Շուշիի կոտորածը ադրբեջանական իշխանությունների՝ Արցախը նվաճելու և հպատակեցնելու` երկու տարի տևած փորձերի գագաթնակետը դարձավ․ Արցախի ԱԳՆ
100 տարի առաջ՝ 1920 թ. մարտի 23-ին նորաստեղծ Ադրբեջանական Դեմոկրատական Հանրապետության իշխանություններն իրականացրեցին այդ ժամանակ Արցախի վարչական և մշակութային կենտրոն Շուշիի հայ բնակչության կոտորածը: Այս հրեշավոր հանցագործության հետևանքով հազարավոր հայեր սպանվեցին, տասնյակ հազարավորներ ստիպված եղան դիմել փախուստի՝ լքելով իրենց տները, քաղաքի հայկական հատվածը թալանվեց, հրկիզվեց և ամբողջությամբ ավերվեց:
Շուշիի ողջ մնացած հայ բնակիչները, ովքեր քաղաքի բնակչության մեծամասնությունն էին կազմում, ամբողջությամբ աքսորվեցին: Երբեմնի հայկական գեղեցիկ քաղաքի մեծ մասը դեռ երկար տարիներ մնաց ավերակների մեջ: Շուշիի հսկայական մշակութային ժառանգությունը ոչնչացվեց:
Այս ոճրագործության մասշտաբներն ու դաժանությունն ապշեցրել էին կոտորածներից անմիջապես հետո Շուշի այցելած ժամանակակիցներին, ովքեր նշել են, որ ջրհորները լցված էին կանանց և երեխաների դիակներով։ Ողբերգությունն այնքան խոր հետք է թողել քաղաքի և մթնոլորտի վրա, որ նույնիսկ 10 տարի անց մռայլ տպավորություններ և ծանր զգացողություններ էր առաջացնում, ինչն արտացոլվել է քսաներորդ դարի ականավոր ռուս գրողներից մեկի՝ Օսիպ Մանդելշտամի «Ֆայտոնչին» («Фаэтонщик») բանաստեղծության մեջ։
Շուշիի կոտորածը ադրբեջանական իշխանությունների՝ Արցախը նվաճելու և հպատակեցնելու` երկու տարի տևած փորձերի գագաթնակետը դարձավ։
Հարավային Կովկաս Թուրքիայի ներխուժման արդյունքում ձևավորված Ադրբեջանի՝ Արցախի նկատմամբ անզուսպ և ոչնչով չհիմնավորված տարածքային հավակնությունները սկիզբ դրեցին ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությանը՝ ժամանակակից ընկալմամբ։ Ադրբեջանական իշխանությունները փորձեցին թուրքական զորքերի ուղղակի աջակցությամբ հասնել իրենց նպատակին։ Հետագայում թուրք սպաները և էմիսարները շարունակեցին օժանդակություն ցուցաբերել ադրբեջանական ռազմական կազմավորումներին, այդ թվում՝ 1920 թ. Շուշիի կոտորածների կազմակերպման հարցում՝ փորձելով շարունակել հայերի ցեղասպանությունն արդեն Արևելյան Հայաստանում։
Հարավային Կովկասի հանրապետությունների խորհրդայնացմանը հաջորդած Ադրբեջանին Արցախի բռնակցմամբ խնդիրը չլուծվեց, քանի որ Արցախի հայ բնակչության հանդեպ ադրբեջանական իշխանությունների քաղաքականությունը փոխվել էր միայն ձևով, բայց ոչ բովանդակությամբ։
1980-ական թթ. վերջին և 1990-ական թթ. սկզբին Խորհրդային Միության փլուզման գործընթացի սկիզբը կրկին արդիական դարձրեց Արցախի հայ բնակչության ֆիզիկական անվտանգության խնդիրը։ Ի պատասխան Արցախի ժողովրդի՝ Հայաստանի հետ վերամիավորման խաղաղ պահանջներին, Ադրբեջանում թափ առավ հայերի զանգվածային սպանությունների և ջարդերի ալիքը։ Հազարավոր հայեր սպանվեցին և խեղումներ ստացան, հարյուր հազարավորներ՝ աքսորվեցին։ 1988-1990 թթ. հայկական ջարդերը 1920 թ. Շուշիի կոտորածների շարունակությունը դարձան և ակնառու կերպով ցույց տվեցին, որ անգամ 70 տարի անց չէին փոխվել ադրբեջանական իշխանությունների ո՛չ նպատակները և ո՛չ էլ մեթոդները։
Միայն շնորհիվ Արցախի ժողովրդի ինքնակազմակերպման, որ ստեղծել էր արդյունավետ գործող պետություն՝ բոլոր անհրաժեշտ ինստիտուտներով, ներառյալ՝ մարտունակ բանակը, ինչպես նաև համայն հայության աջակցության՝ հաջողվեց ետ մղել 1991-1994 թթ. Ադրբեջանի զինված ագրեսիան և թույլ չտալ Արցախում Շուշիի սցենարի կրկնությունը՝ սակայն արդեն ավելի մեծ մասշտաբներով։
Այսօր Արցախի իշխանություններն ու ժողովուրդը գործադրում են բոլոր ջանքերը Շուշիի վերածննդի և, մասնավորապես՝ ադրբեջանական իշխանությունների կողմից ոչնչացված քաղաքի մշակութային ժառանգության վերականգնման համար։

