Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուղերձով դիմել է ժողովրդին
Նոր կորոնավիրուսի համաճարակը ոչ միայն շարունակում է տարածվել աշխարհում, այլև՝ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության համաձայն նոր թափ է հավաքում:
Աշխարհում ավելի քան 350 հազար կորոնավիրուսի հաստատված դեպք կա, ավելի քան 16 հազար մարդ մահացել է վարակից:
Ի՞նչ գիտենք մենք կորոնավիրուսի մասին: Դա մի վարակ է, որը արագորեն, մարդուց անցնում է մարդուն օդակաթիլային եղանակով, ախտահարում է մարդու շնչառական համակարգը, արտահայտվում է չոր և տևական հազով, շնչարգելությամբ, որն ուղեկցվում է ջերմությամբ և հասնում ընդհուպ ծայրահեղ ծանրության թոքաբորբի:
Համաշխարհային և հայաստանյան փորձը, սակայն, ցույց տվեց, որ կորոնավիրուսով հիվանդը կարող է չունենալ ոչ մի ախտանշան: Այսինքն՝ մարդը կարող է վարակված լինել, բայց չհազալ, շնչառական խնդիրներ ու ջերմություն չունենալ: Նման դեպքերում, մեծ հավանականությամբ՝ մարդը չի էլ կռահի, որ վարակակիր է և կբուժվի առանց որևէ միջամտության, և հետևաբար՝ հիվանդությունը որևէ վտանգ չի ներկայացնի նրա համար:
Խնդիրն այն է, սակայն, որ այս ընթացքում նա կարող է վարակել բազմաթիվ ընկերների, հարազատների, ընտանիքի անդամների: Նրանցից շատերի համար նույնպես հիվանդությունը լուրջ վտանգ չի ներկայացնի. համաշխարհային փորձը ցույց է տալիս, որ վիրուսը հիմնականում անվտանգ է երեխաների, երիտասարդների համար և նրա հիմնական զոհը դառնում են 70-ից բարձր տարիք ունեցող անձինք, ինչպես նաև խրոնիկ հիվանդություն ունեցողները:
Եվ հետևաբար, հիմնական խնդիրը մեր վատառողջ հայրենակիցներին, մեր ծնողներին, տատիկներին և պապիկներին պաշտպանելն է, հնարավոր ամեն ինչ անելը, որ նրանք խուսափեն վարակից: Իհարկե, վարակվելու փաստն ինքնին, դատավճիռ չէ. աշխարհում ավելի քան 100 հազար մարդ հաջողությամբ բուժվել է կորոնավիրուսից, այդ թվում՝ 70-անց մարդիկ, արձանագրվել է նույնիսկ 95-ամյա պացիենտի բուժման դեպք, բայց յուրաքանչյուր կյանքը անգին է և մենք պետք է ամեն ինչ անենք մահվան ելքով դեպքերից խուսափելու համար:
Հենց սրան են ուղղված եղել մեր բոլոր գործողությունները հենց ամենասկզբից: Մենք դպրոցներում և այլ ուսումնական հաստատություններում ուսումնական պրոցեսը դադարեցրեցինք ոչ միայն երեխաներին վարակից պաշտպանելու, այլև նրանց միջոցով վարակի տարածումը թույլ չտալու համար: Այս նպատակն ունեն նաև հետագայում կիրառված ավելի խիստ սահմանափակումները: Եվ մեր խնդիրը ոչ միայն վարակի հետագա տարածումը թույլ չտալն է, այլև մեր առավել խոցելի խմբերին պաշտպանելը և առողջապահական համակարգի անտանելի գերբեռնվածությունը կանխելը:
այսօրվա ժամը 18.00-ի դրությամբ մեր վիճակագրությունը հետևյալն է. մենք ունենք կորոնավիրուսի հաստատված 249 պացիենտ, որոնց մեծ մասը գտնվում է Երևանի «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոցում, մյուսները հանրապետության այլ բուժհաստատություններում:
Նրանց մի մասն այս պահին նույնիսկ ջերմություն չունի, ինչը հույս է ներշնչում, որ շատերը կբուժվեն նույնիսկ առանց որևէ բժշկական միջամտության և նրանց այս պահին հիվանդանոցում գտնվելու հիմնական իմաստն այն է, որ չվարակեն ուրիշ քաղաքացիների:
