Ուրախ եմ, որ գտնվում եմ Հայաստանում. Խոակին Կապառոս
Ինչպես ստացվեց, որ որոշեց գլխավորել Հայաստանի ազգային հավաքականը, որոնք են մեր թիմին բնորոշող գծերը, ինչ կարծիքի է Հենրիխ Մխիթարյանի մասին և ինչ ակնկալիքներ ունի Ազգերի լիգայից: Այս և այլ թեմաների մասին է Հայաստանի ազգային հավաքականի նորանշանակ գլխավոր մարզիչ Խոակին Կապառոսի առաջին բացառիկ հարցազրույցը ՀՖՖ պաշտոնական կայքին:
-Ինչպիսի՞ն են Ձեր առաջին տպավորությունները Հայաստանից:
-Շատ դրական զգացողություններ ունեմ և ուրախ եմ, որ գտնվում եմ Հայաստանում, այստեղ ինձ շատ լավ ընդունեցին: Խանդավառված եմ Հայաստանում աշխատելու կապակցությամբ և ցանկանում եմ իմ լուման ներդնել հայկական ֆուտբոլի հետագա զարգացման հարցում:
-Ինչպե՞ս ստացվեց, որ որոշեցիք գլխավորել Հայաստանի ազգային հավաքականը:
-Հայաստանի հավաքականը գլխավորելու որոշման կայացման հարցում շատ կարևոր էր այն հանգամանքը, որ այստեղ աշխատում են Խինես Մելենդեսը և Անտոնիո Ֆլորեսը: Նրանք իմ ուսուցիչներն են եղել Իսպանիայում մարզչական դասընացների ընթացքում: Բայց ինձ առաջին հերթին հետաքրքրեցին ֆեդերացիայի նոր ղեկավարության ծրագրերը: Երբ առաջին անգամ հանդիպեցի և զրուցեցի նախագահի հետ, հասկացա, որ սա լուրջ նախագիծ է: Գիտեմ, թե ինչ մեծ ցանկությամբ են Հայաստանի հավաքականի ֆուտբոլիստները գալիս հավաքական և ինչ հպարտությամբ են կրում ազգային թիմի մարզաշապիկը:
-«Սևիլյայի» ղեկին ամենից շատ խաղ անցկացրած մարզիչն եք։ Ի՞նչ է դա նշանակում Ձեզ համար:
-Մանկուց երկրպագել եմ «Սևիլյային»: Ինձ համար մեծ պատիվ է այն փաստը, որ ես «Սևիլյային» ղեկին ամենից շատ խաղեր անցկացրած մարզիչն եմ: «Սևիլյան» լավագույն ակումբներից է ոչ միայն Իսպանիայում, այլև Եվրոպայում և ամբողջ աշխարհում, ինչի վկայությունն է այն, որ թիմը վերջին 15 տարիներին բազմաթիվ տիտղոսներ է նվաճել եվրոպական ակումբային մրցաշարերում և համարվում է Եվրոպա լիգայի արքան:
-Որո՞նք են հավաքականի և ակումբի գլխավոր մարզչի աշխատանքի հիմնական տարբերությունները:
-Չնայած մինչ այս աշխատել եմ միայն ակումբներում, բայց շատ լավ պատկերացնում եմ ազգային հավաքականի գլխավոր մարզչի աշխատանքի առանձնահատկությունները: Ակումբում դու ամբողջ տարվա ընթացքում թիմի հետ ես, և աշխատանքն ավելի հեշտ է: Հավաքականում ժամանակն ավելի քիչ, է և շատ կարևոր է այդ ընթացքում քո ձեռքի տակ եղած ռեսուրսների ճիշտ բաշխումն ու կառավարումը: Ցանկացած մարզչի համար իդեալական կլիներ ունենալ շատ ուժեղ ֆուտբոլիստներ և ադապտացնել նրանց իր գաղափարներին, տակտիկական մտահղացումներին, սակայն մարզիչը շատ հաճախ ընտրում է իր մարտավարությունը՝ հաշվի առնելով ձեռքի տակ եղած ֆուտբոլիստների կարողությունները: Շատ կարևոր է նաև լավ մթնոլորտ ստեղծել և ճիշտ մոտեցում դրսևորել ֆուտբոլիստներին մոտիվացնելու համար: Յուրաքանչյուրը պետք է գիտակցի, որ, լինելով ազգային հավաքականի ֆուտբոլիստ, ինքն ընտրյալ է և մեծ պատասխանատվություն է կրում:
-Դիտել եք Հայաստանի ազգային հավաքականի հանդիպումները: Ինպիսի՞ն է թիմի ընդհանուր խաղամակարդակը:
-Հայաստանի ազգային հավաքականում կան ֆուտբոլիստներ Իտալիայի Ա սերիայից, գերմանական Բունդեսլիգայից, Ռուսաստանի Պրեմիեր լիգայից: Նրանց որակները, իհարկե, տարբերվում են մյուսներից, բայց մարզչի գլխավոր խնդիրը հենց տարբեր խաղամակարդակ ունեցող ֆուտբոլիստերից միասնական թիմ ստեղծելն է և իր գաղափարները հնարավորինս մատչելի կերպով տեղ հասցնելը:
-Ի՞նչ կարծիքի եք Հենրիխ Մխիթարյանի մասին։
-Հենրիխ Մխիթարյանն անչափ բարձրակարգ ֆուտբոլիստ է, իսկական պրոֆեսիոնալ: Ես շատ էի ցանկանում դիտել նրա խաղը «Սևիլյայի» դեմ խաղում, բայց, ինչպես գիտեք, հանդիպումը չկայացավ: Գիտեմ, որ Հենրիխ Մխիթարյանն իր ազգին և հայրենիքին նվիրված մարդ է և մեծ ցանկությամբ է գալիս ազգային հավաքական: Նրա ներկայությունը շատ կարևոր է նաև խաղընկերների համար, որովհետև երբ Մխիթարյանը խաղադաշտում է, մյուս ֆուտբոլիստներն իրենց ավելի վստահ են զգում, բայց միաժամանակ նաև ավելի զգոն են խաղային տարբեր իրավիճակներում:
՞նչ կարծիքի եք Ազգերի Լիգայում մեր խմբի մասին:
-Հայտնվել ենք շատ մրցակցային խմբում, որում հնարավոր է զբաղեցնել առաջին տեղը, բայց շատ կարևոր է առաջ շարժվել քայլ առ քայլ, խաղից խաղ: Ինձ համար ամենակարևոր հանդիպումը միշտ իմ թիմին սպասվող հաջորդ հանդիպումն է:

