Ադրբեջանցի հաքերները կոտրել են առանձին հայ օգտատերերի էջեր և կորոնավիրուսի մասին ապատեղեկատվություն տարածել
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, կորոնավիրուսի տարածմամբ պայմանավորված, տարաբնույթ խնդիրների լուծմանն ուղղված կանխարգելիչ միջոցառումների իրականացման շրջանակներում ամենօրյա ռեժիմով օրենսդությամբ սահմանված կարգով մշտադիտարկում է նաև տեղեկատվական տիրույթում և սոցիալական ցանցերում տարածվող լուրերը: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԱԾ մամուլի ծառայությունից:
Մասնավորապես, ՀՀ ԱԱԾ-ի կողմից հայտնաբերվել են սոցիալական ցանցերում գրանցված օգտատերեր, որոնց էջերում առկա գրառումները պարունակել են ապատեղեկատվություն՝ ՀՀ-ում կորոնավիրուսից մտացածին մահացության դեպքերի առնչությամբ: Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ հաքերները, որոշ դեպքերում Ադրբեջանի Հանրապետությունից, կոտրել են առանձին հայ օգտատերերի էջեր և տարածել ապատեղեկատվություն:
«ՀՀ ԱԱԾ-ն հորդորում է սոցիալական ցանցերի օգտատերերին հնարավորինս հետևել իրենց էջերի անվտանգության կանոնների պահպանմանը, իսկ հանրությանը կոչ է անում ապավինել միայն պաշտոնական աղբյուրների լրահոսին»,- նշված է ԱԱԾ հայտարարությունում:

СНБ: азербайджанские хакеры пытались распространять дезинформацию о ситуации с коронавирусом в Армении
Служба национальной безопасности Армении в рамках профилактических мероприятий, направленных на решение различных проблем в связи с распространением коронавируса, в ежедневном режиме в установленном законом порядке проводит мониторинг  распространяемых в информационном пространстве и социальных сетях новостей, передает News.am
Как сообщает пресс-служба СНБ, в частности, СНБ РА выявила зарегистрированных в социальных сетях пользователей, записи которых содержали дезинформацию относительно вымышленных случаев от коронавируса в Армении. В ходе исследования выяснилось, что хакеры, в некоторых случаях из Азербайджанской Республики, взломали страницы отдельных армянских пользователей и распространили дезинформацию.
СНБ Армении призывает пользователей социальных сетей по возможности следить за соблюдением правил безопасности касательно своих аккаунтов, а общественность призывает доверять только новостям из официальных источников.