Մեր վարակակիր հայրենակիցների շրջանում 65-ից բարձր տարիքի 11 անձ կա, 70-ից բարձր տարիքի 5 անձ: 80-ից բարձր պացիենտ այս պահին բարեբախտաբար չունենք: Ընդհանուր առմամբ թոքաբորբ տանող 30 հիվանդ ունենք, նրանցից 5-ը գտնվում են ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքում և դժբախտաբար նրանցից մեկի՝ 77-ամյա մեր հայրենակցի վիճակը ծայրահեղ ծանր է: 4-ի վիճակը բժիշկները գնահատում են ծանր:
Այս պահի դրությամբ ունենք 868 մեկուսացված քաղաքացիներ, ավելի քան 2419 քաղաքացու համար սահմավել է ինքնամեկուսացում տներում և հույս ունեմ՝ նրանք բոլորը ճշգրտորեն կպահպանեն մեկուսացման պայմանները:
Ինչ վերաբերվում է վարակի տարածման աշխարհագրությանը, այս պահի դրությամբ կորոնավիրուսի դեպքեր ունենք մայրաքաղաք Երևանում, Արմավիրի, Արարատի, Արագածոտնի, Կոտայքի, Սյունիքի, Շիրակի և Լոռու մարզերում:
Այս դեպքերի մեծ մասի ծագումնաբանությունը մեզ հայտնի է: Ինչպես ասել ենք նախկինում, կորոնավիրուսի տարածման երեք զարգացող ճյուղ ենք ունեցել. Իրանից ժամանած մեր հայրենակիցները, Էջմիածնի մեր հայրենակիցները և Երևանի արտադրամասի մեր հայրենակիցները:
Ըստ էության մեր գործողությունների արդյունքում հաջողվեց կանգնեցնել Իրանի և Էջմիածնի ճյուղերի հետագա զարգացումը, և պայքարում էինք Երևանի արտադրամասի ճյուղի հետագա զարգացումը կանխելու համար:
Մարտի 23-ի ախտորոշումների վերլուծությունը, սակայն, ցույց է տալիս, որ Երևանի արտադրամասի ճյուղը հնարավոր է մեզ համար անվերահսկելի զարգացում է ունեցել, քանի որ նոր դեպքեր ենք արձանագրել Երևանի և Չարենցավանի այլ արտադրամասերում, ինչը մեզ հանգեցրեց եզրակացության, որ պետք է մեկ շաբաթով շատ ավելի խիստ սահմանափակումներ կիրառենք:
Ըստ այդմ, այսօրվանից առնվազն մեկ շաբաթով երկրում գործում են նոր սահմանափակումներ, ինչը նշանակում է, որ հազարավոր ձեռնարկությունների աշխատանքը դադարեցվելու է և թույլատրվում է միայն կենսական անհրաժեշտ կազմակերպությունների գործունեությունը և որ կարևոր է մարդկանց միայն կենսական անհրաժեշտ տեղաշարժը: Փողոցում դուրս եկած մեր քաղաքացիները պետք է հստակ բացատրություն ունենան, թե ուր են գնում, և այդ բացատրությունը պետք է տեղավորվի «կենսական անհրաժեշտ» տեղաշարժի տրամաբանության մեջ:
Տեղաշարժի մեջ գտնվող մեր բոլոր քաղաքացիները պետք է ունենան անձը հաստատող փաստաթուղթ և պարետատունը կսահմանի քաղաքացու կողմից տեղաշարժի ձևաթուղթ լրացնելու պարտադիր պայման:
Ինչ վերաբերվում է կենսական անհրաժեշտ համարվող գործունեությունների և տեղաշարժերի ցանկերին, Պարետատունը դրանք հրապարակել է արդեն և հարկ չեմ համարում թվարկել բոլոր դեպքերը:
Նշեմ միայն, որ այսօրվանից առնվազն մեկ շաբաթով փակ են բոլոր ռեստորանները և սրճարանները, աշխատելու են խանութները, դեղատները, բանկերը և ճիշտ է, քաղաքացիները հնարավորություն են ունենալու այցելել խանութ, դեղատուն և բանկեր, բայց և ուզում եմ բոլորիդ խնդրել, որ առավելագույնս օգտվեք օնլայն ծառայություններից՝ օնլայն գնումներ, օնլայն վճարումներ և օնլայն բանկինգ ծառայություններից:
