Թրամփը որոշում է կայացրել կորոնավիրուսն այլևս «չինական վարակ» չանվանել. CNN
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը Fox News-ին տված հարցազրույցի ժամանակ հայտնել է, որ նոր տեսակի կորոնավիրուսն այլևս չի ասոցացնի Չինաստանի հետ, ինչպես որ նախկինում էր արել՝ այն «չինական վարակ» անվանելով, փոխանցում է CNN-ը
«Տեսեք, բոլորն էլ գիտեն, որ դա Չինաստանից է եկել, բայց ես որոշում եմ կայացրել, որ մենք այդ ամենից այլևս մեծ հարց չենք սարքելու: Կարծում եմ՝ մարդիկ ամեն ինչ հասկանում են»,-ասել է ԱՄՆ նախագահը:
Միևնույն ժամանակ Թրամփը նշել է, որ չի ափսոսում վարակի վերաբերյալ իր օգտագործած արտահայտությունների համար: Նա ընդգծել է, որ «չինական վարակ» արտահայտությունը սկսել է կիրառել այն ժամանակ, երբ չինական լրատվամիջոցները սկսել են ամերիկացի զինծառայողներին մեղադրել վարակի տարածման համար:
Նշենք, որ անցած շաբաթ անդրադառնալով «չինական վարակ» արտահայտության՝ ռասիստական լինելու վերաբերյալ մեղադրանքներին, ԱՄՆ նախագահն ասել էր, որ դա այդպես չէ:

Trump Says He's Pulling Back from Calling Novel Coronavirus the 'China Virus': CNN
President Donald Trump said Tuesday that he has decided to pull back from associating the novel coronavirus with China, which he had previously done by calling it the "China virus" or the "Chinese virus'', CNN reports.
After consulting with medical experts, and receiving guidance from the World Health Organization, CNN has determined that that name is both inaccurate and is considered stigmatizing.
"Look, everyone knows it came out of China, but I decided we shouldn't make any more of a big deal out of it," Trump told Fox News. "I think I've made a big deal. I think people understand it."
The President said he didn't regret using the terms to describe the virus and defended his past adoption of the terms by referencing other infectious diseases that are named after where they originate.