Արմեն Սարգսյանն ընդունել է Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպան Ջուն Յամադային
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունել է Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջուն Յամադային:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հայ-ճապոնական համագործակցության գործնական բաղադրիչների շուրջ՝ հաշվի առնելով ինչպես այսօրվա՝ նոր կորոնավիրուսի տարածման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը, այնպես էլ ապագա ծրագրերը: Դեսպան Յամադան ներկայացրել է համաճարակային իրավիճակը Ճապոնիայում և դրան առնչվող միջոցառումները: Քննարկվել են փոխօգնության հնարավորությունները ստեղծված պայմաններում: Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Ճապոնիայի կողմից Հայաստանին ցուցաբերվող շարունակական աջակցության, և, մասնավորապես, նոր կորոնավիրուսի ախտորոշման համար անհրաժեշտ թեստերի խմբաքանակի տրամադրման համար:
Հանդիպմանը խոսվել է նաև տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների, նորարարության, միջուկային անվտանգության թափոնների կառավարման ոլորտներում և նախագահական ATOM (Advanced Tomorrow) նախաձեռնության շրջանակում համատեղ ծրագրերի ու նախագծերի իրականացման մասին:

President Armen Sarkissian Received Ambassador of Japan to Armenia
President Armen Sarkissian received today the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Japan to Armenia H.E. Mr. Jun Yamada.
The interlocutors exchanged views on the practical elements of the Armenian-Japanese cooperation considering the current situation, created by the spread of the new coronavirus, as well as the future programs. Ambassador Yamada presented the situation with the epidemic in Japan and undertaken measures. Discussed were opportunities of the mutual assistance under the existing conditions. President Sarkisisan thanked for the continued assistance provided by Japan to Armenia, and particularly for providing a set of tests necessary for detecting the disease.
At the meeting discussed were the opportunities for cooperation in the areas of information and high technologies, innovation, management of nuclear waste and implementation of joint programs and projects in the framework of the Presidential ATOM (Advanced Tomorrow) initiative.