ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակի հայտարարությունը Վերին Լարսի անցակետում իրավիճակի վերաբերյալ
«Եվս մեկ անգամ հայտնում ենք, որ Վրաստանի կառավարության որոշման համաձայն` օտարերկրացիները, ներառյալ՝ ՀՀ քաղաքացիները, չեն կարող մուտք գործել Վրաստանի տարածք, այդ թվում Վերին Լարսի անցակետով: Վերին Լարսի անցակետը բաց է բացառապես բեռնատարների, ինչպես նաև ՌԴ և Վրաստանի տարածքից հայրենադարձվող Ռուսաստանի և Վրաստանի քաղաքացիների համար:
Հավելենք, որ Ռուսաստանի և Վրաստանի մեր գործընկերների հետ վարած բանակցությունների և մեր գործընկերների բարի կամքի շնորհիվ հնարավոր է եղել ապահովել մարտի 20-ի ժամը 20:00 դրությամբ Վերին Լարսի անցակետում օրեր շարունակ գտնված մոտ 140 ՀՀ քաղաքացիների տեղափոխումը Հայաստան` Վրաստանի տարածքով:
ՀՀ քաղաքացիների մեկանգամյա տեղափոխումը իրականացվել է 5 ավտոբուսներով և 4 միկրոավտոբուսներով, իսկ ՀՀ քաղաքացիների մարդատար ավտոմեքենաները Ռոստովում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության ջանքերով տեղակայվել են շուրջօրյա վերահսկողություն ունեցող հատուկ կայանատեղիում: Կրկին ընդգծենք, որ այս տեղափոխությունը կատարվել է բացառության կարգով, և ՀՀ-ի և Վրաստանի միջև ցամաքային սահմանը փակ է ուղևորների համար:
Ինչպես նշել էինք, արդեն երրորդ օրն է Ռոստովում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Վարդան Ասոյանը գտնվում էր Վերին Լարսի անցակետում, որտեղ համակարգում էր ՀՀ քաղաքացիներին սննդով և առաջին անհրաժեշտության պարագաներով ապահովելու աշխատանքները, պատասխանում էր ՀՀ քաղաքացիներին հուզող հարցերին և աջակցում վերջիններիս առջև ծառացած այլ խնդիրների հասցեագրմանը:
Շնորհակալ ենք ճգնաժամային իրավիճակում հայտնված բոլոր այն քաղաքացիներին, որոնք ցուցաբերել են ողջամտություն և ըմբռնում, և դրանով իսկ աջակցել են մեր դիվանագետների աշխատանքին: Կոչ ենք անում նմանատիպ իրավիճակներում հայտնված մեր բոլոր քաղաքացիներին հանդես բերել քաղաքացիական բարձր գիտակցություն, չտրվել առանձին սադրանքների և չխանգարել մեր դիվանագետների աշխատանքը, որը միտված է նախ և առաջ ճգնաժամային իրավիճակի հաղթահարմանը»,- ասվում է հայտարարությունում

Удалось обеспечить перевозку через Грузию в Армению примерно 140 граждан РА: Анна Нагдалян
Еще раз сообщаем, что по решению правительства Грузии о запрете въезда на территорию страны всех иностранных граждан, в том числе граждан Республики Армения. КПП Верхний Ларс открыт исключительно для грузовых автомобилей, а также для граждан Российской Федерации и Грузии, возвращающихся на Родину. Об этом говорится в заявлении пресс-секретаря МИД Армении Анны Нагдалян.
"Следует добавить, что благодаря переговорам с нашими российскими и грузинскими коллегами и доброй воле наших партнеров удалось обеспечить перевозку через Грузию в Армению примерно 140 граждан РА, которые на момент 20:00 20 марта находились уже несколько дней на контрольно-пропускном пункте Верхний Ларс.
Перевозка граждан РА была осуществлена на 5 автобусах и 3 микроавтобусах,  а легковые автомобили 32 граждан РА, благодаря усилиям Генерального консульства Республики Армения в Ростове-на-Дону, были припаркованы на специальной круглосуточно охраняемой автостоянке. Ещё раз отметим, что данная перевозка была осуществлена в исключительном порядке, и сухопутная граница между Арменией и Грузией закрыта для пассажиров.
Как мы уже сообщали ранее, Генеральный консул РА в Ростове-на-Дону Вардан Асоян на протяжении  двух дней находился на контрольно-пропускном пункте Верхний Ларс, где координировал деятельность по обеспечению граждан РА продуктами питания и предметами первой необходимости, отвечая на вопросы, волнующие граждан РА, и оказывая содействие в решении других проблем, с которыми граждане сталкивались.
Мы благодарны всем гражданам, оказавшимся в кризисной ситуации, за проявленное благоразумие, понимание и тем самым содействие в работе наших дипломатов.  Мы призываем всех наших граждан, оказавшихся в подобных ситуациях, продемонстрировать высокий уровень гражданского сознания, не поддаваться на провокации и не препятствовать работе наших дипломатов, которая в первую очередь направлена на выход из кризисной ситуации", - отмечается в заявлении.