Ռուսաստանն ու Սաուդյան Արաբիան պատերազմ չեն մղում նավթի գների պատճառով. Պեսկով
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտնել է, որ Ռուսաստանն ու Սաուդյան Արաբիան ոչ մի պատերազմ չեն մղում նավթի գների շուրջ: Պեսկովի խոսքով՝ այլ պետություններ չպետք է խառնվեն երկու երկրների միջև գործընկերային հարաբերություններին, փոխանցում է «ՏԱՍՍ»-ը:
«Ռուսաստանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև գնային ոչ մի պատերազմ չկա, սակայն շատ երկրների համար շատ անբարենպաստ գնային միջավայր է ստեղծվել»,- ուրբաթ օրը լրագրողների հետ զրույցում ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը:
Նրա խոսքով` Ռուսաստանն ու Սաուդյան Արաբիան «լավ, գործընկերային հարաբերությունների մեջ են»:
«Մենք չենք կարծում, որ որևէ մեկը պետք է խառնվի այդ հարաբերություններին»,- նշել է Պեսկովը:
Հինգշաբթի ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ հարկ եղած դեպքում կմիանա Ռուսաստանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև նավթի հարցում տարաձայնությունների շուրջ քննարկումներին:

Песков заявил, что РФ и Саудовская Аравия не ведут ценовых войн
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков заявил, что Россия и Саудовская Аравия не ведут никаких войн из-за цен на нефть. Он уверен, что в партнерские отношения двух стран не должны вмешиваться другие государства, передает ТАСС
"Никаких войн ценовых между Россией и Саудовской Аравией нет. Есть очень неблагоприятная для многих стран ценовая конъюнктура", - подчеркнул представитель Кремля в беседе с журналистами в пятницу.
По его оценке, у РФ и Саудовской Аравии "хорошие отношения, партнерские". "Мы не думаем, что кто-то в эти отношения должен вмешиваться", - указал Песков.
В четверг президент США Дональд Трамп заявил, что в надлежащее время собирается подключиться к обсуждению ситуации вокруг разногласия РФ и Саудовской Аравии по нефти.