հասկանում եմ, որ շատերդ նման ծառայություններից օգտվելու փորձ չունեն, բայց սա շատ լավ առիթ է սովորել ժամանակակից աշխարհին հատուկ տեխնոլոգիական այս լուծումները, մանավանդ որ այդ ծառայությունները ձեր կյանքը միանշանակ կդարձնեն ավելի հարմարավետ ոչ միայն համաճարակի պայմաններում, այլև դրանից հետո:
Ուզում եմ նաև ներողություն խնդրել բոլորիցդ այս սահմանափակումների և պատճառվող անհարմարությունների համար: Հույս ունեմ, սակայն, որ բոլորիդ համար ակնհայտ է, որ սա արվում է հենց ձեր և հատկապես մեր ազգային գիտակցության հենասյուների՝ մեր ծնողների, տատիկների, պապիկների անվտանգությունն ապահովելու համար:
Նշեմ նաև, որ հենց այս նպատակով բոլոր այն թոշակառուները, ովքեր իրենց թոշակները կանխիկ են ստանում, այս ամիս կարիք չեն ունենա գնալ փոստային բաժանմունքներ և թոշակները կստանան առձեռն՝ իրենց բնակարաններում Հայփոստի շրջիկ խմբերի կողմից:
Նաև սահմանվել է, որ բոլոր խանութները, դեղատները, բանկերն առավոտյան ժամը 10-ից 12-ը կսպասարկեն միայն 65-ից բարձր տարիք ունեցող քաղաքացիներին: Բոլոր մյուս քաղաքացիներին կոչ եմ անում այդ ժամերին խանութներից գնումներ չկատարել:
Իմ կոչն ու խնդրանք է բոլորիդ՝ մաքսիմալ լրջությամբ վերաբերվել այս իրավիճակին, սպառնալիքներին, սահմանափակումներին, տնից դուրս գալ միայն կենսական անհրաժեշտության դեպքում, ունենալով անձնագիր կամ նույնականացման քարտ, երկու հոգուց ավելի խմբերով չհավաքվել անգամ բակերում, զրուցարաններում կամ թաղերում: Եվ ընդհանրապես, խստագույնս հետևել պարետատան բոլոր հրահանգներին:
Տանը մնալու ընթացքում պահպանել հակահամաճարակային հիգիենայի բոլոր կանոնները և հետևել առողջապահության նախարարության հրահանգներին:
Արժույթի միջազգային հիմնադրամն արդեն իսկ արձանագրել է, որ 2020 թվականն անկումային է լինելու համաշխարհային տնտեսության համար: Որոշ գնահատականների համաձայն անկումը ավելի խորն է լինելու, քան անգամ 2008-09 թվականների տնտեսական ճգնաժամի ժամանակ: Հայաստանի պարագայում կանխատեսումներն այս պահի դրությամբ դրական են, բայց ակնհայտ է, որ մենք կորցնելու ենք աճի այն տեմպը, որը համատեղ աշխատանքի արդյունքում ձևավորեցինք 2019 թվականին:
Բայց ինչպես ասել եմ նախկինում, այս վիճակը մենք ընկալում ենք ոչ թե որպես ողբերգություն, այլ որպես նոր հնարավորություն Համաշխարհային տնտեսության մեջ Հայաստանի տեղադիրքը փոխելու, տնտեսական հեղափոխության մեր օրակարգը ավելի արդյունավետ և կրկնապատիկ տեմպերով կյանքի կոչելու համար:
Աշխարհում համախառն ներքին արդյունքի 3 տրիլիոն դոլարանոց անկում է լինելու, այսինքն՝ համաշխարհային շուկայում այդքան տեղ ազատվելու է: Եվ մենք պետք է այսօրվանից մեզ տրամադրենք, որ այդ ազատված տեղի առնվազն 30 միլիարդանոց դոլարանոց հատվածը հենց Հայաստանը պետք է զբաղեցնի և այս խնդիրը պետք է լուծի առաջիկա հինգ տարում:
Սա նշանակում է, որ մենք խնդիր պետք է դնենք զբաղեցնել ազատվող շուկայի մեկ տոկոսը և ես հավատում եմ, որ կարող ենք դա անել:
Այսօր արդեն ամբողջ աշխարհն է հիացած հայ գործարարի տաղանդով, որոնց շնորհիվ կորոնավիրուսի ամենաճգնաժամային պահին Հայաստանը պարենային և լայն սպառման ապրանքների որևէ դեֆիցիտ չունեցավ և չունի: Այսպիսի արդյունքով չեն կարող պարծենալ աշխարհի շատ ու շատ զարգացած երկրներ: Եվ սա մեր գործարարների, աշխատող հայ մարդու տաղանդի շնորհիվ:
