Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Կատարի Պետության էմիր Թամիմ բին Համադ Ալ Թանիի հետ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Կատարի Պետության էմիր Թամիմ բին Համադ Ալ Թանիի հետ:
Հայաստանի նախագահը և Կատարի էմիրը տեղեկություններ են փոխանակել իրենց երկրներում նոր կորոնավիրուսի տարածման առկա վիճակի, վարակի կանխարգելման և հաղթահարման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի վերաբերյալ։ Նրանք համաճարակի դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացման տեսանկյունից կարևոր են համարել ջանքերի համատեղումը և, համագործակցությունը միջազգային գործընկերների հետ։ Քննարկվել է նաև այդ ուղղությամբ միմյանց գործնական աջակցության հնարավորությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով Հայաստանի հանդեպ բարեկամական վերաբերմունքի և աջակցության պատրաստակամության համար՝ նախագահ Սարգսյանը համոզմունք է հայտնել, որ համատեղ ուժերով հնարավոր կլինի ավելի արդյունավետ պայքար ծավալել:
Նախագահ Սարգսյանը և Կատարի էմիրը մտքեր են փոխանակել նաև հայ-կատարական երկկողմ հարաբերությունների, և դրանց զարգացման ու ամրապնդման հեռանկարների վերաբերյալ:

Президент Армении провел телефонный разговор с Эмиром Государства Катар
Президент Республики Армения Армен Саркисян имел телефонный разговор с Эмиром Государства Катар Тамимом бин Хамадом Аль Тани.
Президент Республики и Эмир Катара обменялись информацией о ситуации с распространением нового коронавируса в их странах, мерах по предупреждению и предотвращению инфекции. С точки зрения повышения эффективности борьбы с эпидемией они сочли важным объединение усилий и сотрудничество с международными партнёрами. Обсуждалась также возможность оказания друг другу практической помощи в этом направлении.
Выразив благодарность за дружественное отношение к Армении и готовность содействовать, президент Саркисян выразил уверенность, что совместными усилиями будет возможно вести более эффективную борьбу.
Президент Саркисян и Эмир Катара обменялись мыслями также о двусторонних армяно-катарских отношениях и перспективах их развития и укрепления.