Արցախում կորոնավիրուսի վարակով հաստատված դեպք չկա
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունն իրազեկում է հանրապետության բնակչությանը, որ հանրապետությունում մարտի 25-ի դրությամբ կորոնավիրուսի վարակով հաստատված դեպք չկա:
Արցախ / Տեղեկատվական շտաբ-ից հայտնում են, որ Նոր կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելելու նպատակով ԱՀ կառավարության կողմից միջոցներ են ձեռնարկվել անհրաժեշտ բժշկական նշանակության ապրանքների պահուստը համալրելու համար: ԱՀ առողջապահության նախարարությունը պետական բյուջեից հատկացված ֆինանսական միջոցներով ու բարեգործական միջոցներով ձեռք է բերել կորոնավիրուսի մասին իրազեկող պաստառներ, հեռահար լազերային ջերմաչափեր, տարբեր տեսակի դիմակներ, պաշտպանիչ միջոցներ, ախտահանիչ լուծույթներ, մեկանգամյա օգտագործման խալաթներ, ձեռնոցներ, գլխարկներ, բախիլներ ու այլ պարագաներ, որոնք բաշխվել են ըստ նշանակության:
Արցախի առողջապահության նախարարության բուժհաստատությունները շարունակում են ապահովվել անհրաժեշտ բժշկական պարագաներով: Դադարեցվել են երկրորդային գնումների ընթացքը և գումարներն ուղղվել տարբեր տեսակի ախտահանիչ նյութերի ու բժշկական նշանակության ապրանքների պահուստների ձևավորմանը: Բոլոր շրջանային բուժմիավորումներում նախատեսված են համապատասխան սենյակներ՝ անհրաժեշտության դեպքում կորոնավիրուսի վարակով կասկածվող անձանց մեկուսացնելու համար, իսկ Շուշիի բուժմիավորումում՝ կորոնավիրուսի վարակով հաստատված անձանց բուժումը կազմակերպելու համար։
Արցախի առողջապահության նախարարության կողմից իրականացվում են հնարավոր բոլոր կանխարգելիչ միջոցառումները ՝ հանուն մեր բնակչության առողջության։

В Арцахе нет подтвержденных случаев коронавируса
Министерство здравоохранения Республики Арцах информирует население республики, что по состоянию на 25 марта в республике не зафиксировано случаев заражения коронавирусом. Как передает "Арменпресс", об этом сообщает Информационный штаб Арцаха.
Для предотвращения распространения нового коронавируса правительством Республики Арцах приняты меры по пополнению запасов всех необходимых медицинских принадлежностей. Информационный штаб Арцаха отмечает, что Министерство здравоохранения на выделенные из госбюджета средства и благотворительные средства приобрело плакаты, информирующие о коронавирусе, лазерные термометры, различные виды масок, защитные средства, дезинфектанты, одноразовые халаты, перчатки, головные уборы, бахилы и другие аксессуары, которые были распределены по назначению.
“Медучреждения министерства здравоохранения Арцаха продолжают обеспечиваться необходимыми медицинскими принадлежностями. Прекращен процесс вторичных закупок и средства направлены на формирование резервов различных видов дезинфицирующих средств и товаров медицинского назначения. Во всех районных медобъединениях предусмотрены соответствующие комнаты для изоляции лиц, подозреваемых в заражении, в Шушинском медобъединении - для организации лечения лиц, с подтвержденным диагнозом коронавирусного заболевания. Министерство здравоохранения Арцаха осуществляет все возможные профилактические мероприятия во имя здоровья нашего населения”, - говорится в сообщении.