Նախագահ Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իսրայելի Պետության նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինի հետ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հեռախոսազրույց է ունեցել Իսրայելի Պետության նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինի հետ։
Նախագահները տեղեկություններ են փոխանակել իրենց երկրներում նոր կորոնավիրուսի տարածման առկա վիճակի, վարակի կանխարգելման և հաղթահարման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի վերաբերյալ։
Հաշվի առնելով, որ Իսրայելն աշխարհում ունի լավագույն, զարգացած ու առաջադեմ, գիտահետազոտական նորարարությունների վրա հիմնված ժամանակակից բժշկություն և առողջապահական համակարգ, նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ Իսրայելի աջակցությունն ինչպես մասնագիտական խորհրդատվության, այնպես էլ սարքավորումների և պարագաների տեսքով զգալի օժանդակություն կլինի Հայաստանի համար կորոնավիրուսի հաղթահարման գործընթացում:
Արմեն Սարգսյանի և Ռեուվեն Ռիվլինի պայմանավորվածության համաձայն, հարցի ավելի առարկայական և մասնագիտական քննարկման նպատակով այսօր կամ վաղը հեռախոսազրույց տեղի կունենա երկու կողմերի գործադիր իշխանության առողջապհության մարմինների պատասխանատուների միջև։ Անհրաժեշտության դեպքում կարիքները գնահատելու նպատակով տեսակապի միջոցով կանցկացվի նաև մասնագետների ընդլայնված քննարկում։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում երկու նախագահներն անդրադարձել են Հոլոքոսթի հիշատակին նվիրված 5-րդ միջազգային համաժողովին մասնակցելու նպատակով նախագահ Սարգսյանի Իսրայել Պետություն կատարած այցին, ինչպես նաև ձեռք բերված պայմանավորվածություններին: Նշենք որ հիշյալ այցի շրջանակներում ՀՀ նախագահը հանդիպումներ էր ունեցել Իսրայելի նախագահի և Կնեսետի նախագահի հետ, որոնց ընթացքում բարձրացրել էր Իսրայելի Կնեսետի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը: ՀՀ նախագահը նաև ելույթ է ունեցել Իսրայելի երկու լավագույն համալսարաններում:

Президент Армении имел телефонный разговор с президентом Израиля
Президент Республики Армен Саркисян 22 марта имел телефонный разговор с президентом  Государства Израиль Реувеном Ривлиным.
Президенты обменялись информацией о нынешней ситуации, сложившейся в их странах в связи с распространением нового коронавируса, о мерах, предпринимаемых в направлении предотвращения и преодоления инфекции.
Учитывая, что Израиль обладает лучшей в мире, развитой и передовой, основанной на научно-исследовательских инновациях современной медициной и системой здравоохранения, президент Саркисян отметил, что содействие Израиля, как в плане профессиональных консультаций, так и в виде приборов и принадлежностей, будет значительной помощью для Армении в процессе преодоления коронавируса.
Согласно договоренности Армена Саркисяна и Реувена Ривлина, с целью более предметного и профессионального обсуждения вопроса, сегодня или завтра состоится телефонный разговор между ответственными должностными лицами сферы здравоохранения исполнительной власти двух сторон. В случае необходимости, с целью оценки потребностей, посредством видеосвязи будет проведено также расширенное обсуждение между специалистами.
В ходе телефонного разговора, президенты двух стран коснулись недавнего визита в Государство Израиль президента Саркисяна для участия в 5-ом Всемирном форуме памяти Холокоста, а также достигнутых договоренностей. Отметим, что в ходе упомянутого визита президент РА с президентом Израиля и председателем Кнессета провёл встречи, в ходе которых поднял вопрос признания Геноцида армян со стороны Кнессета Израиля. Президент РА также выступил в двух лучших университетах Израиля.