"Уверен, что мы запускаем очень серьезный проект": главный тренер сборной Армении
Как получилось, что он решил возглавить национальную сборную Армении, какие игровые манеры присущи нашей команде, каково его мнение о Генрихе Мхитаряне и какие есть ожидания от Лиги Наций? Этих и других тем коснулся новоиспеченный главный тренер  сборной Армении Хоакин Капаррос в эксклюзивном интервью официальному сайту ФФА.
- Каковы Ваши первые впечатления от Армении?
- У меня много позитивных чувств, и я счастлив находиться в Армении. Меня здесь приняли радушно. Воодушевлен тем, что буду работать в сборной Армении. Хотел бы внести свой вклад в дальнейшее развитие армянского футбола.
- Как получилось, что Вы решили возглавить сборную Армении?
- В принятии решения встать у руля сборной Армении важную роль сыграл тот факт, что в Армении трудятся Хинес Мелендес и Антонио Флорес. Они были моими преподавателями, когда я осваивал в Испании тренерское ремесло. Однако в первую очередь меня интересовали планы нового руководства федерации. Когда я впервые встретился и поговорил с президентом, я понял, что это серьезный проект. Знаю, что армянские футболисты с огромным желанием отправляются в стан сборной страны и как они гордятся тем, что носят футболку национальной сборной.
- Вы провели наибольшее количество матчей во главе «Севильи». Что это значит для Вас?
-Я был поклонником «Севильи» с детства. Для меня большая честь, что именно я провел наибольшее количество матчей на тренерском мостике «Севильи». «Севилья» является одним из лучших клубов не только в Испании, но и в Европе и во всем мире, о чем свидетельствует тот факт, что команда завоевала множество титулов в еврокубках за последние 15 лет и считается эдаким королем Лиги Европы.
- Каковы основные различия между работой клубного тренера и наставника сборной?
- Несмотря на то, что в прошлом я тренировал только клубы, однако я прекрасно понимаю особенности работы главного тренера сборной. В клубе ты с командой на протяжении всего года, и работать в таком ключе проще. В сборной, наоборот, ты ограничен во времени, и важно правильно распределить ресурсы и распоряжаться ими в течение данного конкретного времени. Для любого тренера было бы идеально иметь очень сильных игроков и адаптировать их под свои идеи и тактику. В тоже время, частенько тренер выбирает тактику, основываясь на материале, который есть у него под рукой. Также важно создать хороший микроклимат и правильный подход, чтобы мотивировать игроков. Каждый должен осознавать, что будучи игроком национальной сборной, он является избранным и несет большую ответственность.
- Вы видели матчи сборной Армении? Каков общий уровень команды?
- В сборной Армении есть футболисты, представляющие итальянскую Серию А, немецкую Бундеслигу, российскую премьер-лигу. Игровые качества этих футболистов, естественно, отличаются от других. Главная задача тренера - создать сплоченный коллектив из футболистов с разным уровнем игры, а также донести свои идеи до них как можно доступнее.
- Что вы думаете о Генрихе Мхитаряне?
- Генрих Мхитарян – высококлассный футболист, настоящий профессионал. У меня было огромное желание увидеть его в деле в матче против «Севильи», однако, как вы знаете, этот матч был отменен. Я знаю, что Генрих Мхитарян - человек, который предан своему народу и своей родине. Конечно же, он с большим желанием приезжает в сборную. Присутствие Мхитаряна на поле важно для его товарищей по команде. Ведь, когда Мхитарян на поле, партнеры чувствуют себя намного увереннее, и в то же время бдительнее в разных игровых ситуациях.
- Что вы думаете о нашей группе в Лиге Наций?
- Мы оказались в очень конкурентной группе, в которой, впрочем, можно занять первое место. Но очень важно двигаться вперед шаг за шагом, матч за матчем. Самый важный матч для меня – это каждый следующий матч, который ожидает мою команду.