ՀՀ ԱԺ նախագահը Սերբիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում հանդիպել է Սերբիայի խորհրդարանի նախագահի հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը մարտի 9-11-ը Սերբիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում հանդիպել է Սերբիայի Ազգային ժողովի խոսնակ Մայա Գոյկովիչի հետ:
Ողջունելով իր հայ գործընկերոջ գլխավորած պատվիրակությանը Սերբիայի խորհրդարանում՝ Մայա Գոյկովիչը նշել է, որ սա արդեն երկրորդ հանդիպումն է Միջխորհրդարանական միության նիստի շրջանակներում տեղի ունեցած հանդիպումից հետո: Սերբիայի օրենսդիր մարմնի ղեկավարը նշել է, որ երկու ժողովուրդները պատմական ջերմ կապեր ունեն:
Մայա Գոյկովիչը հիշատակել է 1988 թվականին Սպիտակի երկրաշարժից հետո սերբ ժողովրդի կողմից Հայաստանին ցուցաբերած աջակցության մասին, որի փոխադրման ժամանակ ավիավթարի զոհ դարձան սերբ օդաչուները: Նա հավելել է, որ իր հերթին Հայաստանն առաջիններից էր, որ մարդասիրական օգնություն ցուցաբերեց տարիներ առաջ Սերբիայում տեղի ունեցած տարերային ջրհեղեղից տուժածներին:
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել հրավերի և ջերմ ընդունելության համար և վերահաստատել երկու ժողովուրդների միջև առկա բարեկամական կապերը, որտեղ իր դերն է խաղում նաև Սերբիայում հայկական համայնքը, որն իր սատարումն է ստանում պաշտոնական Բելգրադի կողմից: Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ երկու երկրների միջև առկա է հսկայական քաղաքական և տնտեսական համագործակցության ներուժ, որը վստահաբար համատեղ ուժերով պիտի կյանքի կոչվի: Հատկանշական է նաև երկու երկրների միջև վիզաների չեղարկման գործընթացը:
Կողմերը քննարկել են երկու երկրների միջև հարաբերությունների խորացման հեռանկարները, հնարավոր տնտեսական համագործակցությունը, երկու խորհրդարանների առավել ինտենսիվ փոխգործակցությունը թե' երկկողմ մակարդակում բարեկամական խմբերի և մշտական հանձնաժողովների միջև, թե' բազմակողմ հարթակներում:
Երկու երկրների խորհրդարանների ղեկավարները Կոսովոյի և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտություններին անդրադարձ կատարելիս համաձայնել են, որ չնայած դրանց միջև առկա տարբերություններին՝ խաղաղ բանակցությունները չունեն որևէ այլընտրանք և պայմանավորվածություն են ձեռք բերել՝ առնվազն չվնասել միմյանց շահերին միջազգային հարթակներում:
Հանդիպման ավարտին Արարատ Միրզոյանը և Մայա Գոյկովիչը ստորագրել են երկու երկրների խորհրդարանների միջև համագործակցության հուշագիր և հանդես եկել մամուլի համար հայտարարություններով:
Նշենք, որ մինչ պաշտոնական հանդիպման մեկնարկը երկու խորհրդարանների ղեկավարները ծաղիկներ են խոնարհել ի հիշատակ 1988 թվականի ավիավթարի ժամանակ զոհված օդաչուների:

Armenia's NA Speaker Meets with Speaker of Serbian Parliament within Official Visit to Serbia
The RA NA Speaker Ararat Mirzoyan met with the Speaker of the National Assembly Maja Gojkovic within the framework of the official to Serbia on March 9-11.
Welcoming the delegation led by her Armenian colleague in the Serbian Parliament Maja Gojkovic has noted that this is already the second meeting after the one held in the frameworks of the Inter-Parliamentary Union sitting. The Head of the legislative body of Serbia has noted that the two peoples have historical warm relations.
Maja Gojkovic mentioned about the assistance shown to Armenia by the Serbian people after 1988 Spitak earthquake, and during its transportation the Serbian pilots fell victims of plane crash. She added that Armenia in its turn was one of the countries that showed humanitarian aid to those who suffered from the disastrous flood occurred in Serbia several years ago.
In his turn the Speaker of the National Assembly of Armenia has thanked his colleague for the invitation and warm reception and has reaffirmed the friendly ties existing between the two peoples, where the Armenian community in Serbia that gets support from official Belgrade, also plays its role. Ararat Mirzoyan has noted that the potential of huge political and economic cooperation exists between the two countries which confidently should be called into life with joint efforts. The process of visa denial is also characteristic between the two countries.
The parties discussed the perspectives of deepening the relations between the two countries, the possible economic cooperation, the more intensive cooperation of the two parliaments at bilateral level between the Friendship Groups and Standing Committees, as well as on multilateral platforms.
While touching upon the conflicts of Kosovo and Nagorno Karabakh the heads of the two countries’ parliaments have agreed that despite the differences existing between them, the peaceful negotiations have no alternative and have reached an agreement at least not to harm each other’s interests on the international platforms.
At the end of the meeting Ararat Mirzoyan and Maja Gojkovic signed a Memorandum of Cooperation between the two countries’ parliaments and made statements for the press.
Let us note that before the launch of the official meeting the heads of the two parliaments laid flowers in memory of the pilots who fell victims during the plane crash in 1988.