Արցախի ԱԳՆ-ն՝ ԱՄՆ կողմից Արցախում նախագծերի ֆինանսավորումը դադարեցնելու մասին
Արցախի ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը մեկնաբանել է ԱՄՆ կողմից Արցախում «The HALO Trust»-ի նախագծերի ֆինանսավորումը դադարեցնելու մասին տեղեկատվությունը:
«ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) կողմից «The HALO Trust» կազմակերպության ներկայացրած՝ Արցախում մարդասիրական ականազերծման ծրագրերի ֆինանսավորումն իրականացվել է՝ համաձայն նախանշված ժամանակացույցի ու հատկացված բյուջեի և ավարտվել 2020 թվականին: Սակայն մարդասիրական ականազերծման աշխատանքներն Արցախում դեռևս ավարտված չեն, և պահպանվում են Արցախի բնակչության համար ականներով պայմանավորված վտանգները: Մարդասիրական ականազերծումն էական նշանակություն ունի Արցախի ժողովրդի համար, քանի որ ապահովում է քաղաքացիական բնակչության անվտանգությունը, տեղաշարժը և պայմաններ է ստեղծում տնտեսական և սոցիալական գործունեության համար:
Այս համատեքստում ափսոսանք է առաջացնում ծրագրի ֆինանսավորումը դադարեցնելու որոշումը:
Հարկ է նշել, որ ԱՄՆ Կոնգրեսը շարունակում է հաջորդ ֆինանսական տարում ԱՄՆ կողմից արտաքին ֆինանսական հատկացումների վերաբերյալ օրինագծի նախագծի շուրջ քննարկումները, և 75 կոնգրեսականներ նամակով դիմել են Կոնգրեսի հատկացումների հանձնաժողովի ղեկավարությանը՝ կոչ անելով 2021 թ. բյուջեում նախատեսել ֆինանսական միջոցների տրամադրումը Արցախում ականազերծման աշխատանքների շարունակականությունն ապահովելու համար։
Միաժամանակ, ԱՄՆ իշխանությունների ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ դիտարկում են Արցախում այլ նախագծերի իրականացման հնարավորությունը: Լիահույս ենք, որ ամերիկյան կառավարությունը կշարունակի աջակցել Արցախում զարգացման և մարդասիրական խնդիրների լուծմանն ուղղված այլ ծրագրերի իրագործմանը։
Ցանկանում ենք նաև մեր անկեղծ երախտագիտությունը հայտնել ԱՄՆ ժողովրդին և կառավարությանը՝ երկար տարիներ Արցախին ցուցաբերվող օժանդակության համար, որոնց արդյունքում իրականացվել են բազմաթիվ ծրագրեր»։

Artsakh MFA on the News on the US Suspending of Funding for ''The HALO Trust'' Projects in Artsakh
Information and Public Relations Department of the Foreign Ministry of Artsakh commented on the news on the U.S. suspending of funding for ''The HALO Trust'' projects in Artsakh.
The comment reads:
''The USAID funding for the humanitarian demining programs of the The HALO Trust NGO in Artsakh was implemented in accordance with the planned schedule and budget, which expired in 2020. However, humanitarian demining work in Artsakh is not complete yet, and mine hazards for the population of Artsakh remain. Humanitarian demining is essential for the people of Artsakh, as it ensures the security and mobility of the civilian population as well as creates conditions for economic and social activity.
In this context, it is regrettable that the decision to halt funding for the project has been made.
However, it should be noted that the U.S. Congress continues the discussions on the U.S. Foreign Appropriations Bill for the next fiscal year, and 75 Congressmen have addressed a letter to the leadership of the Congressional Appropriations Committee, calling for 2021 budget to envisage funding for the continuation of demining activities in Artsakh.
At the same time, representatives of the U.S. leadership have stated that they are considering the possibility of implementing other projects in Artsakh. We are hopeful that the U.S. Government will continue to support the implementation of other programs aimed at development and solving humanitarian issues in Artsakh.
We would also like to use this opportunity to express our gratitude to the U.S. people and Government for their continued assistance rendered to Artsakh for many years, thanks to which numerous projects have been implemented''.