Ուզում եմ արձանագրել, որ կառավարությունը հստակ քայլեր է մշակել մեր բիզնեսի մրցունակ և հեռանկարային հատվածին աջակցելու համար և այդպիսի առաջին փաթեթները կընդունվեն հինգշաբթի օրը կայանալիք կառավարության նիստում: Ընդհանուր առմամբ կառավարությունը շուրջ 150 միլիարդ դրամ է տրամադրելու՝ իրականում ոչ թե ճգնաժամային այս վիճակին դիմակայելու, այլ ետճգնաժամային աշխարհում մեր հաղթանակները նախապատրաստելու համար:
Կառավարության առաջիկա նիստում մենք կընդունենք նաև գյուղատնտեսության խթանման լայնածավալ ծրագիր: Ինչպես և խոստացել էի՝ բոլոր տեսակի նոր տրամադրվող գյուղատնտեսական վարկերի տոկոսները կառավարության կողմից կզրոյացվեն, ինչպես նաև առանձնահատուկ պայմաններ կստեղծվեն ռեալ աշխատող և նոր ձևավորվող գյուղատնտեսական կոոպերատիվների համար:
Իմիջիայլոց, գյուղատնտեսական գործունեությունը այս օրերին չպետք է արգելակվի և ես կոչ եմ անում մեր բոլոր գյուղացիներին ակտիվորեն զբաղվել գարնան գյուղատնտեսական աշխատանքներով, որովհետև նաև պարետատան որոշմամբ գործունեության այդ տեսակը համարվել է կենսական:
Ասեմ նաև, որ կառավարության առաջիկա նիստում հատուկ փաթեթ կընդունվի գործող բիզնեսների լիկվիդայնության հնարավոր խնդիրները չեզոքացնելու և անհրաժեշտ լիկվիդայնությամբ ապահովելու, այդ թվում աշխատատեղերը պահպանելու և աշխատավարձերը վճարելու համար:
Կառավարությունը շարունակում է աշխատել սոցիալական աջակցության փաթեթը, որի համար տրամադրելու ենք շուրջ 25 միլիարդ դրամ, առավել հասցեական և արդյունավետ ծախսելու ուղղությամբ և այս բոլոր ուղղություններով մեր աշխատանքները չեն դադարելու:
Մենք նորանոր գաղափարներ, փաթեթներ, ծրագրեր ենք ներդնելու ճգնաժամային այս վիճակում աշխատանքը և աշխատող մարդկանց աջակցելու նպատակով: Սա դուրս է և վեր է կասկածից:
Բայց բոլորիս ուշադրությունը ուզում եմ հրավիրել մեկ ուրիշ փաստի և մեկ ուրիշ հանգամանքի վրա: Տանը մնալու, մեկուսանալու և ինքնամեկուսանալու այս ժամանակները չափազանց հարմար են կարդալու, մտածելու, մեր երազած ապագան պլանավորելու, և այդ ապագան կյանքի կոչելու վճռականությամբ տոգորվելու համար:
Սա ինքնահայեցման, վատ սովորություններից ազատվելու ամենահարմար ժամանակն է, որովհետև հենց նման պահերին ենք հասկանում, թե ինչքան խոցելի ենք մենք, թե նման օրհասական պահերին մեզ ինչպիսի մարտահրավերների առաջ են կանգնեցնում անառողջ ապրելակերպը՝ անառողջ սննդակարգը, նստակյաց կյանքը, ավելորդ քաշը, ծխելը, ալկոհոլի չարաշահումը:
Կոչ եմ անում այս ժամանակահատվածն օգտագործել ծխելը թողնելու, ավելորդ քաշից ազատվելու, թեթև սննդի կուլտուրա որդեգրելու համար:
Կոչ եմ անում մեկուսացման այս առիթը օգտագործել առավոտյան վազքի կամ հեծանվավազքի, կամ մարմնամարզության կուլտուրա որդեգրելու համար, իհարկե՝ այս ընթացքում պահպանելով առնվազն 10 մետր սոցիալական հեռավորություն և բացառելով թիմային մարզաձևերը՝ առնվազն առաջիկա մեկ շաբաթվա ընթացքում: Պարետատունը իր որոշմամբ սահմանել է այսպիսի հնարավորություն:
Կոչ եմ անում այս ժամանակահատվածն օգտագործել մեր հայրենիքի, մեր հայրենակիցների նկատմամբ վերաբերմունքը դեպի լավը փոխելու համար և իսկապես ամեն ինչում փորձենք մեր հայրենիքին վերաբերվել որպես Օջախի, ժողովրդին որպես ընտանիքի, մեր հայրենակիցներին որպես ընտանիքի անդամների:
Կոչ եմ անում հնարավորինս կարդալ, լրացնել սեփական գիտելիքների պաշարը, ու մտածել, մտածել ապագայի ու այդ ապագան մերը դարձնելու գործում մեզնից յուրաքանչյուրի անելիքի մասին. մեզնից յուրաքանչյուրը որպես անհատ և մենք որպես ժողովուրդ և պետություն պետք է ոչ թե ուրիշների խղճահարությունն ու կարեկցանքը փնտրենք, այլ հարգանքն ու ակնածանքը, հիացմունքն ու սերը, սա պիտի լինի մեզնից յուրաքանչյուրի նպատակը՝ թե անհատական և թե ազգային պետական մակարդակում, և սա մեր պարտքն է ինչպես նախնիների, այնպես էլ ապագա սերունդների առաջ, ու նույնիսկ ամենաօրհասական պահին մենք չպետք է մոռանանք, որ սերում ենք Հայկ նահապետից, և մեր անունն է հայ:
Եվ ինչպես դասականն էր ասում՝
Բաբելոնն է եղել մեր ախոյանը՝ տե'ս-
Անհետ կորել, անցել է - չար մշուշի պես:
Կորոնավիրուսը նույնպես կանցնի չար մշուշի պես և կմնա այն ապագան, որը այսօր մենք կառուցում ենք մեր մտքերում, մեր ազգային-պետական հավաքական մտքում:
Այնպես որ՝ գլուխներդ բարձր, դուխներդ տեղը:
Սա առավելևս վերաբերվում է մեր բժիշկներին, առողջապահական համակարգի այն աշխատողներին, ովքեր անձնուրաց կռիվ են տալիս վարակի դեմ: Շնորհակալություն եմ հայտնում մեր բոլոր բուժաշխատողներին, ՀՀ ոստիկանության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Արտակարգ իրավիճակների նախարարության, պետական գերատեսչությունների, մասնավոր հատվածի այն աշխատակիցներին, ինչպես նաև բոլոր կամավորներին, ովքեր աջակցում են մեր բժիշկներին և իրենց նպաստն են բերում համաճարակի դեմ պայքարին:
Եվ իհարկե, հատուկ շնորհակալություն մեր զինվորներին, սպաներին և գեներալներին, ովքեր այս խառը այս ժամանակներում աչալուրջ հսկում են մեր հայրենիքի անվտանգությունը:
Եվ ի վերջո, խոսքս ուզում եմ ավարտել լավ լուրով. արդեն առողջացումով հիվանդանոցներից դուրս են գրվել նախկինում կորոնավիրուսով վարակված 4 քաղաքացիներ, ինչպես նաև մեկուսացումից տուն է վերադառնում 37 քաղաքացի: Մենք քայլ առ քայլ հաղթահարում ենք կորոնավիրուսը:
Առողջություն եմ մաղթում մեր վարակված բոլոր քաղաքացիներին, համբերություն եմ մաղթում բոլոր մեկուսացված և ինքնամեկուսացված մեր քաղաքացիներին, և համոզված եղեք մենք կհաղթենք այս չարիքին:

Prime Minister Nikol Pashinyan Addressed to the Nation
According to the World Health Organization, the novel coronavirus epidemic is not only spreading across the globe, but it is gaining momentum. There are more than 350,000 confirmed cases of coronavirus worldwide, and more than 16,000 people have died of infection.
What do we know about coronavirus? It is an infection that passes quickly from person to person through the air, hits the human respiratory system, manifests as dry and prolonged cough, heavy breathing, attended by fever, and eventually leads to grave cases of pneumonia.
