Թաիլանդում ռոբոտները խնամում են կորոնավիրուսով հիվանդներին
Չուլալոնգքոռնի համալսարանը և Advanced Info Service (AIS) կապի գործարկուն Թաիլանդում մշակել են 5G տեխնոլոգիայով խելացի ռոբոտներ, որոնք թույլ են տալիս հետևել և խնամել կորոնավիրուսով հիվանդներին: Դրանցից մի քանիսն արդեն կիրառվում են թագավորության երեք բժշկական հիմնարկություններում:
«Մենք մեր 5G ցանցը գործի ենք դրել նոր կորոնավիրուսի դեմ պաքարում ինտելեկտուալ ռոբոտներն օգտագործելու համար»,- ասել է AIS-ի համազգային գործողությունների և աջակցության ղեկավար Վասիթ Վաթանասափը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը
Ռոբոտներն օգտագործվում են կասկածի տակ գտնվող մարդկանց մոտ ախտանիշների հսկման և արդեն ախտահարվածների խնամքի համար, որպեսզի նվազեցվի բժշկական անձնակազմի վարակման հավանականությունը:

Chulalongkorn University has joined forces with Advanced Info Service (AIS) to develop smart robots with 5G tech to monitor and take care of coronavirus patients and those under monitoring for the first time in Thailand, Bangkok Post
"We leveraged our 5G network in business districts for the use of smart robots to fight Covid-19," said Wasit Wattanasap, head of nationwide operations and support for AIS, using the technical jargon for the illness.
The robots were assembled by the engineering and medicine faculties of Chulalongkorn University.
The robots are used to monitor symptoms of the inspected groups and take care of the infected to reduce the chances of medical personnel being exposed to the disease.
The robots can serve as a go-between for doctors and patients or those being monitored. They can interact via high-resolution video conference with low latency, helping doctors to screen the infected and perform an initial diagnosis.