Թրամփը կոչ է արել քաղաքացիներին վերադառնալ աշխատանքի՝ տնտեսությունը փրկելու համար. ՌԲԿ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կոչ է արել քաղաքացիներին վերադառնալ աշխատանքի՝ տնտեսությունը փրկելու համար։ Fox News-ին տված հարցազրույցում նա հույս է հայտնել, որ երկիրը կվերադառնա իր աշխատանքային առօրյա կյանքին ապրիլի 12- ից, հայտնում է РБК-ն։
«Մենք գրիպից ավելի շատ մահացություններ ունենք, վթարներից ևս, սակայն մենք այդ պատճառով երկիրը չենք արգելափակում։ Հիմա ինչու՞ սրա պատճառով երկիրը պետք է երկար արգելափակենք», - նշել է Թրամփը։
«Ավելի շատ մարդ կմահանա տանը մնալուց և տնտեսության կոլապսից, քան այդ հիվանդությունից», - նշել է Թրամփը։

CNN: Trump Wants the Nation "Opened Up and Just Raring to Go by Easter"
President Donald Trump says he wants the nation "opened up and just raring to go by Easter" -- a date just more than two weeks away that few health experts believe will be sufficient in containing the spread of coronavirus, CNN reports.
Speaking during a Fox News town hall on Tuesday, Trump reiterated he was eager to see the nation return to normal soon, even as doctors warn the nation will see a massive spike in cases if Americans return to crowded workplaces or events.
"I give it two weeks," Trump said earlier in the town hall, suggesting he was ready to phase out his 15-day self-isolating guidelines when they expire.