Իսրայելի խորհրդարանի նախագահը հրաժարական է տվել. РБК
Յուլիյ Էդելշտեյնը՝ Իսրայելի խորհրդարանի նախագահը, որն այդ պաշտոնը զբաղեցնում էր 2013 թվականից, հրաժարականի դիմում է ներկայացրել: Այս մասին հաղորդվում է Կնեսետի կայքում, փոխանցում է РБК-ն
Այս որոշման մասին նա հայտարարել է խորհրդարանի նիստի բացման ժամանակ և բացատրել իր անհամաձայնությունն Իսրայելի Գերագույն դատարանի վճռի հետ:
Ավելի վաղ դատարանը որոշում էր կայացրել, որ Էդելշտեյնի՝ կորոնավիրուսի պանդեմիայի ժամանակ խորհրդարանը փակելու կարգադրությունը հակաօրինական է:
Մարտի 18-ին նա հայտարարել էր, որ խորհրդարանը պետք է ենթարկվի նույն սահմանափակումներին, ինչ հասարակությունը:

Председатель парламента Израиля подал в отставку: РБК
Юлий Эдельштейн - председатель парламента Израиля, занимавший этот пост с 2013 года, 25 марта подал заявление об отставке. Об этом сообщается на сайте кнессета, передает РБК
О своем решении он объявил на открытии заседания парламента и объяснил его несогласием с вердиктом Верховного суда Израиля. Суд признал незаконным распоряжение Эдельштейна закрыть парламент на время эпидемии коронавируса.
18 марта спикер объявил, что парламент должен принять те же ограничения, что и общество, то есть ввести запрет на мероприятие с участием более 10 человек.