабмин Армении о переходе на путь к авторитаризму и о том, что злоупотребление общественным давлением, отрицательное изменение системы сдержанности и баланса в пользу правящей партии станет серьезным шагом назад.
CDI является одной из самых крупных и влиятельных мировых политических "семей". В его состав входят более 70 правящих и крупных оппозиционных партий из примерно 50 стран мира".