ԱՄՆ-ում գործող թուրքական «Mosaic» հիմնադրամը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
Մարտի 7-ին ԱՄՆ Կոլորադո նահանգում գործող «Multicultural Mosaic Foundation» («Բազմամշակութային խճանկարի հիմնադրամ», MMF) ոչ կառավարական կազմակերպությունը կողմ է քվեարկել Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը, հայտնում է ermenihaber-ը:
ԱՄՆ-ում թուրքական համայնքի կողմից ստեղծված այս հիմնադրամի գործունեությունը Թուրքիան կապում է իսլամական քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի հետ (Նա Թուրքիայում համարվում է ահաբեկչական կառույցի ղեկավար):
Թուրքական աղբյուրի պնդմամբ` հիմնադրամը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է Գյուլենի հանձնարարականով:
Շուրջ 20 հոգանոց հանձնաժողովը 3 տարվա աշխատանքի արդյունքում որոշել է կազմակերպության խորհրդում քվեարկության դնել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը:
Կազմակերպությունը մամլո հաղորդագրություն է տարածել, որում նշվում է, որ հիմնադրամը 3 տարի առաջ հանձնաժողով է ստեղծել 1915–ին Օսմանյան կայսրությունում հայերի հետ տեղի ունեցած իրադարձություններն ուսումնասիրելու նպատակով։
«Այդ երեք տարիների ընթացքում հանձնաժողովի անդամները դասախոսություններ և քննարկումներ են այցելել օսմանյան և հայոց պատմություններն ուսումնասիրող մասնագետների մասնակցությամբ, ինչպես նաև հանդիպել են ցեղասպանությունից փրկվածների ընտանիքների անդամների հետ»,– ասվում է հաղորդագրության մեջ։

The Multicultural Mosaic Foundation (MMF), a Colorado-based NGO that derives its inspiration from the Turkish Muslim religious leader Fethullah Gülen, has recognized the Armenian Genocide, Panarmenian reports.
In a statement disseminated on Sunday, March 8, the Foundation said they established a committee three years ago, tasked with learning what happened in 1915 to the Armenian citizens of the Ottoman Empire.
“For the last three years, the members of this committee have been attending lectures and dialog sessions with scholars of Ottoman history, Armenian history and genocides,” the MMF said.
“Committee members engaged in meetings with family members of those who survived the Armenian Genocide.
“The study of academic articles, watching documentaries, panel discussions, private discussions were also part of the three-year journey.”
After three years, the committee of about 20 members voted unanimously in favor of recognizing the Armenian Genocide.