In the meantime, international experience has shown that a coronavirus-infected patient may have no symptoms at all. That is, a person may be infected without suffering from respiratory problems or fever. In such cases, it is very likely that a person may even be unaware that he or she is infected and will be cured without any intervention, and therefore the disease will not pose any danger to him.
The problem is, however, that during this time they can infect many friends, relatives, family members. For many of them, the disease will not pose a serious risk either. World experience has shown that the virus is fairly safe for children, young people, and its main victims are those over the age of 70, as well as those with chronic pathologies.
And therefore, the main task is to protect our unhealthy compatriots, our parents, grandparents, and do everything to prevent them from contracting infection.
Of course, the fact of infection itself is not a verdict. Over 100,000 people have been successfully treated for coronavirus worldwide, including people over 70, even a 95-year-old patient has been treated, but every life is priceless and we must do everything to avoid deaths.
That is exactly what our efforts sought from the very outset. We stopped the academic process in schools and other educational institutions not only to protect children from infection but also to prevent its proliferation. This may lead to more stringent restrictions in the future. And our task is not only to prevent the spread of the infection, but also to protect our most vulnerable groups and ease the health system’s too heavy burden.
We have the following statistics as of 18:00 today: 249 confirmed coronavirus cases. Most of the patients are hospitalized at Yerevan’s Nork Infectious Disease Hospital; others are being treated at other medical facilities.
Some of them do not even have a fever at this point of time, which gives us hope that many will be healed even without medical intervention and that right now the main point of their staying in hospital is not to infect other citizens.
There are 11 people over the age of 65 and 5 people over the age of 70 among our infected compatriots. Fortunately, we do not have over 80 patients at this time.
We have 30 patients with pneumonia, 5 of them are kept at intensive care wards, and unfortunately one of them, our 77-year-old compatriot, is in critical condition. Doctors say the health condition of 4 patients is grave.
We have 868 isolated citizens, more than 2419 citizens have self-insulated at home, and I hope they will strictly observe the isolation rules.
As regards the geographical coverage, we have coronavirus cases in Yerevan, and in Armavir, Ararat, Aragatsotn, Kotayk, Syunik, Shirak and Lori marzes.
We know the origin of most of these cases. As already stated, we have had three developing branches for the spread of the coronavirus – our compatriots coming from Iran, our compatriots from Echmiadzin and compatriots from the Yerevan clothing factory.
Our efforts stopped the further development of said Iran and Echmiadzin branches, and we are now trying to prevent the further development of the Yerevan branch.
However, the findings of the March 23 diagnostics show that the Yerevan branch may have been out of control as we recorded new cases at other workshops in Yerevan and Charentsavan, which led us to conclude that it would take a week or more of strict restrictions.
Accordingly, new restrictions shall be in place for at least a week from now, which means that thousands of businesses will see their operations suspended; the activities of vital entities will only be allowed during this time. Our fellow citizens taking to the streets will have to clearly explain where they are going and those explanations should fit into the logic of people’s vital movements. Citizens will have to carry passports or identity cards when leaving home. The Commandant will enforce a mandatory requirement for the citizen to complete a displacement form.
The Commandant’s Office has already published the list of emergency lifeline activities, and I see no need to refer to it. Just to mention that all restaurants and cafes shall be closed for at least a week from today; shops, pharmacies and banks will work, and, of course, citizens will have the opportunity to go shopping, visit pharmacies and banks, but I would like to ask you all to make the most of online services: online shopping, online payments and online banking.
I realize that many of you have no experience of using such services, but this is a great opportunity to learn and get used to these modern technological utilities, especially as these services will definitely make your life more comfortable not only during this epidemic, but also afterwards.
I would like to apologize for these restrictions and inconveniences. I hope you all understand that this is being done to ensure your own safety, and that of our parents and grandparents.
I should also note that the pensioners who used to get their pensions in cash will not need to go to the post offices this month and will receive the pension at their place of residence from Haypost’s mobile groups.
It is also stipulated that all shops, pharmacies, and banks will only serve citizens over 65 from 10 am to 12 am. I urge all other citizens not to shop in those hours.
It is my call and request to all of you to take this situation, threats, restrictions, and leave your home only when you have a vital need, having a passport or ID card, not to gather in more than two groups, even in yards, chat rooms or neighborhoods. And in general, strictly follow all the Commandant’s instructions. Please abide by the anti-epidemic rules while staying at home and follow the instructions of the Ministry of Healthcare.
