Զարմացած և ցնցված եմ Ադրբեջանի կառավարության կողմից կորոնավիրուսի համավարակի խայտառակ օգտագործմամբ․ ԵԽԽՎ զեկուցող
ԵԽԽՎ Ադրբեջանի հարցով զեկուցողներ Սուննա Էվարսդոտիրը (Իսլանդիա), Ռոջեր Գեյլը (Մեծ Բրիտանիա) և Սթեֆան Շեննախը (Ավստրիա) արձագանքել են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի առաջարկին՝ կորոնավիրուսի համավարակի դեմ միջոցառումների շրջանակում «մեկուսացնել» երկրի քաղաքական ընդդիմությանը, հայտնում է News.am-ը՝ հղում կատարելով Turan գործակալությունը:
«Ես զարմացած և ցնցված եմ Ադրբեջանի կառավարության կողմից կորոնավիրուսի համավարակի խայտառակ օգտագործմամբ, որ սկսեն երկրի քաղաքական ընդդիմությանը ճնշելու ևս մեկ արշավ»,- ասել է սըր Ռոջեր Գեյլը:
«Անհավանական է, որ պետության ղեկավարը հանրային առողջապահության ոլորտում արտակարգ իրավիճակը չարաշահելով՝ այն օգտագործում է իր իշխանության ուժեղացման համար»,- ասել է նա:
«Նախագահ Ալիևի լեզուն իր երկրի օրինական քաղաքական ընդդիմությանը որպես դավաճանական «հինգերորդ շարասյուն» ներկայացնելու համար, խորապես ոչ ժողովրդավարական է»,- իր հերթին ասել է Շեննախը: «Հենց արտակարգ իրավիճակների ժամանակ են քաղաքական պլյուրալիզմը և կարծիք արտահայտելու ազատության պատասխանատու օգտագործումը առավել կարևոր, որ ապահովվեն քաղաքականության և հանրության շրջանում տեղեկությունների ազատ տարածման վերաբերյալ հրապարակային բանավեճերը»,- հավելել է նա:
Ի պատասխան «խուլիգանության» համար առաջատար ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ Թոֆիկ Յաղուբովի կալանավորման մասին տեղեկությանը՝ մյուս զեկուցող Էվարսդոտիրն ասել է. «Այն ամենը, ինչ մինչև հիմա լսել եմ, վկայում են, որ պարոն Յաղուբովի դեմ գործը սարքված է, և նա կրկին քաղբանտարկյալ դարձավ»:
«Ըստ երևույթին, Ադրբեջանի կառավարությունը սկսում է ծրագրված քաղաքական բռնաճնշումների հերթական փուլը: Սա ոչ մի լավ բան չի խոստանում Եվրոպայի խորհրդում երկրի ապագայի համար»,- հայտարարել է նա:

Докладчик ПАСЕ: Я удивлен и потрясен позорным использованием правительством Азербайджана пандемии коронавируса
Докладчики ПАСЕ по Азербайджану Сунна Эварсдоттир (Исландия), Роджер Гейл (Великобритания) и Стефан Шеннах (Австрия)  отреагировали на сообщения о том, что президент Азербайджана Ильхам Алиев в своем выступлении по случаю праздника Новруз предложил "изоляцию" политической оппозиции страны в рамках мер против пандемии коронавируса, передает NEWS.am со ссылкой на Turan.
"Я удивлен и потрясен позорным использованием правительством Азербайджана пандемии коронавируса, чтобы начать еще одну кампанию  подавления политической оппозиции страны", - сказал сэр Роджер Гейл.
"Невероятно, чтобы   глава государства злоупотребляя  чрезвычайной ситуацией в области общественного здравоохранения, использовал ее для усиления своей власти", - сказал он.
"Язык, используемый президентом Алиевым для представления   законной политической оппозиции своей страны как предательской "пятой колонны ", глубоко недемократичен", - сказал в свою очередь Шеннах. "Именно во времена чрезвычайных ситуаций политический плюрализм и ответственное использование свободы выражения мнений являются наиболее важными, чтобы обеспечить открытые дебаты о политике и свободном распространении информации среди общественности", - добавил он.
В ответ на сообщения об аресте и задержании за "хулиганство" ведущего оппозиционного политика Тофика Ягублу, еще один докладчик Эварсдоттир сказала, что "все, что я слышала до сих пор, говорит о том, что дело против г-на Ягублу сфабриковано, и он снова стал политзаключенным".
"Очень похоже, что правительство Азербайджана начинает очередной раунд спланированных политических репрессий. Это не сулит ничего хорошего для будущего страны в Совете Европы", - заявила она.