Հայաստանի համար ուսանելի Է Չինաստանի փորձը․ Արմեն Սարգսյանը նամակ է հղել Սի Ծինփինին
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նամակ է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինին։ Նախագահ Սարգսյանը Չինաստանի նախագահին շնորհավորել է նոր տիպի կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարում արձանագրված մեծ առաջընթացի առթիվ:
Ընդգծելով, որ համաճարակի զսպումը հնարավոր եղավ Չինաստանի կառավարության վճռական միջոցառումների, ինչպես նաև ժողովրդի անխոնջ ու անձնազոհ նվիրման շնորհիվ՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է. «Նոր տիպի կորոնավիրուսի համավարակը մեկ անգամ ևս ապացուցեց, որ միջազգային ընկերակցությունն ու համերաշխությունը նման գլոբալ մարտահրավերներին դիմակայելու միակ արդյունավետ միջոցն են, քանի որ աշխարհի որևէ տարածաշրջան չի կարող զերծ մնալ վարակի տարածումից»:
Կարևորելով Չինաստանի հետ ավանդական սերտ համագործակցության հետևողական ամրապնդումն ու խորացումը՝ նախագահ Սարգսյանը, օգտվելով առիթից, իր խորին երախտագիտությունն է հայտնել Չինաստանի կողմից նոր տիպի կորոնավիրուսի կանխարգելման և հաղթահարման ուղղությամբ Հայաստանին շարունակաբար ցուցաբերվող օժանդակության համար:
Հայաստանի համար ուսանելի համարելով Չինաստանի փորձը վարակի տարածումը կանխարգելելու և հիվանդության դեմ արդյունավետ պայքարելու գործում՝ նախագահ Սարգսյանը միևնույն ժամանակ առաջարկել է դիտարկել Չինաստանի կողմից Հայաստանին հետագա օժանդակության ցուցաբերումը սարքավորումների, համապատասխան պարագաների, ինչպես նաև մասնագիտական օժանդակության ձևով:

Президент Саркисян направил письмо председателю КНР Си Цзиньпину
Президент Республики Армен Саркисян направил письмо председателю Китайской Народной Республики Си Цзиньпину. Президент Саркисян поздравил председателя Китая с большим прогрессом в борьбе с пандемией коронавируса нового типа.
Подчеркнув, что сдерживание эпидемии стало возможным благодаря решительным мероприятиям правительства Китая, а также неустанной и самоотверженной преданности народа, Президент Саркисян отметил: "Пандемия коронавируса нового типа еще раз доказала, что международное содружество и солидарность являются единственным эффективным средством противостояния глобальным вызовам, поскольку никакой регион мира не может остаться в стороне от распространения инфекции".
Подчеркнув важность последовательного укрепления и углубления традиционно тесного сотрудничества с Китаем, президент Саркисян, пользуясь случаем, выразил свою глубокую благодарность за постоянно оказываемую Китаем помощь Армении в направлении предупреждения и преодоления коронавируса нового типа.
Считая поучительным для Армении опыт Китая в деле предотвращения распространения инфекции и эффективной борьбы с болезнью, президент Саркисян в то же время предложил рассмотреть дальнейшее оказание помощи Армении со стороны Китая в виде оборудования, соответствующих принадлежностей, а также в плане профессионального содействия.