The International Monetary Fund has already stated that 2020 will be a year of recession for the global economy. According to some estimates, the recession will be even worse than the one we faced during the economic crisis of 2008-2009. The forecast is a little bit better for Armenia, but we will obviously lose the growth rate that we achieved in 2019 owing to joint work. But as I have said in the past, we perceive this situation not as a tragedy but as a new opportunity to improve Armenia’s position in the global economy and implement our economic revolution agenda more effectively and at a faster pace.
Global GDP is expected to suffer a USD 3 trillion drop, which means that there will be so much spare room left on the global marketplace. And we have to tell ourselves that at least a USD 30 billion-worth vacated niche should be occupied by Armenia, and this problem should be resolved within the next five years. This means that we have to set a task to take 1% of this gap in the global market and I believe we can do that.
Today, the world is fascinated by the talent of Armenian businessmen, thanks to which Armenia did not have any shortage of food and consumer goods in the most critical times of the coronavirus. And this is due to the talent of our hard-working people.
I would like to state that the Government has developed clear-cut steps to support the competitive and promising part of our business and the first packages to that effect shall be passed at the next Cabinet meeting.
A total of 150 billion AMD will be provided, not actually for resisting the crisis, but for preparing our victories in the post-crisis period. During the next Cabinet meeting we will adopt a large-scale program to support the farming sector. As promised, interest rates on all types of newly issued agricultural loans will be paid by the Government, as well as privileged conditions will be created for all newly formed agricultural cooperatives.
By the way, farming activities should not be suspended during these days, and I call on all our farmers to actively engage in the agricultural campaign, because the Commandant’s Office has declared that farming activities are a matter of primary necessity.
I would also like to state that a special package will be adopted at the forthcoming Cabinet meeting to possibly deal with any liquidity-related bottlenecks and provide businesses with badly needed liquidity, including job placement and payroll.
The Government continues to work on a social assistance package under which we will provide some 25 billion drams in a more targeted and efficient way, and our work will continue in all of these areas. We will introduce new ideas, packages and programs to support working people in this critical situation. This is out of question.
But I would like to draw everyone's attention to another fact and another circumstance. These times of staying home, secluded, and self-isolating are extremely convenient for reading, thinking, planning our dreamed future, and being overwhelmed with determination to bring that future to life.
This is the best time for self-reflection, to break free from bad habits, because at such moments we realize how vulnerable we are, and at such critical moments, what the challenges of an unhealthy lifestyle are: unhealthy diet, sedentary life, overweight, smoking, smoking.
I urge you to use this time to quit smoking, get rid of excess weight, and adopt a light food culture.
I urge you to use this opportunity to isolate yourself in the morning for running or cycling or gymnastics, of course keeping this at least 10 meters social distance and excluding team sports for at least the next week. The Commandant has determined such an opportunity by his decision.
I call on you to use this period to change our attitude towards our homeland, our compatriots for the better, and to really try to treat our homeland as a home, as a people, as a family, our compatriots as family members.
I urge you to read as much as possible, fill in your own knowledge, and think, think about the future and what each of us has to do to make that future ours. each of us as individuals and we as a people and a state should seek, not the compassion and compassion of others, but respect and reverence, admiration and love; Before our ancestors and future generations, and even at the most critical moment, we must not forget that we are descended from the patriarch Hayk, and our name is Armenian.
And as the classic said: Babylon was our rival, but see it has gone by like an evil mist.
The coronavirus, too, will disappear like an evil mist, and we will see in the future that we are building in our collective mind.
This is especially true for our doctors, health care workers who are fighting a self-defeating infection. I am thanking our health workers, the Police, the National Security Service, the Ministry of Emergency Situations, other state agencies, the private sector, as well as all those volunteers who came to support our doctors and uphold the fight against the epidemic.
And, of course, a special vote of thanks to our soldiers, officers and generals who are watching over Homeland’s security in these turbulent times.
And finally, I wish to conclude my statement with good news. Already 4 out of 4 coronavirus patients have been discharged from hospital and 37 are back home from isolation.
We will defeat the coronavirus step by step.
I wish robust health to all our infected citizens. I wish patience to all our isolated and self-isolated citizens. Rest assured, we will defy this evil.