ԵՄ գագաթաժողովին հաստատել են Հս. Մակեդոնիայի և Ալբանիայի անդամակցության մասին բանակցություններ սկսելու որոշումը
REUTERS/Toby Melville
ԵՄ անդամ 27 երկրների ղեկավարները հաստատել են Հյուսիսային Մակեդոնիայի և Ալբանիայի անդամակցության վերաբերյալ բանակցություններ սկսելու մասին որոշումը: Այս մասին ասվում է տեսակապի միջոցով մարտի 26-ին կայացած ԵՄ գագաթաժողովի եզրափակիչ հայտարարությունում:
«Մենք հաստատում ենք ԵՄ խորհրդի 2020 թվականի մարտի 25-ի որոշումը ընդլայնման, կայունացման և ասոցացման մասին», - ասվում է հայտարարությունում:
2020 թվականի սկզբին Եվրամիությունը փոխելէ նոր անդամներ ընդունելու կարգը: Եթե նախկինում բանակցություններ սկսելու մասին որոշումներն անպայման ավարտվում էին միության կազմ պետությանն ընդունելով, ապա այժմ բանակցությունների մեկնարկը դեռ չի երաշխավորում անդամակցությունը:

Саммит ЕС утвердил решение о начале переговоров по членству Албании и Северной Македонии
Лидеры 27 стран - членов Евросоюза утвердили решение о начале переговоров по вступлению в сообщество Северной Македонии и Албании. Об этом говорится в итоговом заявлении саммита ЕС, заседание которого состоялось в четверг вечером в формате видеоконференции, передает ТАСС.
"Мы утверждаем заключения Совета ЕС от 25 марта 2020 года, касающиеся процесса расширения, стабилизации и ассоциации", - отмечается в нем.
Ранее Совет ЕС принял решение о начале переговоров о приеме в сообщество Албании и Северной Македонии.
В начале 2020 года Евросоюз изменил порядок проведения переговоров о приеме страны в ЕС. Если раньше начало этих переговоров обязательно должно было завершиться приемом государства, процесс был совершенно необратимым, то сейчас Евросоюз получил легальное право останавливать переговоры, прекращать их или перезапускать по отдельным направлениям в случае неудовлетворительных результатов.