Հայաստանին կտրամադրեն մեծ քանակությամբ թոքերի արհեստական օդափոխության սարքեր
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ընդունել է ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար և ՊՀԾ ներկայացուցիչ Ելենա Միլոշևիչին:
Զրուցակիցները փաստել են, որ Հայաստանի և ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի միջև հաստատված է արդյունավետ փոխգործակցություն:
Աշխարհում նոր կորոնավիրուսի վարակի տարածմամբ պայմանավորված՝ ստեղծված իրավիճակում զրուցակիցներն առաջնահերթություններից են համարել պարենի անվտանգության խնդիրները: Նախագահ Սարգսյանն այդ համատեքստում շատ էական է համարել Հայաստանը սննդի անվտանգության ոլորտում տարածաշրջանային հանգույց դարձնելու գործնական քայլերի իրականացումը՝ ընդգծելով, որ նախնական պայմանավորվածություններ ունի մի շարք երկրների ղեկավարների և մասնագիտացած միջազգային կազմակերպությունների հետ:
Նշելով, որ Պարենի համաշխարհային ծրագիրը հայտնի է որպես արտակարգ իրավիճակներին առաջիններից արձագանքող միջազգային կառույց` նախագահ Սարգսյանն առաջարկել է բացի սննդին վերաբերող հարցերից, դիտարկել նաև Հայաստանին բժշկական սարքավորումներով ապահովելու հնարավորությունը: Ելենա Միլոշևիչն ի պատասխան նախագահի առաջարկի՝ ասել է, որ դիմել են միջազգային դոնորներին և առաջիկայում Հայաստանին կտրամադրեն մեծ քանակությամբ թոքերի արհեստական օդափոխության սարքեր:

Армении предоставят большое количество приборов искусственной вентиляции легких
Президент Республики Армен Саркисян 25 марта принял руководителя армянского офиса Всемирной продовольственной программы ООН и представителя WFP Елену Милошевич.
Собеседники констатировали, что между Арменией и Всемирной продовольственной программой ООН установлено эффективное взаимодействие.
В ситуации, сложившейся в мире в связи с распространением новой коронавирусной инфекции, собеседники сочли одними из приоритетных проблемы продовольственной безопасности. Президент Саркисян в этом контексте счел очень существенным реализацию практических шагов, направленных на то, чтобы сделать Армению региональным хабом в сере пищевой безопасности. Он подчеркнул, что существуют предварительные договорённости с руководителями ряда стран и международных профессиональных организаций.
Отметив, что Всемирная продовольственная организация известна как международная структура, которая в числе первых реагирует в чрезвычайных ситуациях, президент Саркисян предложил кроме вопросов, касающихся продовольствия, рассмотреть также возможность обеспечения Армении медицинским оборудованием. Елена Милошевич в ответ на предложение президента сказала, что они обратились к международным дорогам и вскоре Армении будет предоставлено большое число приборов искусственной вентиляции легких.