Արմեն Սարգսյանն ընդունել է ԱՄԷ դեսպան Մուհամմադ Ալ Զաաբիին
Ի շարունակություն նախօրեին Աբու Դաբիի թագաժառանգ, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարի տեղակալ շեյխ Մոհամմեդ բին Զայեդ Ալ Նահյանի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի՝ նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների դեսպան Մուհամմադ Ալ Զաաբիին:
Հանրապետության նախագահն անդրադարձել է Աբու Դաբիի թագաժառանգ շեյխ Մոհամմեդ բին Զայեդ Ալ Նահյանի հետ հեռախոսազրույցում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին և նշել, որ առաջիկա օրերի ընթացքում էմիրաթական կողմին կփոխանցվի ՀՀ առողջապահության նախարարության կազմած՝ անհրաժեշտ պարագաների ցանկը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև հայ-էմիրաթական երկկողմ հարաբերությունների զարգացման ընթացքին, կարևորվել փոխգործակցության ակտիվացումը սննդի անվտանգության ոլորտում, ATOM (Advanced Tomorrow) նախագահական նախաձեռնության շրջանակում:
Հայաստանի նախագահի հետ հանդիպումից հետո դեսպան Մուհամմադ Իսա Ալ Զաաբին ասել է, որ իր երկիրը պատրաստ է աջակցել կորոնավիրուսի դեմ պայքարին: «Կորոնավիրուսը մեծ մարտահրավեր է մարդկանց համար: Մենք պետք է համագործակցենք բոլոր երկրների հետ, խոսքը միայն ԱՄԷ-ի կամ Հայաստանի մասին չէ: Պետք է համատեղ աշխատենք այս վիրուսը կանգնեցնելու համար,- ասել է դեսպանը, նշելով, որ դրական արդյունքի հնարավոր է հասնել միայն տանը մնալով և սոցիալական հեռավորություն պահպանելով:- Շատ կարևոր է պահպանել սոցիալական հեռավորությունը ոչ միայն պաշտոնական հանդիպումների ընթացքում, այլ նաև՝ տանը երեխաների, ընտանիքի մյուս անդամների հետ»:
Հանրապետության նախագահի հետ դեսպանի հանդիպման ժամանակ նույնպես, ինչպես նախագահ Սարգսյանի նախորդ հանդիպումների դեպքում, համապատասխան սոցիալական հեռավորություն է պահպանված եղել:

Армен Саркисян принял посла ОАЭ Мухаммада Аль Зааби
В продолжение состоявшегося накануне телефонного разговора с наследным принцем Абу-Даби, заместителем Главнокомандующего Вооруженными силами Объединенных Арабских Эмиратов шейхом Мохаммедом бин Зайдом Аль Нахайяном, президент Армен Саркисян сегодня принял посла Объединенных Арабских Эмиратов в Республике Армения Мухаммада Аль Зааби.
Президент Республики коснулся договоренностей, достигнутых в телефонном разговоре с наследным принцем Абу-Даби шейхом Мохаммедом бин Зайдом Аль Нахайяном, и отметил, что в предстоящие дни стороне Эмиратов будет передан подготовленный министерством здравоохранения РА перечень необходимых принадлежностей.
На встрече речь шла также о ходе развития двусторонних армяно-эмиратских отношений, подчеркнута важность активизации взаимодействия в сфере продовольственной безопасности, а также в рамках президентской инициативы АТОМ (Advanced Tomorrow).
После встречи с президентом Армении посол Мухаммад Иса Аль Зааби сказал, что его страна готова содействовать в борьбе с коронавирусом. "Коронавирус – большой вызов для людей. Мы должны сотрудничать со всеми странами, речь не только об ОАЭ или Армении. Нужно вместе работать, чтобы остановить этот вирус, - сказал посол, отметив, что положительного результата можно достигнуть только оставаясь дома и соблюдая социальную дистанцию. – Очень важно соблюдать социальную дистанцию не только во время официальных встреч, но также дома, с детьми, другими членами семьи".
Во время встречи президент Республики с послом так же, как и в случае предыдущих встреч Президента Саркисяна соблюдалась соответствующая социальная дистанция.