Ուրախ եմ, որ գտնվում եմ Հայաստանում. Խոակին Կապառոս
Ինչպես ստացվեց, որ որոշեց գլխավորել Հայաստանի ազգային հավաքականը, որոնք են մեր թիմին բնորոշող գծերը, ինչ կարծիքի է Հենրիխ Մխիթարյանի մասին և ինչ ակնկալիքներ ունի Ազգերի լիգայից: Այս և այլ թեմաների մասին է Հայաստանի ազգային հավաքականի նորանշանակ գլխավոր մարզիչ Խոակին Կապառոսի առաջին բացառիկ հարցազրույցը ՀՖՖ պաշտոնական կայքին:
-Ինչպիսի՞ն են Ձեր առաջին տպավորությունները Հայաստանից:
-Շատ դրական զգացողություններ ունեմ և ուրախ եմ, որ գտնվում եմ Հայաստանում, այստեղ ինձ շատ լավ ընդունեցին: Խանդավառված եմ Հայաստանում աշխատելու կապակցությամբ և ցանկանում եմ իմ լուման ներդնել հայկական ֆուտբոլի հետագա զարգացման հարցում:
-Ինչպե՞ս ստացվեց, որ որոշեցիք գլխավորել Հայաստանի ազգային հավաքականը:
-Հայաստանի հավաքականը գլխավորելու որոշման կայացման հարցում շատ կարևոր էր այն հանգամանքը, որ այստեղ աշխատում են Խինես Մելենդեսը և Անտոնիո Ֆլորեսը: Նրանք իմ ուսուցիչներն են եղել Իսպանիայում մարզչական դասընացների ընթացքում: Բայց ինձ առաջին հերթին հետաքրքրեցին ֆեդերացիայի նոր ղեկավարության ծրագրերը: Երբ առաջին անգամ հանդիպեցի և զրուցեցի նախագահի հետ, հասկացա, որ սա լուրջ նախագիծ է: Գիտեմ, թե ինչ մեծ ցանկությամբ են Հայաստանի հավաքականի ֆուտբոլիստները գալիս հավաքական և ինչ հպարտությամբ են կրում ազգային թիմի մարզաշապիկը:
-«Սևիլյայի» ղեկին ամենից շատ խաղ անցկացրած մարզիչն եք։ Ի՞նչ է դա նշանակում Ձեզ համար:
-Մանկուց երկրպագել եմ «Սևիլյային»: Ինձ համար մեծ պատիվ է այն փաստը, որ ես «Սևիլյային» ղեկին ամենից շատ խաղեր անցկացրած մարզիչն եմ: «Սևիլյան» լավագույն ակումբներից է ոչ միայն Իսպանիայում, այլև Եվրոպայում և ամբողջ աշխարհում, ինչի վկայությունն է այն, որ թիմը վերջին 15 տարիներին բազմաթիվ տիտղոսներ է նվաճել եվրոպական ակումբային մրցաշարերում և համարվում է Եվրոպա լիգայի արքան:
-Որո՞նք են հավաքականի և ակումբի գլխավոր մարզչի աշխատանքի հիմնական տարբերությունները:
-Չնայած մինչ այս աշխատել եմ միայն ակումբներում, բայց շատ լավ պատկերացնում եմ ազգային հավաքականի գլխավոր մարզչի աշխատանքի առանձնահատկությունները: Ակումբում դու ամբողջ տարվա ընթացքում թիմի հետ ես, և աշխատանքն ավելի հեշտ է: Հավաքականում ժամանակն ավելի քիչ, է և շատ կարևոր է այդ ընթացքում քո ձեռքի տակ եղած ռեսուրսների ճիշտ բաշխումն ու կառավարումը: Ցանկացած մարզչի համար իդեալական կլիներ ունենալ շատ ուժեղ ֆուտբոլիստներ և ադապտացնել նրանց իր գաղափարներին, տակտիկական մտահղացումներին, սակայն մարզիչը շատ հաճախ ընտրում է իր մարտավարությունը՝ հաշվի առնելով ձեռքի տակ եղած ֆուտբոլիստների կարողությունները: Շատ կարևոր է նաև լավ մթնոլորտ ստեղծել և ճիշտ մոտեցում դրսևորել ֆուտբոլիստներին մոտիվացնելու համար: Յուրաքանչյուրը պետք է գիտակցի, որ, լինելով ազգային հավաքականի ֆուտբոլիստ, ինքն ընտրյալ է և մեծ պատասխանատվություն է կրում:
-Դիտել եք Հայաստանի ազգային հավաքականի հանդիպումները: Ինպիսի՞ն է թիմի ընդհանուր խաղամակարդակը:
-Հայաստանի ազգային հավաքականում կան ֆուտբոլիստներ Իտալիայի Ա սերիայից, գերմանական Բունդեսլիգայից, Ռուսաստանի Պրեմիեր լիգայից: Նրանց որակները, իհարկե, տարբերվում են մյուսներից, բայց մարզչի գլխավոր խնդիրը հենց տարբեր խաղամակարդակ ունեցող ֆուտբոլիստերից միասնական թիմ ստեղծելն է և իր գաղափարները հնարավորինս մատչելի կերպով տեղ հասցնելը:
-Ի՞նչ կարծիքի եք Հենրիխ Մխիթարյանի մասին։
-Հենրիխ Մխիթարյանն անչափ բարձրակարգ ֆուտբոլիստ է, իսկական պրոֆեսիոնալ: Ես շատ էի ցանկանում դիտել նրա խաղը «Սևիլյայի» դեմ խաղում, բայց, ինչպես գիտեք, հանդիպումը չկայացավ: Գիտեմ, որ Հենրիխ Մխիթարյանն իր ազգին և հայրենիքին նվիրված մարդ է և մեծ ցանկությամբ է գալիս ազգային հավաքական: Նրա ներկայությունը շատ կարևոր է նաև խաղընկերների համար, որովհետև երբ Մխիթարյանը խաղադաշտում է, մյուս ֆուտբոլիստներն իրենց ավելի վստահ են զգում, բայց միաժամանակ նաև ավելի զգոն են խաղային տարբեր իրավիճակներում:
՞նչ կարծիքի եք Ազգերի Լիգայում մեր խմբի մասին:
-Հայտնվել ենք շատ մրցակցային խմբում, որում հնարավոր է զբաղեցնել առաջին տեղը, բայց շատ կարևոր է առաջ շարժվել քայլ առ քայլ, խաղից խաղ: Ինձ համար ամենակարևոր հանդիպումը միշտ իմ թիմին սպասվող հաջորդ հանդիպումն է:

It's very important to go forward step by step: Joaquin Caparros
Joaquin Caparros, who took charge of Armenian national team last week spoke to the FFA official site.
-What are your first impressions of Armenia?
-I feel very positive. I am very happy to be in Armenia and to enjoy a great welcome. I am enthusiastic about starting to work in Armenia and I want to play a big role in further development of Armenian football.
-How did it happen, that you decided to take charge of Armenian national team?
-The fact that Gines Melendez and Antonio flores, who were my tutors during coaching courses in Spain, are working here, but decisive factor was the program of the FFA. When I met the president for the first time, I understood that this is a serios project. I know how enthusiastic the players are about playing for the national team and what a pride it is ot wear a national team jersey.
-You are the coach who manages most games as Sevilla head coach. What does it mean to you?
-I have been a Sevilla fan since childhood. It’s a big honour for me to be the coach with the most games in Sevilla, which is one of the best clubs not only in Spain, but in Europe and the world. The fact Sevilla has won so many titles in Europe during last 15 years comes to prove it.
-What are the main differences between the work in the club and the national team?
-In spite of the fact I have worked only in the clubs, but I know the peculiarities of the work of national team head coach. In the club you are with the players during the whole year. In the national tema you have less time and it is very important to use the resources properly.Every coach would like to have the strongest players under his disposal and to adapt them to his ideas, but the coach often choses his tactics considering the abilities of the players he has. It’s very important to have a good atmosphere and to find right words to motivate the players. Everybody must realize that being a national team player is a big responsibility.
-You have watched several matches of Armenian national team. How is the overall level of the team?
-We have players from Serie A, Bundesliga, Russian Premier league, and, of course, their level is different, but the main function of the coach is to create a team from the players of a different level.
-What do you think about Henrikh Mkhitaryan?
- Henrikh Mkhitaryan is a high-level player, a true professional. I wanted to see him playing against Sevilla, but unfortunately the match didn’t take place due to coronavirus danger. I know that Henrikh is a person devoted to his nation and country. His presence is very important for the teammates as they feel more confident on the pitch.
-Your opinion about the group Armenia was drawn in Nations league?
-It’s a very competitive group with the possibility to win it, but it’s very important to go forward step by step, from match to match. For me the next match is always the most important one.