Шушинская резня стала апофеозом продолжавшихся два года попыток азербайджанских властей захватить и подчинить себе Арцах: МИД Арцаха
МИД Республики Арцах выступил с заявлением по случаю 100-летия резни армян в городе Шуши. В заявлении, в частности, говорится:
"100 лет назад, 23 марта 1920 года, власти новосозданной Азербайджанской Демократической Республики осуществили резню армянского населения Шуши, тогдашнего административного и культурного центра Арцаха. В результате этого чудовищного преступления тысячи армян были убиты, десятки тысяч вынуждены были бежать из своих домов, армянская часть города была разграблена, сожжена и полностью разрушена. Оставшиеся в живых армянские жители Шуши, составлявшие большинство населения города, были полностью изгнаны. Большая часть некогда красивого армянского города еще долгие годы лежала в развалинах. Было уничтожено колоссальное культурное наследие Шуши.
Масштабы и жестокость этого преступления поразили посетивших Шуши сразу после резни современников, которые отмечали, что колодцы были заполнены трупами женщин и детей. Трагедия оставила настолько глубокий след на город и его атмосферу, что даже спустя 10 лет вызывала мрачные впечатления и тяжелые чувства, что отразил в своем стихотворении "Фаэтонщик" один из выдающихся русских писателей ХХ века Осип Мандельштам.
Шушинская резня стала апофеозом продолжавшихся два года попыток азербайджанских властей захватить и подчинить себе Арцах. Именно эти неуемные и ничем не обоснованные территориальные притязания созданного в результате турецкого вторжения на Южный Кавказ Азербайджана на Арцах и положили начало азербайджано-карабахскому конфликту в его современном понимании. Азербайджанские власти пытались добиться своей цели при прямой поддержке турецких войск. В последующем турецкие офицеры и эмиссары продолжали оказывать помощь азербайджанским вооруженным формированиям, в том числе и в вопросе организации шушинской резни 1920 года, пытаясь продолжить геноцид армян уже в Восточной Армении.
Последовавшее после советизации республик Южного Кавказа насильственное включение Арцаха в состав Советского Азербайджана проблему не решило, так как политика азербайджанских властей по отношению к армянскому населению Арцаха изменилась лишь по форме, но не по содержанию.
Начало процесса распада Советского Союза в конце 1980-х – начале 1990-х вновь актуализировало проблему физической безопасности армянского населения Арцаха. В ответ на мирные требования народа Арцаха о воссоединении с Арменией по Азербайджану прокатилась волна массовых убийств и погромов армян. Тысячи армян были убиты и получили увечья, сотни тысяч - депортированы. Армянские погромы 1988-1990-х годов стали продолжением шушинской резни 1920 года и наглядно продемонстрировали, что даже спустя 70 лет ни цели, ни методы азербайджанских властей не изменились.
Лишь благодаря самоорганизации народа Арцаха, создавшего дееспособное государство со всеми необходимыми институтами, включая боеспособную армию, а также поддержке со стороны армян всего мира удалось отразить вооруженную агрессию Азербайджана 1991-1994 годов и не допустить повторения в Арцахе шушинского сценария, но уже в более крупных масштабах.
Сегодня власти и народ Арцаха прилагают все усилия для возрождения Шуши и восстановления, в частности, уничтоженного азербайджанскими властями культурного наследия города".