Արմեն Սարգսյանը հեռավար առաջադրանք է տվել բժշկական և պոլիտեխնիկական համալսարանների ուսանողների
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հեռավար ուսուցման կիրառմամբ, տեսակապի միջոցով երրորդ դասախոսությունն է կարդացել Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի և Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի մի խումբ ուսանողների համար:
45 րոպե տևողությամբ դասաժամի ընթացքում մասնավորապես անդրադառնալով առողջապահության և տեխնոլոգիայի կապին, նախագահն ասել է, որ պատմության ընթացքում այս երկու ճյուղերը միշտ գոյատևել են միասին: «Բժշկությունը միշտ կապված է եղել գիտելիքի և ինֆորմացիայի հետ։ Դարերի ընթացքում առողջապահությունը կամ առողջապահության մասին գիտելիքը կապված է եղել փորձի դրական և բացասական արդյունքների գրանցման ու պահպանման հետ։ Տեխնոլոգիան մշտապես սնվել է առողջապահությունից. առողջապահությունը դրել է խնդիր, իսկ տեխնոլոգները, ինժեներները, հիմնվելով գիտական հետազոտությունների արդյունքների վրա, ստացել են լուծումներ»։
Չխախտելով ավանդույթը՝ նախագահ Արմեն Սարգսյանն, ինչպես նախորդ՝ ԵՊՀ արևելագիտության և ֆիզիկայի, ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի, մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետների մի խումբ ուսանողների հետ անցկացրած դասախոսությունների ընթացքում, այս անգամ ևս տնային հանձնարարություններ է տվել ուսանողներին: «Բժիշները պետք է մտածեն և առանձին հոդվածի ձևով ձևակերպեն, թե որո՞նք են մեր առջև ծառացած ամենամեծ մարտահրավերները, և երկրորդը, թե ինչպե՞ս են տեսնում Հայաստանի բժշկության զարգացումը,-ասել է նախագահը:-Դրանք ընդհանուր թեմաներ են, սակայն կա նաև երրրոդ թեման, որը շատ էական է: Եկեք այդ խնդիրը ձևակերպենք հետևյալ ձևով՝ պահպանենք և պաշտպանենք բժշկին: Եթե վերցնենք կորոնավիրուսով ստեղծված իրավիճակը, ամենամեծ խնդիրը բժիշկներին պաշտպանելն է: Առանց բժշկի հնարավոր չէ հաղթահարել այս վիրուսը, սակայն եթե բժիշկները սկսեն վարակվել և հիվանդանալ, մեծ խնդիր ենք ունենալու: Դա միայն Հայաստանին չի վերաբերում: Կան բազում օրինակներ, վատագույնն Իտալիան է, որտեղ, ցավոք սրտի, չկարողացան ժամանակին պաշտպանել բժիշկներին: Նրանք սկսեցին վարակվել, և երբ մարդիկ սկսեցին գնալ հիվանդանոցներ, վերջիններս սկսեցին դառնալ կորոնավիրուսի տարածման աղբյուր:
Ինչպե՞ս կարելի է դրանից խուսափել: Դրա համար մարդը հիվանդանոց հասնելու համար պետք է ինչ-որ գործընթաց անցնի, հաստատվի, որ նա հիվանդ չէ: Եթե նա ունի այլ խրոնիկական հիվանդություն, հիվանդանոցները պետք է ունենան առանձին կլինիկա, որպեսզի բժիշկները, որոնք մեկուսացված են, երբ շտապօգնությունը բերում է հիվանդին, պարզեն՝ այդ մարդը վարակվա՞ծ է, թե՞ ոչ, այնուհետև ախտահանելուց հետո թողնեն, որ նա գնա կլինիկա: Կամ՝ կլինիկայում բոլոր բաժինները պետք է իրարից անջատ լինեն, բժիշկները պահեն սոցիալական հեռավորություն: Բայց սա պարզ մոդել է:
Ես ուզում եմ, որ դուք ներկայացնեք ձեր գաղափարները՝ «Պաշտպանենք բժշկին» թեմայով: Իսկ ինժեներների խնդիրն է մտածել, թե տեխնոլոգիաներն ինչպես կարող են օգնել համաճարակների դեմ պայքարում»:
Հանրապետության նախագահը նշել է, որ լավագույն աշխատանքների հեղինակները կարժանանան նախագահական մրցանակի:

"Храните и защищайте врача": президент Армении - группе студентов
Президент Республики Армен Саркисян 27 марта с применением дистанционного обучения, посредством видеосвязи прочитал третью лекцию для группы студентов Ереванского государственного медицинского университета имени Мхитара Гераци и Армянского национального политехнического университета.
В ходе 45-минутного урока, в частности, касаясь связи здравоохранения и технологий, Президент сказал, что в ходе истории эти две ветви всегда существовали вместе. "Медицина всегда была связана со знаниями и информацией. Веками здравоохранение или знания о здравоохранении были связаны с регистрацией и сохранением позитивных или негативных результатов опыта. Технология всегда питалась от здравоохранения: здравоохранение ставило задачу, а технологии, инженеры, основываясь на результатах научных исследований, получали решения".
Не нарушая традицию, президент Армен Саркисян, как и в прошлые разы, когда читал лекции студентам факультетов востоковедения, физики, информатики и прикладной математики, математики и механики ЕГУ, так и на этот раз дал студентам домашнее задание. "Врачи пусть подумают и в форме отдельной статьи сформулируют, каковы стоящие перед нами самые большие вызовы, и, второе, каким они видят развитие медицины в Армении? – сказал Президент. – Это общие темы, однако есть также третья тема, которая очень существенна. Давайте эту задачу сформулируем следующим образом: сохраним и защитим врача. Если возьмём созданную в результате коронавируса ситуацию, самая большая проблема – как защитить врачей. Без врача невозможно преодолеть эту инфекцию, однако если врачи начну заражаться и болеть, у нас будет большая проблема. Это касается не только Армении. Есть множество примеров. Худший – Италии, где, к сожалению, не смогли во время защитить врачей. Они начали заражаться и когда людей стали забирать в больницы, последние начали превращаться в источник распространения коронавируса.
Как можно этого избежать? Для этого человек, прежде чем добраться до больницы должен пройти какой-то процесс, чтобы подтвердилось, что он не болен. Если у него есть другая хроническая болезнь, у больниц должна быть отдельная клиника, чтобы врачи, которые изолированы, когда скорая помощь привозит больного, выяснили, этот человек заражён или нет, а затем, после дезинфекции позволили ему пойти в клинику. Или в клинике все отделения должны быть отделены друг от друга, врачи должны соблюдать социальную дистанцию. Но это простая модель.
Я хочу чтобы вы представили свои идеи на тему "Защитим врача". А задача инженеров – подумать, как могут технологии использоваться в борьбе с эпидемиями".