ՀՀ ԱԺ նախագահը Սերբիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում հանդիպել է Սերբիայի խորհրդարանի նախագահի հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը մարտի 9-11-ը Սերբիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում հանդիպել է Սերբիայի Ազգային ժողովի խոսնակ Մայա Գոյկովիչի հետ:
Ողջունելով իր հայ գործընկերոջ գլխավորած պատվիրակությանը Սերբիայի խորհրդարանում՝ Մայա Գոյկովիչը նշել է, որ սա արդեն երկրորդ հանդիպումն է Միջխորհրդարանական միության նիստի շրջանակներում տեղի ունեցած հանդիպումից հետո: Սերբիայի օրենսդիր մարմնի ղեկավարը նշել է, որ երկու ժողովուրդները պատմական ջերմ կապեր ունեն:
Մայա Գոյկովիչը հիշատակել է 1988 թվականին Սպիտակի երկրաշարժից հետո սերբ ժողովրդի կողմից Հայաստանին ցուցաբերած աջակցության մասին, որի փոխադրման ժամանակ ավիավթարի զոհ դարձան սերբ օդաչուները: Նա հավելել է, որ իր հերթին Հայաստանն առաջիններից էր, որ մարդասիրական օգնություն ցուցաբերեց տարիներ առաջ Սերբիայում տեղի ունեցած տարերային ջրհեղեղից տուժածներին:
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել հրավերի և ջերմ ընդունելության համար և վերահաստատել երկու ժողովուրդների միջև առկա բարեկամական կապերը, որտեղ իր դերն է խաղում նաև Սերբիայում հայկական համայնքը, որն իր սատարումն է ստանում պաշտոնական Բելգրադի կողմից: Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ երկու երկրների միջև առկա է հսկայական քաղաքական և տնտեսական համագործակցության ներուժ, որը վստահաբար համատեղ ուժերով պիտի կյանքի կոչվի: Հատկանշական է նաև երկու երկրների միջև վիզաների չեղարկման գործընթացը:
Կողմերը քննարկել են երկու երկրների միջև հարաբերությունների խորացման հեռանկարները, հնարավոր տնտեսական համագործակցությունը, երկու խորհրդարանների առավել ինտենսիվ փոխգործակցությունը թե' երկկողմ մակարդակում բարեկամական խմբերի և մշտական հանձնաժողովների միջև, թե' բազմակողմ հարթակներում:
Երկու երկրների խորհրդարանների ղեկավարները Կոսովոյի և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտություններին անդրադարձ կատարելիս համաձայնել են, որ չնայած դրանց միջև առկա տարբերություններին՝ խաղաղ բանակցությունները չունեն որևէ այլընտրանք և պայմանավորվածություն են ձեռք բերել՝ առնվազն չվնասել միմյանց շահերին միջազգային հարթակներում:
Հանդիպման ավարտին Արարատ Միրզոյանը և Մայա Գոյկովիչը ստորագրել են երկու երկրների խորհրդարանների միջև համագործակցության հուշագիր և հանդես եկել մամուլի համար հայտարարություններով:
Նշենք, որ մինչ պաշտոնական հանդիպման մեկնարկը երկու խորհրդարանների ղեկավարները ծաղիկներ են խոնարհել ի հիշատակ 1988 թվականի ավիավթարի ժամանակ զոհված օդաչուների:

Председатель НС Армении в рамках официального визита встретился с председателем парламента Сербии
Председатель НС А.Мирзоян в рамках официального визита 9-11 марта в Сербию встретился со спикером Национального Собрания Сербии Майей Гойкович.
Приветствуя делегацию во главе с армянским  коллегой   в парламенте Сербии, М.Гойкович заметила, что эта уже вторая после встречи в рамках заседания Межпарламентского Союза. Глава законодательного органа Сербии отметила теплые исторические связи двух народов.
М.Гойкович упомянула оказанную после Спитакского землетрясения 1988 года сербским народом помощь Армении, когда при ее переброске жертвой авиакатастрофы стали сербские летчики. Она добавила, что в свою очередь Армения была одной из первых, оказавших гуманитарную помощь пострадавшим от наводнения в Сербии годы назад.
Председатель НС, поблагодарив за приглашение  и теплый прием, подтвердил существующие дружественные связи между двумя народами, в которых играет свою роль также армянская община Сербии, пользующаяся поддержкой официального Белграда. А.Мирзоян отметил, что между двумя странами есть колоссальный потенциал политического и экономического сотрудничества, который уверенно   должен быть претворен в жизнь совместными усилиями. Примечателен также процесс отмены виз между РА и Сербией.
Стороны обсудили перспективы углубления отношений между двумя странами, возможное экономическое сотрудничество, более интенсивное взаимодействие двух парламентов как на двустороннем уровне между группами дружбы и постоянными комиссиями, так и на многосторонних площадках.
Главы парламентов двух стран, обратившись к конфликтам в Косово и Нагорном Карабахе,   согласились, что, несмотря на существующую разницу между ними, мирные переговоры не имеют альтернативы, и достигли договоренности по меньшей мере не наносить вреда интересам друг друга на международных платформах.
В завершение встречи А.Мирзоян и М.Гойкович подписали Меморандум о сотрудничестве между парламентами двух стран и выступили с заявлениями для прессы.
До начала официальной встречи главы обоих парламентов возложили цветы  в память летчиков,    погибших в 1988 г. в авиакатастрофе.